Brno sa na prvý pohľad javí ako obyčajné mesto. Nachádza sa tu hrad, katedrála, pekné námestie a plno kaviarní. Ak ho však chcete naozaj spoznať, musíte ísť viac do hĺbky, a to myslím doslova. Pod mestom sa nachádza spleť tunelov, labyrint a ak budete mať šťastie, uvidíte aj múmiu. Skutočné Brno sa neobjavuje len na dennom svetle, ale aj v podzemí.
Čo vidieť v Brne
Kostnice
Moja prvá zastávka viedla do Brnenských kostníc. Kostnica je miestnosť, kde sa ukladali ľudské pozostatky. V minulosti bol na Jakubskom námestí cintorín, avšak z kapacitných dôvodov (30 ročná vojna, obliehanie Brna Švédmi, pandémie cholery a moru) nebol dostačujúci. Preto prišli Brňania na nový výmenný systém, kedy sa po 10-12 rokoch od pochovania otvárali hroby, pozostatky sa presunuli do kostnice a do hrobu bol pochovaný nový človek.
Kostnica v Brne bola objavená pod Kostolom sv. Jakuba v roku 2001 a pre verejnosť sa otvorila v roku 2012. Dnes sa sem dostanete po schodoch cez nenápadný vchod vedľa kostola. Samotná kostnica pozostáva z troch pohrebných komôr, pričom iba jedna je pôvodná, ostatné boli upravené. Nachádza sa tu viac ako 50 000 ľudských pozostatkov a je to najzachovalejšia kostnica v Európe a druhá najväčšia po katakombách v Paríži. Nepredpokladajte však, že tu strávite pol dňa keďže ide o malú expozíciu. Ja som ju mala prejdenú za 10 minút. Bolo to však úžasných 10 minút, kedy sa vo Vás objavujú zaujímavé pocity a pripomenie Vám to že každý sme tu len na chvíľu.
Kapucínska hrobka
A čo takto vidieť múmiu? Navštívte kryptu v suteréne kapucínskeho Kostola Nájdenia svätého Kríža, kde ich je okolo 40. V rokoch 1656–1784 sa tu totiž pochovávalo okolo 150 kapucínov 50 dobrodruhov a úplnou náhodou vďaka systému ventilačných kanálov podzemnej komory tu občas dochádzalo k prirodzenej mumifikácii niektorých tiel. Najznámejšia múmia patrí dobrodruhovi a vojenskému veliteľovi Franz von Trenck, ktorého tu dodnes môžete vidieť. Kapucínska hrobka má jedinečnú atmosféru.
Kasematy na Špilberku
V priekopách pod Hradom Špilberk sa nachádza viac než 100 m2 chodieb, ktoré slúžili ako úkryt pre vojakov a na skladovanie vojenského materiálu a potravín. V roku 1783 však kráľ Jozef II. Nariadil, aby sa tieto kasematy premenili na väznicu pre najnebezpečnejších zločincov. A tak sa jedného dňa razom stala zo skladu najobávanejšia väznica v Habsburskej monarchii.
Kasematy sa skladajú z dvoch poschodí – horné a dolné poschodie. V hornom poschodí končili väčšinou vrahovia, lupiči a podpaľači. To najhoršie však ukrývalo dolného poschodie ktorého sa všetci báli, pretože bolo krutejšie, bolo tu vlhko a chladno a väčšinou tu uväznení prežili iba pár mesiacov. Bolo tu totiž postavených 29 malých kobiek, v ktorých boli väzni natrvalo prikovaní.
Existujú legendy o tom, ako sa väzni nechávali zaživa zožrať potkanmi, neverné ženy sa murovali do výklenku v stenách a liala sa im voda na hlavu až kým nezošaleli a počas 2. svetovej vojny tu dokonca boli vybudované plynové komory, všetko sú to však nepotvrdené mýty. Dodnes tu tiež nájdete expozíciu s mučiacimi nástrojmi, no samotná mučiareň sa tu nikdy nenachádzala. Mimochodom, ak chcete vidieť podobnú expozíciu mučiacich nástrojov, navštívte Starú radnicu v Bratislave.
Okrem vyššie spomenutého sa tu nachádza aj menšia interaktívna miestnosť (August 2024), ktorá vykresľuje scénu z obdobia 2. svetovej vojny, kedy jedna rodina schováva Židovskú rodinu. Do domu prídu nečakane esesáci na domovú prehliadku. Nájdu Židov? Podarí sa im prežiť? Ja vám to neprezradím, ale mala som husiu kožu.
Labyrint pod Zelným trhom
Zelný trh je nepochybne obľúbeným miestom domácich. Každý deň sa tu stretávajú predavači čerstvého ovocia a zeleniny a množstvo nakupujúcich i obzerajúcich. Ak by som žila v Brne, určite sem veselo chodím nakupovať aj ja. V minulosti sa však pod trhom nachádzal úplne iný svet: viedli tadiaľto stredoveké chodby a nachádzali sa tu pivničné priestory. Pivnice pod domami slúžili na skladovanie potravín, nakoľko chladničky v stredoveku neexistovali. Taktiež tu dozrievalo pivo a víno a počas vojen slúžili aj ako úkryt.
Dnes tu nájdete turistickú a spoločensko-kultúrnu časť. V turistickej časti vás čaká 212 schodov, ktoré vás zavedú až do hĺbky 8 metrov pod zemou do takmer 1000 metrov dlhých chodieb. Uvidíte tu rôzne dobové predmety, alchymistické laboratórium, vínnu pivnicu, historickú krčmu a repliku praniera a klietky bláznov, ktoré stáli hore na námestí. V spoločensko-kultúrnej časti sa zas konajú rôzne koncerty, či „Exit game „Poklad v Labyrintu.
Sklep pod Novou radnicou
Pod Dominikánskym námestím sa nachádza Sklep pod Novou radnicou. Tieto pivničné priestory patrili k dvom domom. O jednom sa tvrdilo, že je nadštandardne vybavený, a preto sa tu zvykli ubytovať kráľovské návštevy, dokonca mu dávali prednosť pred Hradom Špilberk. O druhom dome sa tradovalo, že sa v jeho podzemí nachádza poklad.
Sklep pod Novou radnicou je prístupný verejnosti od roku 2023 a nachádzajú sa tu tri miestnosti s audiovizuálnymi expozícia. Celé je to veľmi pekne spracované, no cieľová skupina sú deti, nie dospelí. To však neznamená, že sa vám tu nebude páčiť :D V krátkych českých rozprávkach Vám budú vyrozprávane 3 povesti a to: o ohnivom koňovi, o drakovi a okupovaní Švédmi.
Návšteva Brna prekonala moje očakávania. Nepredpokladala som, že toľko času strávim v jeho podzemí, no o to viac vzrušujúci bol tento deň. Určite skrýva aj ďalšie tajné chodby, o ktorých zatiaľ nevieme a áno, pivo je aj tu perfektné.