Spia a snívajú vtáky počas letu?

Vtáky fascinovali ľudstvo od nepamäti vďaka svojej schopnosti lietať. Ale až v posledných dekádach zisťujeme, aké zvláštne tvory to sú, a že lietanie nie je ich jedinou úžasnou vlastnosťou.

V novej trojdielnej dokumentárnej sérii s názvom Vtáky, ktorý koncom júla odvysiela Viasat Nature, sa o nich dozviete novinky vychádzajúce z najnovších vedeckých výskumov. Evolúcia, komunikácia a inteligencia, to sú tri slová ktorými je potrebné sa riadiť pri pozorovaní vtákov a tým sa riadili aj tvorcovia dokumentu. V poslednej dobe sa musia aj vtáky prispôsobiť klimatickým zmenám a samozrejme aj ľuďom. My sa však v našom článku zameriame predovšetkým na záhady z vtáčej ríše. Zaujíma nás či spia počas letu, o čom snívajú a ako je možné, že sa počas letu nezrazia.

Spia vtáci počas letu?

Jedným z najväčších divov zvieracieho sveta je výkon brehára hrdzavého, ktorý dokáže bez prestávky zvládnuť osemdenný migračný let medzi Aljaškou a Novým Zélandom o dĺžke približne 12 tisíc kilometrov. Otázkou zostáva, ako spí? Máva pri tom krídlami? Vedci z predchádzajúcich pozorovaní zistili, že operence si dokážu počas plachtenia a krúženia zdriemnuť. Ako je to konkrétne u brehára, to presne nevieme. Priame skúmanie ich letu je zatiaľ nemožné, pretože sú príliš malí na to, aby ich vedci dokázali študovať pomocou prístrojov. Každopádne štúdie skúmajúce spánok iných druhov naznačuje, že by brehári mohli mávať krídlami aj počas spánku. Napríklad husi si dokážu zdriemnuť aj keď plávajú s aktívne pádlujúcimi krídlami.

Vtáky

O čom snívajú budapeštianske holuby?

Vedci sa tiež zamerali na možnosť snívania u vtákov. Ľudia snívajú počas REM fázy spánku, ktorá je charakteristická rýchlym pohybom očí, ktoré je možné pozorovať aj cez zatvorené viečka. Odborníci si pre testovanie vybrali budapeštianskeho holuba. Tento operenec má totiž priehľadné viečka, takže sa dá jednoducho pozorovať pohyb jeho zreníc aj počas spánku.

Test prebieha v noci pomocou infračervených kamier a vedcom sa podarilo odhaliť veľmi zaujímavé veci. Holuby nielenže prežívajú REM spánok, ale počas nich sa im zreničky sťahovali podobne ako pri dvorení počas dňa. Zdá sa, že tento emočný stav prejavuje aj mozgovú aktivitu počas spánku prostredníctvom snov.

Vtáky

Ako je možné, že sa vtáky počas letu nezrazia?

Niektoré kŕdle vtákov sú obrovské. Často lietajú v stovkách ba až tisícoch jedincov a aj napriek tomu si dokážu udržať dokonalú formáciu. Ako je možné, že sa navzájom nezrazia a to aj napriek tomu, že často menia pružne smer napríklad pri spozorovaní blížiaceho sa dravca? Ornitológovia vypozorovali, že ako prví si nebezpečie všimnú jedinci letiaci na okraji kŕdľu, ktorí okamžite zmenia smer. Takto varujú ostatných o nebezpečenstve a tí ich nasledujú. Informácia sa následne podáva hlbšie do kŕdľa a to rýchlosťou 40 metrov za sekundu, čo pri množstve 400 vtákov znamená reakcia počas pol sekundy.

Veľmi zvláštna je skutočnosť, že vtáky počas tejto pružnej zmeny smeru nahlas volajú, aby sa vyhli zrážke. Jedno volanie nestačí, pretože by mohlo ísť o planý poplach. Kŕdeľ čaká na viac akustických varovaní z niekoľkých miest a pokiaľ zvuk prekročí kritickú hodnotu, nastáva akcia. Úžasné je, že celý tento proces trvá len zlomok sekundy.

Vtáky

Vtáky sú niečo ako operené opice, hovorí popredný ornitológ

Vtáky sú veľmi inteligentné tvory. Doktor Auguste Von Bayern zo Spoločnosti Maxe Plancka pro rozvoj vedy tvrdí, že by sme ich mali považovať za operené opice, pretože ich vlastnosti sú úžasné. Fascinujúce sú predovšetkým ich orientačné a adaptačné schopnosti.

Sledujte trojdielnu dokumentárnu sériu Vtáky na Viasat Nature, ktorý bude mať premiéru v piatok 28. júla o 19:15 a zistíte o týchto operencoch, ktorí sú mimochodom priamymi potomkami dinosaurov, ešte viac.