Slovinská „Green Capitals Route“ je oslavou ekoturizmu

Ekoturizmus či trvalo udržateľný turizmus je v posledných rokoch na vzostupe, aj keď len pomalom. Ak však nezačneme uvažovať o turizme inak, mnoho krásnych miest sveta „padne od vyčerpania“. A my sa len posunieme na iné miesto, až kým nevyčerpáme aj to posledné.

Niektoré krajiny si tento negatívny trend uvedomujú viac a snažia sa svoje bohatstvo ochrániť. Jednou z nich je aj Slovinsko.

Green Capitals Route spája 3 „zelené“ destinácie

Slovinsko nie je pre nás žiadnou neznámou. Mnoho Slovákov už navštívilo krásne Julské Alpy, okúsilo rafting na rieke Soča alebo leňošilo v prímorských mestečkách Koper, Piran či Portorož. Green Capitals Route však spája hlavné mesto a pre našinca menej známe regióny Kočevsko a Bela krajina na východe a juhovýchode krajiny.

Ľubľana, Kočevsko a Bela krajina sú tri miesta ocenené certifikátom trvalej udržateľnosti za svoj prístup k rozvoju turizmu a aj prestížnou slovinskou známkou Green Gold. Ich spojením môže človek zažiť dokonalý mix miestnej tradičnej i modernej kultúry či vidieť divokú prírodu a to všetko spôsobom, ktorý je prísľubom, že aj o 10-20 rokov sa budú mať kam turisti vrátiť.

Hlavné mesto, pozorovanie divej zvery a tradičná kultúra

Ľubľanu ako hlavné mesto Slovinska asi ani netreba príliš predstavovať. Príjemné mestečko vinúce sa okolo rieky Ľubľanica ponúka svojim návštevníkom množstvo kultúrnych a historických pamiatok i pekných námestí s príjemnými kaviarničkami či reštauráciami s terasami.

Ak sa z Ľubľany vyberiete smerom na juh resp. juhovýchod krajiny, zablúdite do regiónu Kočevsko. Región je známy hlavne vďaka UNESCO-m chránenému bukovému pralesu Krokar. No nielen Krokar, ale celá oblasť je ako stvorená pre nadšencov prírody a outdoorových aktivít. Okrem turistiky, cyklistiky či vodných aktivít sú tu ideálne podmienky na pozorovanie divokej zvery.

Viac informácií o regióne Kočevsko nájdete na:

https://www.kocevsko.com/en/activities/

Treťou destináciou v rámci Green Capitals Route je región Bela krajina. Ide o oblasť v juhovýchodnom cípe Slovinska, ktorá je známa predovšetkým miestnou kultúrou, dobrým vínom a jedlom. Kraj viníc je možné spoznávať zo sedla bicyklov, ale za pohárikom vína je predsa len lepšie prísť vlakom či po vlastných :)

Viac informácií o regióne Bela Krajina nájdete na:

https://www.belakrajina.si/en/visit-us/sports-activities/

Viac informácií o „Slovenia Green“ môžete nájsť tu:

https://www.slovenia-green.si/o-slovenia-green/