Rozhovor: Via Slovakia najdlhšia turistická trasa po hranici Slovenska

Slavomír Duchovič prešiel dvakrát peši po hranici okolo celého Slovenska. O tomto dobrodružstve dlhom približne 1870 kilometrov nakrútil s kamarátmi aj dokument, ktorého zámerom je ľuďom ukázať, aké je Slovensko rozmanité a krásne. Už koncom júna 2024 ho budeme môcť vidieť na rôznych festivaloch. Navyše, na základe svojich skúseností sa rozhodol vytvoriť projekt najdlhšej turistickej magistrály na Slovensku pod názvom - VIA SLOVAKIA. O tom bude aj tento rozhovor...

Ahoj Slávo, predstav nám v stručnosti projekt Via Slovakia, tak ako ho vidíš a cítiš ty?

Via Slovakia je projekt najdlhšej turistickej magistrály na Slovensku. Projekt, ktorý vznikol z môjho bláznivého sna, ktorý sa pomaly, ale isto stáva skutočnosťou. Je to projekt o spájaní ľudí, dobrodružstve, spoznávaní krás, kultúry a zaujímavostí pohraničia nášho krásneho Slovenska.

Via Slovakia

Čo ta viedlo začať makať na tomto projekte?

Trošku sa musím vrátiť do minulosti. Také prvé “pričuchnutie” k diaľkovému treku bolo na ceste hrdinov SNP, ktorú som prešiel s mojim priateľom Marekom. Túto cestu sme si užili naplno. Aj s negatívami, ktoré sprevádzajú každý takýto trek. Nepohodou, nepriazňou počasia, zdravotnými problémami, ale hlavne s pozitívami, ktoré všetko to nepríjemné zakryjú. Bol som nadšený krásou prírody, spolupatričnosťou a priateľstvom medzi hikermi a ľuďmi, ktorých stretávate na trase, či už ďalších turistov ale aj ľudí žijúcich v blízkosti a sú ochotní a nápomocní.

Via Slovakia

Podobný dojem má z diaľkových trekov drvivá väčšina ľudí...

Áno. Tá atmosféra mi natoľko učarovala, že som sa hneď na druhý deň, ako sme s Marekom dorazili úspešne do cieľa na Devíne, rozhodol vrátiť späť na trasu opačným smerom. Dva týždne som sa túlal po lesoch, dedinkách a vychutnával si neskutočnú slobodu a pohodu. Po prejdení 1087 km po SNP-čke, som rozmýšľal, kde by som tak mohol ísť na ďalší trek. Vedel som, že to musí byť na dlhšiu dobu, a hlavne viac km ako po SNP-čke.

Via Slovakia

Čo nasledovalo?

Úplne náhodne som sa dostal k článku o chalaňovi, ktorý prešiel pešo na jeden krát okolo Slovenska po hraniciach. Perfektná výzva pre mňa. Idem do toho. Ale nechcel som to len prejsť, chcel som dať svojej ceste hlbší význam a väčší rozmer. Preto som sa rozhodol, túto cestu prejsť, podrobne zaznačiť a zmapovať. Mal som sen s víziou vytvoriť niečo väčšie a zároveň tak pútavé, ikonické a čarovné, ako je cesta hrdinou SNP.

Via Slovakia

Niekto by to mohol vnímať tak, že chceš zatieniť SNP...

Nechcel som a ani nikdy nebudem chcieť potláčať význam a čaro SNP-čky. Chcem ľudom priblížiť aj iné, menej poznané regióny Slovenska, v tomto prípade pohraničie a to práve touto cestou Via Slovakia.

Via Slovakia

Kolko krát si prešiel túto trasu?

Celkovo už dva krát. Prvý krát to bolo s mojimi priateľmi Samim a Gregorom. Neskôr sa ku nám pripojil Peťo Bestro, s ktorým pracujeme na Vii Slovakii doteraz. Priatelia, turisti, dobrodruhovia, „diaľkoplazy“, blázni, ľudia ktorý milujú prírodu a Slovensko. Spolutvorcovia projektu Via Slovakia. Všetci traja sme dali výpoveď z práce a vyrazili sme po mesiaci intenzívneho plánovania v ústrety bláznivého dobrodružstva.

Via Slovakia

Skús popísať svoje pocity...

Bolo to fantastické. Spanie vonku počas aprílových mrazoch, hľadanie ciest, cestičiek, neustále sa meniace prostredie, spoznávanie úžasných ľudí. Ale hlavne, prechádzali sme pre nás úplne nepoznanou krajinou Na začiatku nás ohromil tok Dunaja, nádherne prostredie, malé dedinky, úžasný ľudia. Poiplie, NP Slovenský kras, Tokaj, čarokrásny východ Slovenska, rozprávkový prales Stužica, NP Poloniny, Pieninský národný park, Vysoké Tatry, Orava, Kysuce, Záhorie, tok rieky Morava. Toto všetko, popretkávané návštevami hradov, múzeí, pamiatok, prehliadkami všetkých možných zaujímavostí, ktoré sme zakomponovali do našej trasy Via Slovakia.

Bavilo nás to. Cítili sme sa ako objavitelia. Aj keď už objaveného.

Pre nás to bola cesta spoznávania, spojená s precíznym mapovaním a zaznamenávaním všetkého, čo sme na trase navštívili. Bola to úžasná cesta a veľké dobrodružstvo. Druhý krát som sa vydal na cestu z iného dôvodu. Možno pútavejšieho, ale o tom trošku neskôr…

Via Slovakia

Koľko má trasa VIA SLOVAKIA celkovo kilometrov?

Celá trasa Via Slovakia cesta okolo Slovenska má zhruba 1870 km s celkovým prevýšením skoro 34 km. Intenzívne pracujeme na mape, hlavne na niektorých úsekoch na južnom Slovensku, ktoré nie sú značené jestvujúcim značením KST. Zatiaľ to je taký “živý organizmus”, ktorý sa snažíme dotvoriť do dokonalej podoby, aby sa táto trasa čo najskôr začala značiť červenou značkou turistickej magistrály.

Hovoril si mi, že celá trasa je rozdelená na 18 etáp. Popíš dôvody...

Aby bola celá trasa Via Slovakia prístupná pre všetkých turistov bez rozdielu, je rozdelená na 18 etáp. Každá etapa má približne 100 až 180 km a je ju možné prejsť v priemere za 4-6 dní.

Via Slovakia

Musíš úzko spolupracovať s KST. Ide všetko podľa predstáv?

Je dôležité spomenúť že trasa Via Slovakia okolo Slovenska prechádza cez všetky najdôležitejšie geografické body, či už cez všetkých 5 hraničných trojmedzí, NAJ-severnejšíjužnejší-východnejší-západnejší bod republiky ale aj najnižším bodom. Ale aby naša cesta bola úplná, naša snaha je ju viesť aj cez ten najvyšší bod Slovenska - Gerlach. Našim spoločným cieľom je celú cestu Via Slovakia vyznačiť ako súvislú trasu červenou značkou. Je pred nami ešte veľa práce, ale napreduje to veľmi dobre. Hlavne vďaka nadšeniu a férovosti zo strany KST (Klub slovenských turistov).

Via Slovakia

Dokonca ste aj založili turistický klub Via Slovakia...

Ano. Založili sme aj Turistický klub Via Slovakia, ktorý spadá pod KST, čiže naše spojenie a spolupráca je na viacerých “frontoch”. Predseda KST Peťo Švec je super chalan, ktorý je hlavne veľký turista a tiež blázon do diaľkových trekov, takže vie, čo hiking obnáša. Ale hlavne je veľký milovník prírody a Slovenska. Preto je naša spolupráca super plodná. Ale to platí o celom tíme vedenia KST. Spoločným cieľom je vytvoriť pre všetkých turistov ďalšiu alternatívu na spoznanie krás Slovenska. A tou Via Slovakia nesporne je.

Via Slovakia

Na väčšine trasy sú už vyznačene turistické chodníky. Kde je ale problémový úsek, kde zatiaľ nie je žiadna značená trasa?

Takých úsekov je viac. Najmä na juhu Slovenska je pár úsekov vedených po “asfalte”, alebo poľných cestách. Niekde sa dá vytvoriť chodník mimo cesty, ale niekde sa bohužiaľ “asfalt” obísť nedá. Ako som už ale spomínal, spolu s KST pracujeme na ich vytýčení a označení.

Via Slovakia

Kde je najväčší problém?

Najväčším problémom z týchto úsekov je Gerlach. Pri mojej druhej ceste okolo Slovenska, ktorá bola primárne o natáčaní dokumentárneho filmu Via Slovakia bol Gerlach turisticky prístupný iba s horským vodcom. Bolo to na hanbu Slovenska. Takéto diskriminačné nariadenie neexistovalo v žiadnom štáte Európy. My sme si preto na Gerlach vyliezli horolezeckou cestou. To je legálne, ale oveľa náročnejšie. Teraz už platí nový návštevný poriadok a na najvyšší štít je povolené vystupovať aj turistickými cestami. Lenže výstup je orientačne zložitý a exponovaný.

Via Slovakia

Staré turistické značky už vidno iba na pár miestach. Nie sú tam ani kamenný mužíci, obvyklé orientačné body v neznačkovanom teréne. Reťaze zabezpečujúce turistický výstup, niekto úmyselne zhodil do doliny. Polícia páchateľov dodnes nevyšetrila. Je to veľká škoda, lebo v roku 2001 pri príležitosti plánovaného výstupu prezidentov bola celá výstupová trasa na Gerlach zrenovovaná.

Myslím, že výstup na Gerlach momentálne nie je pre bežného turistu bezpečný. Súhlasíš so mnou? 

Za súčasného stavu považujem výstup pre bežného turistu výstup za hazard. Ja by som tam teraz určite nešiel sám na vlastnú päsť. Je dobré mať niekoho skúseného so sebou. Niekoho kto ten terén dobre pozná a k tomu bezchybné počasie. Verím, že aj na Gerlachovský štít raz povedie turistická značka, alebo ferrata. Zatiaľ najlepšiu víziu ako to urobiť predstavil Martin Murár.

Via Slovakia

V akom je to teda štádiu?

Pred nedávnom sa ňou zaoberala aj rada TANAPu a vedenie národného parku. Verím teda, že to neostane iba v rovine úvah. Ak by sa to podarilo, možno už budúci rok by mohol byť aj Gerlach bezpečne prístupný všetkým. Potom si možno na neho niekedy vystúpim aj sám. Je super, že či už TANAP a aj KST, sú tomuto projektu naklonený a že sen o slobode Gerlachu, Gerlachu pre všetkých sa stane skutočnosťou, a trasa Via Slovakia povedie aj cez tento dôležitý geograficky bod našej vlasti.

Via Slovakia

O VIA SLOVAKIA VZNIKOL aj film. Kde ho budeme môcť vidieť? A kedy?

Ako som spomínal, cestu okolo Slovenska som prešiel dva krát. Prvá cesta bola o zmapovaní celej trasy, druhá o natáčaní dokumentárneho filmu. Spolu s režisérom Viťom Chrappom a kameramanom Tomáškom Bartalošom a Filmworx Studios sme sa rozhodli natočiť autentický dokument z mojej cesty. Zo všetkým, čo takýto trek prináša. Bolo to úžasných 82 dní.

Ako prebiehalo nakrúcanie? 

Prví krát som šiel taký dlhý trek sólo. Chlapci chodili za mnou na vybrané miesta a keď som bol sám, točil som ja. Bolo to veľmi náročné, hlavne kvôli logistike. Naplánovať cestu chalanom z Bratislavy za mnou na východ, stretnúť sa v presný čas a deň na jednom mieste chcelo naozaj dobré plánovanie. A teperiť ťažkú filmovú techniku na chrbte, miestami na fakt extrémne exponované miesta ako Poloniny, Babiu horu a hlavne Gerlach, dalo riadne zabrať. Tomáško sa veľakrát riadne zapotil. Dali sme všetci do toho všetko. Viťko rozvahu, precíznosť a talent režiséra a scenáristu. Tomáško zas úžasný cit zachytiť atmosféru momentu, v ten správny okamih. Ja som dal do príbehu seba, svoje vnútro, svoje JA, cestu Via Slovakia. Do toho úžasná príroda, zážitky, dobrodružstvo, smutné ale aj veselé príhody.

Via Slovakia

Išlo všetko podľa plánu, či prebiehala aj improvizácia? Pýtam sa, hoci odpoveď už vopred tuším :)

Scenár bol napísaný, ale po ceste sme zažili veľa prekvapení a zmien, takže miestami to bol taký freestyle. Točili sme všetko, čo nám cesta priniesla. A tomuto som naozaj rád. Chceme ľudom ukázať hlavne krásy Slovenska, ale popri tom aj príbeh “pútnika” na svojej ceste. Čo na nej vidí a čo všetko zažije. Za 82 dní. Ešte stále beží postprodukcia, v strižni Majstra Maťka Dlugolinskeho.

Via Slovakia

Kedy bude premiéra?

Premiéra bude 26.6.2024 na filmovom festivale Artfilm v Košiciach. Potom väčšina outdoorových festivaloch spolu s prednáškou. Neskôr v septembri to môžete vidieť v kinách.

Vznikla dokonca aj pesnička...

Áno. Skvelá pesnička. Viťko je super režisér, ale aj výborný skladateľ. Po tom ako prešiel so mnou časť Vii a dostala sa mu pod kožu jej atmosféra, zložil túto výnimočnú vec. A so svojou kapelou Červený bicykel aj nahral. Je melodická, refrén veľmi chytľavý. Je o priateľstve, krásach Slovenska, o putovaní. Preto sa volá PÚTNIK. Treba si ju vypočuť. Zavrite oči a prevedie vás okolo Slovenska.

Via Slovakia

Rozprávali sme sa aj o ďalších dvoch trasách Via Slovakia. O čo by malo ísť?

Áno. Okrem hlavnej trasy okolo Slovenska, máme ešte dve cesty. Jedna je už hotová, druhá sa ešte len tvorí. Via Slovakia CENTRAL vytvoril a aj prešiel Peťko Bestro. Je to diaľková trasa, ktorá spája najzápadnejší bod Slovenska v Záhorskej Vsi s najvýchodnejším bodom na Kremenci. Dĺžka trasy je 850km s prevýšením 18km. Peťo sa s ňou vyhral a vybral naozaj zaujímavú trasu. Prechádza napr. cez Malé Karpaty, Považský Inovec, Strážovské vrchy, Muránsku planinu, Slovenský raj, Slanské vrchy cez Vihorlat až na Kremenec. Prechádza cez mnohé hrady, múzea, a iné zaujímavosti. Je tiež delená na 4 etapy. Tí zdatnejší, ktorým je 850 km málo, sa môžu vrátiť späť po SNP-čke.

Máme prísľub od KST, že aj táto diaľková trasa bude rovnako vyznačená ako magistrála. Viac by o nej vedel porozprávať Peťo. Ja sa na ňu ešte len chystám.

Via Slovakia

Tvoj odkaz pre čitateľov Dobrodruha...

Slovensko je naozaj nádherná krajina. Bohatá na históriu, kultúru, prírodné krásy a zaujímavosti ktoré nám mnohí závidia. Prírodu, ktorú si bohužiaľ ničíme sami čím ďalej tým viac. To čo prírode dáme, to nám ona vráti niekoľko násobne. Stačí sa k nej správať s úctou a chrániť ju. Ona sama nás buď odmení, alebo potrestá. Vyrazte na jednu, alebo druhú cestu Via Slovakia a zažite čo najkrajšie zážitky a poznania, aké na týchto cestách nájdete.