Rozdiel medzi krátkodobým a dlhodobým cestovným poistením

Príprava cestovného plánu je vzrušujúca súčasť cestovania. Priprava na cestu však zahŕňa omnoho viac ako len výber destinácie a balenia kufrov. Jedným z najdôležitejších aspektov je tiež zabezpečenie vhodného cestovného poistenia. Ak cestujete niekoľkokrát do roka možno stojíte pred dilemou či si vybrať krátkodobé alebo dlhodobé poistenie.

Spolu s poisťovňou Generali sme pripravili dvojdielny seriál o tom ako pristupovať k výberu cestovného poistenia. V prvom článku preskúmame rozdiely medzi týmito dvomi možnosťami cestovného poistenia a poskytneme užitočné rady pri ich výbere, aby ste mohli cestovať s istotou a bezstarostne.

Krátkodobé vs. dlhodobé cestovné poistenie: aký je medzi nimi rozdiel?

Nie je v tom veľká veda. Krátkodobé cestovné poistenie a ročné cestovné poistenie sa od seba líšia len v časovom rozmedzí, na ktoré si ho uzatvárame. Krátkodobé cestovné poistenie sa oplatí, ak cestujete počas roka skutočne výnimočne. Je ideálne napríklad ak cestujete v lete na rodinnú dovolenku. Pre klientov, ktorí cestujú pravidelne, resp. opakovane počas roka, je výhodnejšie ročné cestovné poistenie.

Katarína Ondra z poisťovne Generali uvádza: „Minulý rok predstavila poisťovňa Generali inovované cestovné poistenie. V rámci ročného cestovného poistenia, ktoré kryje klienta v zahraničí, získava klient automaticky a zadarmo aj krytie nákladov pri záchrane na horách alebo v jaskyniach na Slovensku.

Cestovne poistenie

Poistenie sa dá uzatvoriť online 

Pri uzatváraní cestovného poistenia majú klienti na výber z rôznych možností. Niektorí preferujú osobnú návštevu na pobočke, kde sa môžu poradiť s odborníkom a získať podrobné informácie o dostupných poisteniach. Iní dávajú prednosť rýchlejšiemu online uzatvoreniu poistenia, ktoré je možné realizovať jednoduchým vyplnením formulára na webovej stránke poisťovne.

Práve uzatvorenie cestovného poistenia online je podľa hovorkyne poisťovne Generali čoraz viac vyhľadávané, keďže si ho je možné uzatvoriť kedykoľvek z pohodlia domova: „Pri uzatváraní poistenia online cez náš web prejde klient jednoduchým formulárom, kde si vyberie typ poistenia (krátkodobé alebo ročné), územnú platnosť poistenia (Európa, Svet, Slovensko) a preferované krytie, ktoré môže doplniť o rôzne pripoistenia, zvolí si počet poistených osôb a vyplní ich údaje. Následne mu príde celá zmluvná dokumentácia na e-mail, ktorý zadal, a zaplatením poistenia klient akceptuje poistnú zmluvu.“

Mnohé banky tiež ponúkajú cestovné poistenie ako súčasť balíka služieb spojených s platobnými kartami. Aj keď je to pohodlné, klienti by mali dôkladne preveriť podmienky poistenia a zistiť, či krytie vyhovuje ich potrebám. V niektorých prípadoch môže byť výhodnejšie uzatvoriť samostatné krátkodobé poistenie, ktoré poskytuje širšie možnosti krytia a flexibilitu.

cestovne poistenie

Rozdiely medzi jednotlivými poisťovňami

Dá sa povedať, že základ je sčasti totožný. Každá poisťovňa má však rozdielne poistné podmienky, ponúka rôzne spôsoby vyskladania si cestovného poistenia, má rôznu ponuku pripoistení, rôzne poistné limity pri poisteniach.

„V poisťovni Generali si vyberáte medzi poistným krytím pre Európu alebo svet, pričom cestovné poistenie si viete uzavrieť aj pre dovolenky na Slovensku. Bez problémov u nás vieme poistiť aj seniorov nad 70 rokov, ktorí majú na výber zo širokej ponuky poistného krytia a pripoistení. Pripoistiť vieme aj dovolenkujúcich chlpáčov a športoví nadšenci si u nás nemusia rekreačne vykonávané športy nijako dopoisťovať. Šport, a dokonca aj ten andrenalínový,  ako je napr. potápanie s prístrojom, canyoning, horolezectvo do 5 000 metrov nad morom, cyklocross a pod., kryjeme už v základnom balíku, dodáva Katarína Ondra.

cestovne poistenie

Pri výbere cestovného poistenia je teda dôležité zvážiť vaše cestovné potreby a preferencie. Nezabudnite, že cestovné poistenie je dôležitou súčasťou plánovania cesty, ktorá vám môže poskytnúť istotu a bezstarostné cestovanie. Poistenie vyberajte s rozvahou a užívajte si svet bezpečne!

V ďalšom článku si povieme, ako presne si zvoliť jednotlivé položky v cestovnom poistení.