Rekord v hypobarickej komore v Topoľčanoch

Hypobarická komora v Topoľčanoch má rozmery 2x2x2m. Má to svoje technické a ekonomické dôvody. Rozdiel tlakov vonkajšieho prostredia a vo vnútri hypokomory vyvíja enormnú silu na jej steny. Zdvojnásobenie rozmerov komory vyžaduje štvornásobnú hrúbku stien a to je problém nielen priestorový ale hlavne ekonomický.

Stiesnený priestor silne limituje počet ľudí, ktorí sa v nej môžu súčasne pripravovať. Počas vývoja hypokomory prebehol aj niekoľkohodinový test, kedy štyria dospelí muži testovali dostatočnosť výmeny vzduchu aj pri tlaku zodpovedajúcom nadmorskej výške vyše 6000 metrov nad morom. Test dopadol úspešne, vzduch sa nedarilo “vydýchať” a tak sa predpokladalo, že dvaja ľudia v hypokomore môžu robiť dostatočne dlho “ľubovoľné dychové cvičenia aj na vrchole Everestu”. Jednoducho sa nepredpokladalo, že by sa vo vnútri hypokomory pomestili a dlhšiu dobu zniesli viac ako dvaja ľudia…

Nevedno, či k tomu nejako prispela nedávna pandémia a z nej vyplývajúce obmedzenia, ale v poslednú dobu sa ukazuje, že naši ľudia sú prekvapivo prispôsobiví a odolní. V hypobarickej komore prebehol 24 hodinový pobyt rodinky z Východu (otec, matka a 12-ročná dcéra) pred mimochodom úspešným výstupom na Kilimandžáro.

traja ľudia 48 hodín v hypobarickej komore

Tiež sa úspešne uskutočnil aj 12 hodinový pobyt troch dospelých mužov pred výstupom na Mont Blanc. V prvom prípade sme predpokladali, že otec rodiny, ktorý nebol v hypokomore prvý krát, mohol “zakázať” akúkoľvek ponorkovú chorobu a v druhom prípade tam chlapi nepotrebovali nocovať. Korunu všetkému nasadila rodinka zo Západného Slovenska – matka s dvomi dvadsiatničkami dcérami. Keď sa nahlásili na 48 hodinový pobyt, boli sme presvedčení, že to jednoducho nemôžu zvládnuť. Viackrát sme upozorňovali, že je to veľmi malý priestor a že najlepšie bude, keď sa rozhodnú, až keď naozaj vstúpia do hypobarickej komory. Stalo sa a hneď z prvej poznámky jednej z nich nám doslova spadla sánka: “Predstavovali sme si to o niečo menšie”. Nakoľko hypobarická komora nie je výťah, z ktorého sa o chvíľu vystupuje von, očakávali sme, že v priebehu dvoch dní a dvoch nocí si zákonite musia “vliezť do vlasov". Všetko bolo nakoniec inak. S ich povolením prikladáme, stručné zhrnutie a pár fotografií, ktoré nám poslali.

hopobarická komora topolcany
Aj v stiesnenom priestore sa dá vytvoriť pohodová atmosféra

Recenzia hypobarickej komory

"Na výstup na Kilimandžáro sme sa chceli zodpovedne pripraviť, preto sme týždeň pred začiatkom cesty strávili víkend v hypobarickej komore. Samotný pobyt v miestnosti 2*2*2 metre s nízkym tlakom môže byť mentálne náročný. My sme si ho ešte skomplikovali tým, že sme boli v komore tri - mama a dve dcéry (presne v takejto partii sme sa chystali aj na Kili).

Ukázalo sa, že naša početnosť, ktorá sa v komore zo začiatku javila ako nevýhoda, bola v skutočnosti našou výhodou. Čas nám v trojici plynul rýchlo a veľmi veselo a 48 hodín v komore ubehlo až prekvapivo rýchlo. Zároveň, pobyt v komore mal okrem aklimatizácie na nadmorskú výšku ešte jeden benefit - utuženie nášho rodinného tímu.

Jeho silu sme ocenili hneď na začiatku výstupu, keď ma prvú noc na hore potrápili črevné problémy a nebola som ráno schopná pokračovať. Mamina so sestrou sa spolu s naším skvelým guideom rozhodli počkať ešte jeden deň na tom istom mieste, aby som mala čas zotaviť sa. To sa mi našťastie podarilo a v zdolávaní hory sme na ďalší deň pokračovali spoločne. Výstup pokračoval fantasticky, síl sme mali dosť, aklimatizácia prebiehala veľmi dobre a ešte aj počasie nám prialo :) Na najvyššiu horu Afriky sme vystúpili 13.7. ráno a odnášame si z nej najkrajšie zážitky."

Výstup na Kilimadžáro
Spokojné neboli len klientky ale aj vodcovia 

Nás samozrejme teší, že všetky tri tieto sympatické kočky úspešne vystúpili na Uhuru peak 5895 mnm. Myslíme si, že aj kvalitná príprava v našej hypokomore prispela k tomu, že ani zažívacie problémy jednej z nich nedokázali zabrániť tomu, aby boli 100% úspešné. Ale najväčšie uznanie patrí ich výkonu, pretože traja ľudia 48 hodín v malom priestore hypokomory je naozaj rekord hodný pochvaly. Natíska sa otázka: Čo bolo náročnejšie, vystúpiť na Kili alebo prežiť 48 hodín v hypoxii bez ponorkovej choroby?

Kilimandžaro
Vyššie sa tu dá už iba vyliezť na tabuľu…

Viac informácii o topoľčianskej hypobarickej komore nájdete aj v článkoch: