V Dohe (Dauha), na medzinárodnom letisku Hamad v Katare som už prestupoval veľakrát. No ani raz som nebol pozrieť samotné mesto. Vždy som na panorámu pozeral z letiskovej haly a premýšľal, aké to asi môže byť. Žiť v mrakodrapoch na púšti. Pre mňa ako lesného človeka nič lákavé. Úprimne, mne dokonca nič nehovorí ani Dubaj. Za toto ma asi mnohí telepaticky udupete do zeme. No je to tak. Určite sa lepšie cítim v Reykjavíku. No zvedavosť je zvedavosť. Počas jedného prestupu, konkrétne pri návrate z Kilimandžára som mal čas dlhééé hodiny. Využil som teda spoločne s ostatnými možnosť na tranzitnú prehliadku mesta DOHA (Dauha).
Stopover For the Purpose of Connection
Inak povedané, ak letíš so spoločnosťou Qatar Airways a máš prestup dlhší ako 8 hodín, môžeš čas stráviť zaujímavým spôsobom. Táto letecká spoločnosť ti totiž ponúka okrem iného prehliadku mesta Doha: STPC (Stopover For the Purpose of Connection) je možnosť, ktorú Qatar Airways poskytuje cestujúcim, ktorí nemajú k dispozícii „okamžitý“ prestup medzi letmi Qatar Airways v deň odletu. „Okamžitý prestup“ je definovaný ako prestup s trvaním menej ako 8 hodín. Je to zložité? Detaily sa stále menia, radšej si aktuálne info pozri sám priamo na stranke Qatar Airways (aktuálne sa zobrazuje aj možnosť pri prestupe 6 hodín):
https://www.discoverqatar.qa/transit-exclusive-discover-doha/overview
Podstata bola tá, že za rozumnú sumu, myslím, že vtedy za 15 dolárov sme si kúpili niekoľko hodinovú prehliadku mesta Doha. Samozrejme, pýtali od nás pas, poistenie, kontrolovali letenky a podobne. Napríklad poistenie muselo byť od konkrétnej poisťovne. Už si nespomínam od akej. Ak nemáte, poistia vás priamo na mieste. My, čo sme toto poistenie nemali, sme im povedali, že ho máme. A nejako to prešlo, uznali ho alebo nespoznali... Celkovo, všetko išlo rýchlo. A aj ďalej napredovalo všetko ako po masle. V stanovený čas sme celá skupinka stretli pri tour desku. Do rúk dostal každý niečo ako potvrdenie, že ideme na tranzitnú prehliadku mesta. To sme odovzdali na imigračnom. Vyhli sme sa tak zdĺhavým kontrolám pri odchode aj návrate. Presnejšie, kontrola bola, no zrýchlená. Po kontrole sme sa počkali, prišiel sprievodca z Brazílie, čo vyzeral ako Sandokan, nahnal nás do autobusu a šup na poznávačku. Bol večer, prijemný chládok, všetko osvetlené. Premohla ma zvedavosť, tešil som sa.
Múzeum Islamského umenia
Prvá zastávka bola v zálive. Neďaleko Múzea Islamského umenia s nádherným výhľadom na panorámu mesta. Táto architektonická perla, navrhnutá svetoznámym architektom Ieoh Ming Pei, je umiestnená na umelom ostrove a z múzea sa naskytá nádherný výhľad na skyline Dohy. Rozchod bol cca 15 minút. Čas akurát tak na niekoľko nočných záberov. Tak nech sa páči, pozrite nižšie. A išli sme ďalej. Cestou sprievodca rozprával o meste, jeho histórii, o výstavbe. Z okna autobusu som videl čisté ulice, nové budovy, všetko ako z katalógu. Nové, luxusné mesto.
Kultúrna dedina Katara
Ďalšia zastávka bola v Katarskej kultúrnej dediny Katara. Tu sme vystúpili a pokračovali pešo. Veľmi pekné. Trochu sa rozpíšem, nakoľko tu toho vidno pomerne veľa.
Katarská kultúrna dedina Katara je jedným z hlavných kultúrnych centier v Dohe, kde sa spája bohatá katarská história s moderným umením a kultúrou. Nachádza sa na pobreží Perzského zálivu a ponúka rôzne kultúrne a umelecké zážitky pre návštevníkov. Tu je niekoľko objektov, ktoré mi utkveli v pamäti:
1. Amfiteáter Katara
Tento nádherný amfiteáter inšpirovaný starovekým Gréckom je jedným z hlavných symbolov dediny Katara. S kapacitou viac ako 5000 miest sa tu konajú rôzne kultúrne podujatia, vrátane koncertov, divadelných predstavení a festivalov. Architektúra amfiteátra je jedinečnou kombináciou klasických a islamských prvkov a ponúka vraj impozantný výhľad na more. Ja som vo vnútri nebol, tak neviem posúdiť.
2. Katara Beach
Katara Beach je jedna z najkrajších verejných pláží v Dohe, ktorá je súčasťou kultúrnej dediny. Pláž je obľúbená pre vodné športy, ako je kajak, paddleboarding, parasailing a windsurfing. Okrem športov ponúka aj možnosti na pokojnú prechádzku alebo relaxáciu pri mori. Videl som ju v noci, no viem si predstaviť, že počas dňa tu musí byť živo.
3. Katarské galérie umenia
Katara je domovom niekoľkých umeleckých galérií, ktoré vystavujú diela miestnych aj medzinárodných umelcov. V galériách môžete vidieť rôzne formy umenia – od malieb, sôch a inštalácií po súčasné výstavy, ktoré prezentujú súčasnú umeleckú scénu v Katare. Pre milovníkov umenia je to skvelé miesto na spoznanie bohatstva katarskej kultúry a kreativity.
4. Mešita Katara
Mešita Katara je jedným z architektonických skvostov dediny. Navrhla ju turecká architektka Zeynep Fadillogluovou, ktorá je považovaná za prvú ženskú architektku špecializujúcu sa na mešity. Mešita je pokrytá modrými dlaždicami s detailnými geometrickými a kvetinovými vzormi, ktoré kombinujú tradičné islamské prvky s moderným dizajnom. Jej architektúra je fascinujúcim kontrastom medzi klasickými prvkami a súčasným umením. Veľmi pekné.
5. Zlatá mešita
Zlatá mešita, nachádzajúca sa blízko hlavného amfiteátra, je známa svojimi žiarivými zlatými dlaždicami, ktoré odrážajú svetlo v jemných odtieňoch. Na rozdiel od mnohých iných mešít, Zlatá mešita nie je veľká, ale jej krásne detaily z nej robia skutočný architektonický skvost. Zlatá mešita je pokrytá zlatými mozaikami, ktoré sa lesknú na slnku a vytvárajú efekt, akoby bola celá stavba vyrobená zo zlata. Mozaikové kachličky sú drobné a starostlivo nainštalované, čím vytvárajú komplexné vzory a ornamenty.
6. Katara Opera House
Opera House v dedine Katara je domovom Katarského filharmonického orchestra a slúži ako miesto pre koncerty klasickej hudby, operné vystúpenia a balet. Interiér budovy je nádherne navrhnutý a kombinuje tradičné arabské prvky s moderným komfortom. Ak máte záujem o hudobné alebo divadelné predstavenia, určite by ste to tu mali navštíviť.
7. Pigeon Towers (Holubie veže)
Tieto tradičné veže, ktoré sa nachádzajú v centre Katary, sú architektonickým unikátom a symbolizujú tradičnú katarskú kultúru. Holubie veže sú súčasťou tejto kultúrnej zóny a pripomínajú starobylú technológiu chovu holubov. Aj keď dnes už neslúžia pôvodnému účelu – zhromažďovaniu holubieho trusu na poľnohospodárske využitie – stali sa symbolom tradičného spôsobu života. Holubie veže v Dohe majú typický valcovitý tvar a sú postavené z tradičných materiálov, pričom sú posiate stovkami malých otvorov, ktoré poskytujú útočisko pre holuby. Sú to vysoké stavby, ktoré výrazne kontrastujú s modernými budovami, no napriek tomu sú zaujímavým prvkom. Veď posúď sám.
8. Al Thuraya Planetarium
Pre milovníkov vedy a astronómie je návšteva Al Thuraya Planetarium povinnou zastávkou. Toto moderné planetárium ponúka fascinujúce predstavenia o vesmíre, hviezdach a planétach. Je to skvelé miesto pre rodiny s deťmi, ktoré si chcú rozšíriť svoje obzory a spoznať krásy vesmíru.
9. Festivaly a podujatia
Katara hostí množstvo festivalov a podujatí po celý rok, vrátane Katarského filmového festivalu, Festivalu tradičnej hudby a Festivalu jedla. Tieto podujatia sú skvelou príležitosťou zažiť katarskú kultúru z prvej ruky a zúčastniť sa na miestnych zvykoch, ochutnať tradičné jedlá alebo vidieť vystúpenia umelcov z celého sveta.
10. Tradičné remeslá a trhy
Počas prechádzky dedinou Katara môžete vidieť miestnych remeselníkov pri práci. Mnoho dielní a obchodíkov ponúka tradičné katarské produkty, ako sú ručne tkané koberce, keramika, šperky a ďalšie umelecké výrobky. Tieto miesta sú skvelé na nákup autentických suvenírov, ktoré vám pripomenú váš pobyt v Katare.
11. Kaviarne a reštaurácie
Katara ponúka široký výber tradičných aj medzinárodných reštaurácií a kaviarní, ktoré sú rozmiestnené po celej dedine. Môžete si vychutnať tradičné katarské jedlá, ako je machbous (tradičný pokrm z ryže a mäsa) alebo ochutnať sladkosti, ako je kunafa. Pre milovníkov medzinárodnej kuchyne je tu aj výber reštaurácií s pokrmami z celého sveta.
Kataru sme prešli pomerne rýchlo, takže vyššie vymenované lokality som si nejako zvlášť neužil. No tieto atrakcie máte možnosť spoznať na vlastnej koži lepšie, ak pobudnete v Dohe dlhší čas.
Souq Waqif, tradičný trh
Ako poslednú zastávku sme sa vybrali na Souq Waqif, tradičný trh v srdci mesta, ktorý bol pôvodne miestom obchodovania beduínov. Tu sme mali opäť rozchod. Zaujímavé miesto. Kus tradície uprostred hypermodernej výstavby. Souq Waqif je labyrint úzkych uličiek plných obchodíkov so suvenírmi, látkami, zlatom, korením a parfumami. Typický orientálny trh. V minulosti mal však namále. Dokonca ho vraj chceli svojho času zbúrať a aj tu postaviť moderné centrum. Keď Katar prechádzal rýchlou modernizáciou vďaka bohatstvu z ropy a plynu, tradičné trhy, vrátane Souq Waqif, začali upadať. V 90. rokoch bol Souq Waqif takmer na pokraji zániku. No miestni lídri si našťastie uvedomili historický a kultúrny význam tohto miesta. Nakoniec trh zostal. Dokonca v rokoch 2004 – 2008 prebehla rozsiahla obnova trhu. Rekonštrukcia sa zamerala na zachovanie tradičnej architektúry, aby si trh zachoval svoj autentický vzhľad a atmosféru. Tradičné budovy z hliny, dreva a vápenca boli zrekonštruované s dôrazom na detail, pričom boli pridané moderné zariadenia, ako sú klimatizované obchody a reštaurácie. Cieľom bolo zachovať historickú podstatu miesta, ale zároveň ho prispôsobiť rastúcemu počtu turistov a miestnych obyvateľov. A tak sa aj stalo.
Vo vzduchu bola cítiť vôňa šafranu, kadidla a ružovej vody. Predajcovia pozývali na ochutnávky miestnych datlí a sladkostí, pričom rozprávali historky. Samozrejme, ako to už na trhu býva, cieľ bol jasný - čo najlepšie predať. V stánkoch som videl aj tradičné katarské odevy – muži tu stále nosia biele thoby, zatiaľ čo ženy sú elegantne zahalené v čiernych abajách.
Po prechádzke trhom som sa usadil v jednej z tradičných kaviarní a ochutnal miestny čaj karak, zmes čierneho čaju, mlieka a kardamónu, ktorý ma zaujal chuťou aj arómou. Súčasťou zážitku bola aj vodný fajka – shisha, ktorú skúsili ostatní parťáci. Večerná atmosféra tu bola veľmi príjemná.
Nastal však čas na odchod. V dohodnutom čase sme sa opäť stretli pri autobuse a vyrazili späť na letisko. Tento výlet bol veľmi dobrá možnosť, ako užitočne stráviť dlhé hodiny počas prestupu. Určite to odporúčam aj vám. Sú aj iné možnosti, ako prehliadky Dohy. Záleží aj, koľko máte času.
Veď skúste si vybrať, ponuku máte TU: https://www.discoverqatar.qa/transit-tours/
Ty si mal možnosť vidieť akú tranzitnú prehliadku? Napíš do Komentárov...