Od najväčšej kvetinovej záhrady sveta až po najvyššiu budovu planéty – Dubaj je zážitok pre všetky zmysly. Vydajte sa na cestu, kde sa púšť mení na rozprávku, shawarma chutí najlepšie s miestnymi a koreniny vás zlákajú do uličiek s vôňou orientu.
V Dubaji sa každý deň začína inak – raz na pláži s výhľadom na Burj Al Arab, inokedy na trhu plnom šafránu a korenín. Tento zájazd vás zavedie do sveta luxusu, histórie a nekonečného dobrodružstva. A keď sa večer ocitnete v beduínskom kempe pod hviezdami, pochopíte, prečo sa sem ľudia vracajú.
Dubaj nie je iba prvoplánový gýč – je miestom, kde sa púšť mení na luxus a tradícia na futurizmus. Za tento dramatický kontrast vďačí najmä objavu ropy v roku 1966, ktorý emirátu umožnil investovať do infraštruktúry, obchodu a turizmu. Letecký zájazd do Dubaja vás tak môže zaviesť do metropoly prakticky bez hraníc – nekonečná je tu výška budov, rozloha nákupných centier i rozmanitosť zážitkov.
Od pláží s jemným pieskom až po najvyššiu budovu sveta, od trhov plných korenín až po večerné safari v púšti, od svetových staviteľských rekordov až po skromné autentické rozhovory s miestnymi – Dubaj nie je nikdy iba dovolenka, ale transformačný zážitok. „Príbehy, ktoré si odtiaľto odnesiete, sú kombináciou komfortu, kultúry a dobrodružstva,“ hovorí hneď na úvod David Gavaľa, majiteľ CK DAKA.
Pláž, trhy a panoráma, ktorá berie dych
Čo tak vymeniť sychravú slovenskú jeseň za deň na pláži a to rovno s výhľadom na Burj Al Arab, s ikonickým tvarom plachetnice, ktorý otvorili na začiatku nového milénia ako najluxusnejší hotel sveta? Nezabudnite prísť skoro ráno, keď je mesto prázdne a svetlo ideálne na fotenie. Poobede sa presuňte do Souk Medinat Jumeirah, kde sa oplatí zjednávať ceny suvenírov a ochutnať miestny datľový čaj. Večer patrí Downtownu s lákadlami ako Burj Khalifa – najvyššia veža sveta (828 m), nákupným centrom Dubai Mall s krytým klziskom Ice Ring, kolosálnym akváriom a podmorskou ZOO a svetelnej fontánovej show. „Ak plánujete návštevu Múzea budúcnosti, ktoré sa pýši najkrajšou budovou sveta, rezervujte si vstupenky online aspoň mesiac vopred – kapacity sa rýchlo míňajú,“ dáva praktický tip David Gavaľa.
Staré mesto, zlato a jachta medzi mrakodrapmi
Architektúra z budúcnosti vás ohromí, ale o nič menej fascinujúca je stará časť Dubaja. Najviac z nej budete mať, ak sa rozhodnete pre dopoludňajšiu plavbu loďkou Abra cez zátoku Dubai Creek – na miestne trhy sa oplatí vziať si hotovosť – tu naozaj zastal čas! Kde inde ako v Gold Souku – najznámejšom trhu zlata, si oči popasiete na najväčšom zlatom prsteni sveta a nos vám zas povykrúcajú koreninové uličky plné vôní. Aj tie sú luxusné, a to doslova. Vedeli ste, že práve tu sa predáva šafrán, ktorý je drahší než zlato? Pravý šafrán sa uchováva v priehľadných škatuľkách ako vzácnosť – a miestni ho používajú nielen do jedál, ale aj do zmrzliny či svadobného pudingu. Pri luxuse ešte ostaneme. K životu boháčov patrí aj drahé šampanské, ideálne servírované na jachte. Stačí sa nalodiť v Dubai Marina a o story na instagram máte postarané – aj výhľady sú jedinečné.
Shawarma i hummus: Dubaj chutí orientom
Vyčerpaní zážitkami si môžete oddýchnuť v Marina Walk v jednej z kaviarní či hodiť niečo do žalúdka. Dubajská kuchyňa je pestrá, voňavá a ako inak - plná kontrastov. Od luxusných reštaurácií po pouličné stánky – všade nájdete niečo, čo vás prekvapí. Ochutnajte datle z trhoviska, arabské sladkosti, čerstvé morské plody alebo tradičný hummus. Dubaj, rovnako ako celý zájazd, sa nedá skonzumovať naraz, je na viacero súst a na viacero spôsobov. Mimo hlavných ciest sa oplatí objaviť aj menej známe, no o to autentickejšie kúty. V Karame nájdete najlepšiu shawarmu, tradičný mäsový pokrm, v meste. Do Oud Mehta a jej obľúbených sheesha barov si chodia miestni oddýchnuť na čaj, fajku či rozhovory. Ak hľadáte pokoj, vyberte sa na tichý úsek Jumeirah Beach mimo centra – západ slnka tu má zvláštnu silu.
Záhrada snov a púštne dobrodružstvo
Keď načerpáte sily, pokocháte sa ďalšou atrakciou z kategórie „naj“ - Dubai Miracle Garden je najväčšia kvetinová záhrada sveta. Následne sa presuniete na Palm Jumeirah, kde z Palm Tower uvidíte panorámu mesta z výšky 240 metrov. Pre pripomienku, že celé mesto vyrástlo z púšte, budete mať možnosť absolvovať adrenalínovú jazdu po dunách, beduínsky kemp a večeru pod hviezdami. Na vstrebanie tejto arabskej esencie sa vám zíde šatka na hlavu a pohodlná obuv, piesok je neúprosný! A keď sme pri oblečení: zbaliť sa stačí naozaj naľahko. „Aj od októbra do decembra je tu okolo 30 °C, no ak sa sem vyberiete od februára do marca v čase Ramadánu, treba mať zakryté ramená i kolená. Dodržiavaním miestnych zvykov prejavíte rešpekt,“ uzatvára David Gavaľa z CK DAKA.