Porota ocenila najlepšie filmy 21. ročníka festivalu Hory a mesto, diváci ich uvidia už tento týždeň

Medzinárodná filmová porota v zložení dramaturgička Natália Bokníková, filmový kritik Martin Ciel, spisovateľka Maria Coffey, režisér Samuel Jaško a fotograf Pat Morrow, ocenila desať najlepších filmov tohtoročného festivalu Hory a mesto.

Na festival sa prihlásilo spolu 105 filmov a programový tím z nich vybral 33 snímok, ktoré premietneme od 19. mája do 23. mája online cez platformu KINO DOMA. Okrem toho sa uskutočnia dve premietania v Amfiteátri Rača a víťazné filmy si budú môcť diváci pozrieť aj naživo v nedeľu 23. mája v Kine Lumière.

,,Napriek nepriaznivej pandemickej situácii vznikli minulý rok cenné snímky, ktoré sa oplatí vidieť. Myslím si, a porota to aj potvrdila, že tento rok bude filmová prehliadka nabitá tým najlepším, čo v žánri horských, dobrodružných a adrenalinových dokumentárnych filmov vzniklo. Srdečne vás pozývame!” povedal riaditeľ festivalu Hory a mesto Alan Formánek.

GRAND PRIX

Krotiteľ koní (Horse Tamer, FR, 2019) - dokumentárny film režiséra a etnografa Hamida Sardara získal najvyššie ocenenie: ,,Porota festivalu Hory a mesto 2021 sa rozhodla udeliť Grand Prix filmu Horse Tamer (originálny názov, pozn.) za neobvyklú presnosť, presvedčivosť a originalitu zobrazenia života mongolských jazdcov. Táto napínavá dokumentárna dráma reprezentuje bez akýchkoľvek formálnych klišé to najzaujímavejšie v oblasti etnografického skúmania," uviedol porotca a filmový kritik Martin Ciel. Režisér Hamid Sardar dokumentuje život mongolských nomádov už viac ako 10 rokov. V ocenenej snímke sprevádza jedného z nich pri prenasledovaní zlodejov koní až na okraj mongolskej tajgy. Film diváci uvidia online v stredu 19. mája o 20:30 a v nedeľu 23. mája o 20:30, resp. naživo v Kine Lumière o 21:00.

Krotitel koni

CENA POROTY

Everest - najťažšia cesta (SR, 2020) - strhujúci dokument Pavla Barabáša o legendárnej československej horolezeckej expedícii na najvyšší vrchol sveta z roku 1988 zhodnotil člen poroty, fotograf a horolezec Pat Morrow: ,,Vo svete dobrodružného filmu je meno Paľa Barabáša synonymom k precízne vystavaným dokumentom, ktoré vrhajú ľudské svetlo na drámu, výzvy a zadosťučinenie, ktoré so sebou prináša horolezectvo. V roku 1988 sa na jednej z najťažších stien Everestu odohral tragický, no hrdinský boj malého elitného tímu slovenských horolezcov - expedícia, ktorú slovenská komunita intenzívne vníma, ale mimo Európy bola doteraz prevažne neznáma. Následky rozhodnutia vybrať sa Ťažkou cestou sú ešte viac zosilnené v tomto vynikajúco spracovanom filme." Film premietame online v stredu 19. mája o 20:00 a naživo 21. mája o 21:00 pre divákov v Amfiteátri Rača.

Everest – najťažšia cesta

CENA LITERÁRNEHO FONDU

Nechcený autoportrét (SR, 2020) - Režisér Rasťo Hatiar natočil film v osobnej reakcii na tragický zážitok z výstupu do žľabu Veľkého Mlynára vo Vysokých Tatrách: ,,Cena Literárneho fondu bola udelená filmu Nechcený autoportrét za veľmi netradičnú osobnú až intímnu výpoveď o tom, ako veľmi hlboký je vzťah dvoch kamarátov priviazaných na opačných koncoch lán. Oceňujeme dôsledne, svedomito až urputne budované rozprávanie o hľadaní zmierenia sa so smrťou lezeckého partnera,” zhrnul člen poroty a zástupca Literárneho fondu Samo Jaško. Dokument uvedieme online v stredu 19. mája o 20:00.

Nechceny autoportret

ČESTNÉ UZNANIE: VODA

Remedy (SR, 2021) - Režisér Jakub Šipoš zachytil cestu mladých ľudí z Kanárskych ostrovov do južnej časti Senegalu, kam priniesli jednoduché filtre na vodu. Film Remedy zobrazuje proces implementácie projektu „Voda pre Senegal“ občianskeho združenia People of Hope, ich úspechy a neúspechy, úskalia a problémy, ktoré sprevádzajú ich cestu. Film uvidíte online v sobotu 22. mája o 18:15 a nedeľu 23. mája o 20:30, resp. naživo v Kine Lumière o 21:00.

Remedy

ČESTNÉ UZNANIE: ZEM

Spoveď jedného bežca (Confessions of a Runner, LB, 2020) - Bachar Khattar natočil uznávaného trailového bežca Patricka Vaughana, ktorý bojuje s psychickými problémami a závislosťou na liekoch od bolesti, pri pokuse o rýchlostný rekord na 470 km dlhom horskom ultrabehu zo Sýrie až k izraelským hraniciam. Premietame online v sobotu 22. mája o 21:00 a v nedeľu 23. mája o 18:15, resp. naživo v Kine Lumière o 18:00.

ČESTNÉ UZNANIE: ZEM

ČESTNÉ UZNANIE: VZDUCH

Prepojenie (Connection, CZ, 2020) - Dokument režiséra Jana Žůreka o medzinárodnom tíme ôsmich žien, ktoré sa rozhodnú 500-metrovým lanom, tzv. highline, spojiť ikonické skalné veže v púšti amerického Utahu. Prepojenie však nájdu aj medzi sebou a prírodou. Uvidíte online v piatok 21. mája o 18:15 a v nedeľu 23. mája o 18:15, resp. naživo v Kine Lumière o 18:00.

ČESTNÉ UZNANIE: VZDUCH

ČESTNÉ UZNANIE: SKALA

Hora tieňov (Wall of Shadows, PL, 2020) - Režisérka Eliza Kubarska natočila príbeh o stretnutí mladého nepálskeho šerpu so západnými horolezcami na úpätí zakázanej posvätnej hory Kumbhakarna, ktoré bolo zároveň stretnutím kultúr a rôzneho prístupu k životu. Premietame online v piatok 21. mája o 20:30.

ČESTNÉ UZNANIE: VZDUCH

NAJLEPŠÍ KRÁTKY FILM

Útočisko na suchu (Dry Refuge, ES, 2021) - Režisér Ruben Crespo natočil krátky dokument o tom, ako pre pandemické opatrenia prežíva Mikel každý deň ponorený do nútenej monotónnosti. Spomienky na dobré časy a sny o nových dobrodružstvách mu však dodávajú energiu potrebnú na prekonanie neobvyklej situácie. Uvidíte online v sobotu 22. mája o 18:15 a v nedeľu 23. mája o 20:30, resp. naživo v Kine Lumière o 21:00.

(Dry Refuge

ČESTNÉ UZNANIE POROTY

Významný míľnik (The Great Milestone, ES, 2020) - animovaný film režiséra Ignasia Lópeza Fàbregasa o zámožnom horolezcovi a jeho žene, ktorú už nudí čakanie na návrat manžela z jeho horských avantúr, preto sa vydá na vlastné dobrodružstvo.

Uvidíte online vo štvrtok 20. mája o 20:30, v sobotu 22. mája o 21: 00 a v nedeľu 23. mája o 18:15, resp. naživo v Kine Lumière o 21:00. Okrem toho bude v piatok 21. mája o 9:00 súčasťou školského premietania.

Great Milestone

ČESTNÉ UZNANIE POROTY

Vzalo si ho more (Lost at Sea, GB, 2020) - Emotívny príbeh režiséra Johnnyho Burkea o Luisovi Birdovi a jeho otcovi Petrovi, ktorý ako prvý človek na svete v roku 1983 sám prevesloval Tichý oceán. Premietame online v sobotu 22. mája o 18:15 a 21:00 a v nedeľu 23. mája o 18:15, resp. naživo v Kine Lumière o 18:00.

Lost at Sea

Permanentky v hodnote 20 € a vstupenky na jednotlivé filmy a prednášky za 3 € na festivalový program Hory a mesto je už možné kúpiť cez MyCinepass. Online časť festivalu bude prístupná na platforme KINO DOMA.

Celý program festivalu Hory a mesto nájdete TU

https://horyamesto.sk/program/