Poďte na bujaré chorvátske karnevaly

Nemusíte letieť až do Ria, aby ste zažili vzrušujúcu karnevalovú atmosféru. Aj v Chorvátsku nájdete veľkolepé karnevaly, ktoré sa vyrovnajú tým najznámejším vo svete! Vydajte sa s nami na cestu kaleidoskopom farieb, hudby a výborného jedla na kultových chorvátskych karnevaloch – v Rijeke, Samobore, Dubrovníku, Pule a Splite. Každý z nich vykresľuje jedinečný a nezabudnuteľný obraz chorvátskej radosti zo života. Zbaľte si teda zmysel pre dobrodružstvo a pripravte sa na bujaré chorvátske karnevaly – je tu zábava, ktorá čaká len na vás!

Rijecký karneval

Obnovený Rijecký karneval od svojho prvého ročníka v roku 1982 nadviazal na stáročnú tradíciu maškarád v pobrežných oblastiach Chorvátska v najlepšom možnom svetle, a povýšil mesto na rieke Rječina na jedno z najvýznamnejších karnevalových miest v Európe.

Karnevalové týždne tu prezývajú aj piate ročné obdobie, pretože je to čas radovánok, v ktorom sa strácajú všetky starosti. Rijecký karneval sa začal 17. januára 2024, dňom svätého Antona, a bude trvať do 14. februára 2024. Začiatok karnevalu oficiálne označuje zvuk rohu svätého Antona, ktorý sa ozýva celým mestom. Vzrušujúce programy sa konajú počas celého karnevalového obdobia, no väčšina hlavných karnevalových podujatí sa sústredí do posledných dní, pred pôstom. Najpopulárnejšie karnevalové podujatie - Medzinárodný karnevalový sprievod sa koná vždy v nedeľu pred Popolcovou stredou, ktorá v roku 2024 pripadne na nedeľu 11. februára 2024.

Samoborski fašnik

Len niekoľko kilometrov od Záhrebu, v meste Samobor, sa koná najpestrejší karneval v strednom Chorvátsku, Samoborski fašnik, a to už od roku 1855! Je to skutočne obľúbený festival, ktorý priťahuje ľudí z celého regiónu, aby sa zúčastnili na súde princa Fašnika, strašiaka, ktorý je zodpovedný za všetky nešťastia uplynulého roka. Na fašiangový utorok ho symbolicky upália, aby zahnali zimu a jej starých démonov, a privítali nový rok v krajšom svetle.

Samoborski fašnik

Tento rok sa festival bude konať od 2. do 13. februára, už po 198. krát, a témou tohto ročníka je „Od mamuta k robotovi“. Popri veselom programe na centrálnom námestí ožíva Fašnik aj v mnohých samoborských baroch a reštauráciách s tradičným fašiangovým menu a fašiangovými nápojmi a samozrejme, nezabudnuteľnými šiškami! 

pulský karneval

Tradičný 8. pulský karneval sa začína programom „Hľadanie karnevalu“ pre najmenších, ktorý sa koná 27. januára neďaleko centra mesta. Zbieraním pečiatok na rôznych miestach môžu účastníci objavovať skryté poklady. Vrcholom karnevalu je Veľký Fašiangový sprievod maskovaných skupín po centre mesta a maškarný ples, ktoré sa uskutočnia 3. februára. Karnevalová sezóna v Pule končí 13. februára vypálením Pusta, bábky symbolizujúcej zimu, na Veľkom vrchu. 

pulský karneval

Splitski krnjeval

V predvečer Valentína, 13. februára, sa bude konať aj Splitski krnjeval, jeden z najlepších a najzábavnejších splitských festivalov. Tak ako po minulé roky, aj tohtoročné slávnosti sú venované nespútanej zábave, a každá ulica a námestie sa stane javiskom pre bujaré oslavy, kde neplatia žiadne pravidlá! V predpoludňajších hodinách sa budú konať sprievody a programy pre deti, no večer bude mesto patriť dospelým. Na pozadí starobylých úzkych dláždených uličiek je atmosféra karnevalu priam magická. Farebné kostýmy, žiarivé masky a veselé sprievody zaplnia historické námestia a vytvoria energiu, ktorá sa odráža v celom meste za rytmu tradičných tamburín. Splitský Krnjeval sa plynulo spája s tradíciou a moderným veselím a ponúka jedinečný a nezabudnuteľný zážitok, ktorý poukazuje na neutíchajúci život tohto očarujúceho pobrežného mesta. 

Splitski krnjeval

Dubrovački karnevo

Dubrovník, známy svojím stredovekým šarmom a historickou veľkoleposťou, sa počas očakávaného dubrovníckeho karnevalu – Dubrovački karnevo – mení na živé predstavenie. Karnevo naviazal na bohatú históriu, ktorá siaha niekoľko storočí dozadu, a stal sa neoddeliteľnou súčasťou kultúrnej tapisérie mesta. Pôvodný karneval vznikol v stredoveku ako krátky oddych od ťažkostí každodenného života, nadnes sa vyvinul do radostnej extravagancie, ktorá zachytáva podstatu živého ducha mesta. Na pozadí starobylých kamenných múrov a úzkych dláždených uličiek je atmosféra karnevalu priam magická, a bola by obrovská škoda sa ho nezúčastniť.

Na rôznych miestach na východe Chorvátska sa v tomto období konajú aj karnevalové jazdy, Poklade, ktoré sú charakteristické pre Slavóniu, Baranju a Sriem. V tradičných ľudových krojoch a maškarách stovky jazdcov prechádzajú ulicami, veselo spievajú a zastavujú sa na jednotlivých staniciach, kde ich pohostia úžasnými slavónskymi jedlami a nápojmi. 

karneval

Chorvátsko zďaleka nie je len letnou destináciou, ale uchvacuje svojimi živými karnevalmi a prezentuje dynamickú kultúru, ktorá sa rozprestiera počas celého roka. Vrodená schopnosť Chorvátov vychutnávať si radosť zo života podčiarkuje trvalý pôvab tohto národa. Či už ide o pestrofarebné sprievody, živú hudbu alebo nákazlivú energiu osláv, Chorvátsko je dôkazom toho, že jeho obyvatelia skutočne vedia žiť a vytvárať trvalé spomienky v každom ročnom období.