7 rokov 10 mesiacov a 6 dní potreboval kórejský horolezec Kim Chang-ho na zdolanie všetkých 14-tich osemtisícoviek. Svoj rekord si udržal 6 rokov. Dnes 29. 10. 2019 bol však prekonaný. Nie o pár dní či mesiacov, ale o neuveriteľných 7 rokov a 4 mesiace! 36-ročný nepálsky horolezec Nirmal „Nims“ Purja tak splnil svoj odvážny cieľ zdolať všetky vrcholy v tzv. "zóne smrti" za menej ako 7 mesiacov.
„Misia splnená!“
Práve tieto slová zazneli v ušiach Nimsovho tímu, keď 29.10.2019 o 8:58 ráno miestneho času dosiahol vrchol poslednej zo 14-tich osemtisícoviek – Shishapangma. Vytvorením nového neuveriteľného rekordu však Nims sledoval aj oveľa vyšší cieľ. Jeho „Project Possible“ má pomôcť spropagovať prácu miestnych šerpov ale i samotný Nepál, domovinu „Gurkhas“, medzi ktorých sám patril (Gurkhas sú nepálski vojaci slúžiaci v britskej alebo indickej armáde. Nims si prácou pre britskú armádu vyslúžil tretie najvyššie ocenenie Britského impéria tzv. MBE).
Projekt tiež podporuje a propaguje nepálske charitatívne organizácie pomáhajúce detským sirotám získať vzdelanie a šancu na lepší život. A v neposlednom rade je jeho cieľom poukázať aj na globálne otepľovanie.
Držiteľ viacerých rekordov zachránil počas výstupov štyri životy
Nimsova neuveriteľná cesta začala v apríli tohto roku, keď zdolal svoju prvú horu – Annapurnu. Počas májového výstupu na Mount Everest sa mu podarilo odfotiť dlhý rad horolezcov čakajúcich pod vrcholom. Fotka následne obletela celý svet a vyvolala vášnivé diskusie, ktoré vyústili do sprísnenia podmienok na získanie povolenia k výstupu na najvyššiu horu sveta.
Aj napriek tomu, že vo vysokých nadmorských výškach sám riskoval život, pomohol zachrániť ďalších štyroch horolezcov, pričom traja z nich boli vo veľmi vážnom stave.
Zdolanie všetkých osemtisícoviek za menej ako 7 mesiacov však nie je jeho jediným rekordom. Okrem iného sa mu podarilo vytvoriť aj rýchlostný rekord v zdolaní dvoch vrcholov vyšších ako 8 tisíc metrov.
Poradie výstupov:
- Annapurna, Nepál, 23. apríl
- Dhaulagiri, Nepál, 12. máj
- Kanchenjunga, Nepál, 15. máj
- Everest, Nepál, 22. máj
- Lhotse, Nepál, 22. máj
- Makalu, Nepál, 24. máj
- Nanga Parbat, Pakistan, 3. júl
- Gasherbrum 1, Pakistan, 15. júl
- Gasherbrum 2, Pakistan, 18. júl
- K2, Pakistan, 24. júl
- Broad Peak, Pakistan, 26. júl
- Cho Oyu, Čína, 23. september
- Manaslu, Nepál, 27. september
- Shishapangma, Čína, 29. október