Najkrajšie turistické výlety na Slovensku, alebo vydajte sa do hôr

Vybrať najkrajšie turistické výlety na Slovensku je veľmi náročné. Slovensko je krásne. Celé. Na túru sa môžete vydať z každého kúta našej malebnej krajiny, ktorý navštívite. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme turistické trasy, ktoré vás zaujímavými cestičkami privedú k nezabudnuteľným výhľadom. Ktorú trasu zdoláte ako prvú?

Základná turistická výbava na každú trasu

Zistite si, aké bude počasie, aby výhľady naozaj stáli za to. Máte pred sebou niekoľko kilometrov, nerovný povrch a poriadne stúpanie. Chôdzu vám v týchto podmienkach uľahčia kvalitné outdoorové topánky. Nezabúdajte na pitný režim. Tekutiny dopĺňajte, aj keď necítite smäd. Pribaľte si aj niečo na zahryznutie. Hlad na túre nie je príjemným spoločníkom. Počasie sa v horách rýchlo mení. Búrka vás môže prekvapiť, aj keď na oblohe nie je ani mráčik. Tričko na prezlečenie a pršiplášť vám do ruksaku určite zmestí. 

Veľký Rozsutec cez Jánošíkove diery

Jánošíkove diery tvorí sústava tiesňav a kaňonov v Malej Fatre, Národnej prírodnej rezervácii Rozsutec. Auto nechajte na parkovisku v Bielom Potoku. Po sústave železných rebríkov, lávok a mostíkov sa vydajte po modrej značke. Trasa Biely Potok – Ostrvné – Dolné diery – Podžiar – Pod Pálenicou – Pod Tanečnicou – sedlo Medzirozsutce – Pod Medziholim – Pod Rozsutcom – sedlo Medziholie – Štefanová – sedlo Vrchpodžiar - Podžiar – Ostrvné – Biely Potok je dlhá, náročná, ale krásna. Malý a Veľký Rozsutec je blízko. Zdolať môžete aj tie. Keď stihnete.

Veľký Rozsutec
Foto: Zdenka Kovácsová

Slovenský raj a Tomášovský výhľad

K najobľúbenejším trasám Slovenského raja patrí výstup na Tomášovský výhľad, skalný výstupok terasovitého tvaru (667 m. n. m.). Od Čingova vás k nemu dovedie žltá turistická značka. Pri 3,5 km dlhej turistickej trase vás čaká stúpanie, ktoré zvládnu aj deti. Z Tomášovského výhľadu sa vám naskytne neopakovateľný výhľad do doliny Bieleho potoka, na Prielom Hornádu, vrch Čertova sihoť a keď budete mať šťastie, v plnej kráse sa vám ukážu aj Vysoké Tatry. Horolezci ho často využívajú ako cvičný horolezecký terén. Keď sa bojíte výšky, pokojne si na skalu sadnite alebo ľahnite. Turisti krásu Slovenského raja obdivujú aj takýmto spôsobom.

Slovenský raj, Tomášovský výhľad
Foto: Lucia Petrušková

Súľov a jeho Súľovské skaly

Súľovské skaly sa nachádzajú v západnej časti Súľovských vrchov. Charakterizuje ich výrazný členitý povrch. Ich najvyšším vrchom je vrch Žibrid s výškou 867 m. n. m. Stredne náročnú turistickú trasu dopĺňa mnoho krásnych vyhliadok na celú súľovskú dolinu a skaly. Malý okruh prejdete za 3 hodiny. Začína v Súľove na parkovisku a pokračuje cez lúku Pod hradom, Sedlom pod Bradou, Pod Roháčom, lúkou Pod roháčom a cez lúku pri Kamennom hríbe sa vrátite na parkovisko do Súľova. Sprevádzať vás bude najprv žltá a potom červená značka.

Na veľký okruh vyštartujte z parkoviska Súľov – Hradná. Prejdite cez Skokňu, lúku pri Kamennom hríbe a lúku Pod hradom. Pokračujte cez Sedlo pod Bradou, Pod Roháčom a cez Roháčske sedlo sa dostanete na parkovisko Súľov. Okružná trasa trvá 4 hodiny. Žltú značku vystrieda červená. Sledujte rázcestníky. Farby značiek sa môžu ešte zmeniť.

Súľovské skaly
Foto: Zdenka Kovácsová

Kráľova Hoľa z obce Šumiac

Kráľova hoľa (1,946 m) je najvyšším a najnavštevovanejším vrchom východnej časti Nízkych Tatier. Pri priaznivom počasí sa z nej pokocháte výhľadom na Spiš, Vysoké Tatry, Liptov aj Horehronie. Z obce Šumiac nasledujte modré turistické značenie. Lúčnaté priestranstvá vystrieda lesná cesta, ktorá vás dovedie až do Predného sedla. Polovicu výstupu máte za sebou. Odtiaľ pokračujte do Vyšného sedla. Otvorený hôľny terén s výhľadom na okolitú krajinu vás privedie až na vrchol Kráľovej hole. Strom zelený na Kráľovej holi nestojí, ale poriadny vietor tam fúka v zime aj v lete. Pripravte sa na neho.

Zimná Kráľová hoľa
Foto: Lucia Petrušková

Zádielska tiesňava

Je najdlhšia tiesňava na Slovensku. Nachádza sa v Slovenskom krase. Patrí k mierne náročným turistickým trasám. Vedie cez národnú prírodnú rezerváciu. Začnite na parkovisku, ktoré je tesne pred vstupom do tiesňavy. Nesledujte červenú značku. Najskôr vás povedie po asfaltovej ceste, ale postupne prejdete na lesnú cestičku. Tiesňava meria zhruba 2 km. Dostanete sa až na Cukrovú homoľu, ktorá sa pýši titulom najvyššieho vežovitého útvaru na Slovensku. Na túre strávite príjemné 4 hodiny.

Zádielska tiesňava
Foto: Zdenka Kovácsová

Z Červeného Kláštora na Tri koruny

Pieninský národný park je najmenší národný park na Slovensku. Spájame si ho najmä s pltníctvom. Z Červeného Kláštora prejdete po Pieninskej lávke cez Dunajec do poľskej dedinky Nižné Šromovce. Pohľadajte žltú značku. Vedie po dedinskom chodníku, ktorý vás privedie na kamenistú cestu a prudké stúpanie. Po drevených schodoch sa kráča oveľa lepšie. Najvyšším miestom Troch Korún je Okraglica (982 m. n. m.) Na vrchol Troch korún vedie vybudovaný kovový chodník. Ponúka také výhľady, že sa vám z neho nebude chcieť odísť.