Na víno do vinárskej osady Stará hora pri Sebechleboch? Skvelý nápad!

Chceš objaviť miesto, kde akoby zastal čas, no zároveň si v objatí krásnej prírody, malebných domčekov s tufovými pivničkami sopečného pôvodu, všade vidno vinič a vo vzduchu cítiť vôňu vína? Jedno z takýchto miest je vinárska osada Stará hora pri Sebechleboch. Alebo aj neďaleká Mladá hora. Vinárske domčeky, vinice, krásna krajina, ideálne miesto na výlety.  

Stredoveké stany na Starej hore

Sem som sa jeden letný víkend vybrala aj ja. Motiváciou nebolo len skvelé víno, no zároveň aj spanie v stredovekých stanoch. Áno. Počas tohto leta je na Starej hore pripravená pre návštevníkoch aj táto atrakcia. Štyri stredoveké stany, každý pre štyroch ľudí ponúkajú autentický zážitok pri ktorom môžeš spať na drevenej posteli, obliecť si stredoveký odev, sedieť na starej stoličke alebo drevenej truhlici s kožušinou, svietiť sviečkami a piť víno z dutého rohu.

Z mojich ciest po Gruzínsku viem, že tam sa pije víno z dutých rohov bežne tiež. Navyše sa po vypití otočí roh naopak a podľa miestnej tradície, koľko kvapiek vína vytečie, toľko máš na svete nepriateľov. Nečudo, že všetci sa snažia piť do dna. Podľa svedectva miestnych na Starej hore, veľa návštevníkov nocujúcich v stanoch akoby tento zvyk poznalo aj u nás na Slovenku. Na Starej hore je tak často riadne veselo. 

stredoveke stany

stredoveke stany

Iba pripomeniem, že Stará Hora je jedinečná pamiatková rezervácia ľudovej architektúry. Nachádza sa v modrokamenskej vinohradníckej oblasti na úpätí Štiavnických vrchov a je asi 20 kilometrov južne od okresného mesta Krupina.

Zážitkom bol už samotný príchod do Starej hory

Hneď ako som zaparkoval auto a zamieril pešo do uličky medzi malebné chalúpky, ktoré miestni volajú "chyžky", privítal ma pred svojou Pivnicou Slnka miestny vinár - Mišo Vatra. Veľký a sympatický chlap, ktorý sa popri vinárstve živí aj ako umelecký kováč. "Nazdar. Akú odrodu vína ochutnáš? Našou špecialitou sú "samoroďáky" Concordia alebo Jeruzalem. Fantastické víno. Určite odporúčam".

Stara hora - Sebechleby

Samozrejme, takéto zoznámenie sa mi páčilo. Už o niekoľko minút som degustoval fantastické biele víno Concordia. To sa však robí aj ako ružové, prípadne červené. Celkovo, Concordia a Jeruzalem sú takzvané "samoroďáky" - teda víno zo samorodých odrôd viniča. Hybrid, ktorý vznikol krížením viniča ušľachtilého s americkým. Tieto vína sú súčasťou miestnej tradičnej vinárskej kultúry dlhý čas. Zo samoroďákov, alebo inak povedané aj "z hrozna z dvora" sa robili a dodnes robia domáce vína, považované za síce pitné, ale svojim spôsobom podradnejšie. V porovnaní s oficiálne uznanými a všeobecne známymi odrodami ako Rizling, Veltlín, Muškát a podobne... No tieto odrody nevyžadujú postrek, sú vraj mimoriadne odolné voči chorobám a nenáročné na pôdu a vodu. Navyše, ich výhodou je aj vynikajúca odolnosť voči mrazu. Tým pádom ich nie je nutné hnojiť a používať postrek voči škodcom. "A teda je možné naše vína považovať za ekologické bio vína", potvrdil túto skutočnosť aj Mišo Vatra.

pivnica Slnka, Mišo Vatra

Tieto oficiálne neuznané odrody hrozna, na ktoré sú miestni vinári z okolia veľmi pyšní chutia ale aj voňajú fantasticky.

Večer sa u Miša Vatru zišla skvelá partia

Niekoľko miestnych a zopár turistov vytvorilo energickú debatu o víne, živote, cestách po svete. Nálada bola výborná, degustovali sa vína biele aj ružové, na ohni opekali špekačky. Dobrá nálada trvala dlho do noci. Po rozlúčke som zaspal v stredovekom vstane a musím povedať, vyspal som sa veľmi dobre. Po tak dobrom víne ani nečudo.

  • Ak aj ty premýšľaš nad týmto zážitkom a láka ťa prespatie v imitácii stredovekého stanu, môžeš si ho objednať na webovej stránke www.stredovekestany.sk.

Druhý deň ráno bol trochu drsný. Nedá sa povedať, žeby po dobrom víne bolela hlava. No trochu krátko som spal. Skoro ráno ma totiž v neďalekej Krupine čakalo stretnutie v miestnej požičovni bicyklov - Bajkuj v Honte. Vyfasoval som e-bajk a urobil si parádnu jazdu z Krupiny do Starej hory. Celkovo približne 25 kilometrov nádhernou krajinou so zastávkou na víne na Mladej hore. O tom však v druhom článku tu: Bajkuj v Honte za vínom! Kto sa pridá?

Večer som opäť s Mišom trochu pokecal o víne. Patrí medzi miestnych mladých a progresívnych vinárov a jeho Pivnica Slnka, ktorú nájdete okrem iného aj na Instagrame a môžete si ju pridať medzi obľúbené, patrí určite k tým najpopulárnejším na Starej hore. Reč bola aj o miestnej odrode Jeruzalem. Veľmi vzácna odroda, z ktorej možno urobiť biele aj ružové víno. Hrozno keď dozrieva, má ružovkastú farbu dužiny. Nie je teda ani biela, ani modrá. Ako Mišo povedal, ročne urobí iba asi 50 litrov, čiže víno z odrody Jeruzalem považuje za veľkú vzácnosť.

víno Jeruzalem, Stará hora, Michal Vatra

pivnica Slnka, Mišo Vatra

Mišo má však poslal aj k svojmu susedovi. Hneď oproti cez ulicu. Sused sa predstavil ako Víno Lauko a zobral ma do svojej tufovej pivnice. Tá bola skutočne obrovská a siahala približne 18 metrov pod zem. Ako mi sám vinár povedal, budovali ju približne 10 rokov. Výsledok bol naozaj obdivuhodný.  Návštevu tejto pivnice, kde je dlhá pavučina chodieb tiež určite odporúčam. Vo všetkých pivniciach však treba pozerať riadne pod nohy. Schody sú často klzké a strop riadne nízko :)

Jozef Terem

Večer sme ešte posedeli, dali chutnú večeru z domácich produktov, vypili zopár pohárikov vína a rozlúčili sa. Tu ešte pripomeniem, že Stará Hora a Sebechleby okrem pestovania viniča a výroby vína je preslávená chovom včiel a výrobou vysokokvalitného slovenského medu. Ako Mišo povedal, tak vysoká koncentrácia včelárov nie je nikde na Slovensku. 

Stara hora - Sebechleby

No medzitým som si našiel na Starej hore nového kamaráta. Miestneho chalupára Mira. Je síce miestny rodák, dnes už žijúci trvalo v Nitre a víno nerobí. No veľmi mu záleží na povesti a dobrom mene Starej Hory. "Všetci si prajeme aby sem chodili ľudia za dobrým vínom. Aby sa rozšírila povesť o tejto lokalite. Mám radosť, keď tu stretávam ľudia z celého sveta a je tu nová energia", povedal mi večer Miro pri poháriku vína. 

Stara hora - Sebechleby

Energia na Starej hore je skutočne výnimočná

Kombinácia tradičných malebných domčekov, pivníc, vinárskeho umenia a samotného vína je určite dôvodom na návštevu. Počas letných mesiacov je tu každý piatok Deň otvorených dverí, keď môžete navštíviť rôzne pivnice. Po zbytok roka funguje návšteva pivníc na objednávky. 

Národopisné múzeum Sebechleby - Stará hora

Len pripomeniem, že v osade Stará Hora je v jednom zo starých vinohradníckych domčekov zriadené originálne vidiecke Národopisné múzeum. Celým názvom Národopisné múzeum Sebechleby - Stará hora. To vzniklo najmä vďaka starostlivosti a nadšeniu miestnych obyvateľov. Návštevníkom predstaví tradičný život Sebechlebanov, ich duchovnú aj materiálnu kultúru. Môžete tu spoznať tradičné odievanie, staré spôsoby obživy i pestré ľudové zvyky oblasti. Určite nakuknite aj sem.

  • Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.

central slovakia

Ministerstva dopravy Slovenskej republiky