Na samote po červenej z Krásna nad Kysucou do Budatína

Opäť prinášam tip pre dobrodruhov samotárov ako som ja. Trasa je naozaj pridlhá avšak na stúpanie nenáročná a ak si chce niekto po prvý krát odskúšať svoje diaľkové limity považujem ju za priam ideálnu. Samozrejme nie je problém si cestu skrátiť z hocktorého iného mesta alebo dediny. 

Čakajú vás obrovské lúky, rozprávkové lesy, 2 rozhľadne, kaplnka, miesta na oddych ale hlavne ticho a samota. Zvierat je tu množstvo avšak prevládajú listnaté lesy s húštinami a tak väčšinou počujete len dupot labiek pri úteku čo najďalej od vás. 

TRASA: Krásno nad Kysucou - Pod Hladkým vrchom - rozhľadňa na Hladkom vrchu - Rovne - S. Korcháň - Nad Matúškovou - Černatín - S. Meriadov - Pod Obelcom - Brehy - S. nad Melišovcami - Zlieň, rázc. - S. pod Zlieňom - S. Jalovec - S. Žiarce - Kotrčina Lúčka, Stráň - Pod Kučerovkou - Zástranie - Dubeň, rozhladňa - Budatín

Do Krásna nad Kysucou naozaj nie je problém dostať sa verejnou dopravou, čo je veľká výhoda. Po vystúpení z vlaku netrvá dlho dostať sa na červenú. Je skoro ráno a slnko ešte nevyšlo. V šere prechádzam okolo posledných domov kde som rozčúlila dvoch psíčkov, ktorý ma začali odvážne naháňať. Opäť sa mi potvrdilo, že pes ktorý šteká nehryzie, napriek tomu z búchajúcim srdcom vstupujem do temného lesa.

Listnaté lesy obľubujem skôr v zime

V lete je les tmavý a vládne v ňom zvláštne ticho. Počuť len krkavce a vietor vydáva strašidelný kvíliví zvuk. V takomto prostredí každú chvíľu čakám diviaky. Našťastie nič nevidím a prichádzam k značke Pod Hladkým vrchom. K rozhľadni treba trošku odbočiť ale naozaj ide len o kúsok. Slnko začalo presvitať cez čierne mračná a mne sa naskytol ukážkový výhľad na dedinu Klubina. Dávam si raňajky v bezpečí rozhľadne. Musím sa priznať, že ma dosť vyľakala kamera na rozhľadni. Stojíte v tichu a zrazu sa niečo pohne. A znova. Pozriete nad seba a obrovské ,,oko" vám hľadí priamo do tváre. V tej sekunde nič príjemne ale potom sme si už užívali výhľad spolu. 

Po výdatných raňajkách postupujem lesom ku kaplnke Panny Márie. Krásne miesto s lavičkami a dokonca latrínou. Oddychujem v tráve, počúvam spev vtákov, a je mi dobre. Po ďalších raňajkách pokračujem cez chodníčky v tráve po plecia. Nádherná trasa. Všetko sa vlní vo vetre, obloha vyzerá aj na búrku aj na slnečný deň. Občas začujem z trávy niečo utekať a tak sa snažím byť čo najhlučnejšia aby chudiatka nedostali infarkt keď sa zrazu objavím z ničoho nič vedľa nich. Postupujem slovami : ,,ahoj, len prechádzam". A počujem ťažké labky utekať preč. Ťažko povedať o akého tvora môže ísť. V sedle Korcháň objavujem ohradený kríž s lavičkami a tak v tichu opäť raňajkujem. 

Stretávam cyklistov, ktorý si ma v diaľke zmýlili s medveďom. Všeličo dokáže vymyslieť fantázia v takomto prostredí. Ja som sa dokonca raz naľakala lamy skladajúcej sa z kmeňu stromu a trsu trávy. 

Cesta je celý deň príjemná

Ležím na lúkach. Pozorujem motýle. Počúvam spev. Dokonalé šťastie. Niekoľko krát prechádzam cez nocľaháreň diviakov. Teda zápach je to neskutočný. Presne ako na družstve pri prasiatkach. Diviaky však nevidím. Pod vrchom Magura trošku strácam orientáciu. Tráva je vysoká a cestu nie je vidieť. Nikto ma nenaháňa a tak po nejakom čase v pokoji nachádzam cestu. 

Za sedlom pod Magurou, už medvede neočakávam, dediny sú už blízko a lúky sú plné pasúcich sa sŕn. Prechádzam cez asi ten najkrajší listnatý les aký som kedy videla. Stretávam ďalších cyklistov a už mi začínajú dochádzať sily. Mám celkom bolesti a ako sa blížim k 40km cítim sa fakt vyčerpane. To je môj strop zvyšok cesty telo už iba vlečiem. 

Ak si cestu rozdelíte na časti odporúčam zo Zástrania ísť aj na vrch Stránik. Na vrch je to len chvíľka s nezabudnuteľným výhľadom. Ja pokračujem na rozhľadňu a zároveň posledný kopec Dubeň. Cesta je krásna avšak už mi naozaj stačí. Na rozhľadni stretávam ľudí ale netlačíme sa, výstup na Dubeň je prudký a tak sa sem nedostane každý. Končím pri soche J. M. Hurbana a o kúsok ďalej vidieť Budatínsky hrad. Tam sa ale dnes už nepozriem. Šťastná ale unavená sa zotavujem niekoľko dní. Na tieto kilometre musím predsa len viac trénovať. 

  • Dĺžka trasy: 43km
  • Tabuľkový čas: 12hodín 35minút
  • Môj čas: 11hodín