Priamo na demarkačnej línii, len približne 20 kilometrov východne od Plzne, kde sa v máji 1945 stretli americké a sovietske vojská pri oslobodzovaní Československa sa dnes nachádza - Múzeum na demarkačnej línii v Rokycanoch. Toto múzeum nie je obyčajnou zbierkou vojenskej techniky. Je to autentická pripomienka jedného z najdôležitejších momentov moderných dejín.
Hneď pri vstupe do múzea nás víta rozľahlý areál plný ťažkých strojov, ktoré kedysi brázdili bojové polia a sú tak svedkami dávnej vojnovej histórie. Hneď za vstupnou bránou trčí hlaveň nemeckého tanku Tiger, ktorá ako keby symbolicky strážila vstup. Alebo symbolizuje vojnovú korisť? Hneď cítim v kostiach, že návšteva tohto miesta sľubuje jedinečný zážitok. Múzeum sa totiž špecializuje na vojenskú techniku z obdobia rokov 1930 až 1945.
V areáli bývalých kasární raketového pluku v Rokycanoch je od roku 1997 vystavených vyše 200 vojenských vozidiel, tankov, diel a ďalšej techniky. Uvidíte tu originálne historické vozidlá, ktoré sú zachované v pôvodnom stave, čo vám umožní zažiť atmosféru vojenských konfliktov zblízka. Múzeum je známe ako najväčšie súkromné vojenské múzeum v Českej republike a sľubovalo zážitok, na ktorý sa len tak nezabúda. Na toto som sa tešil už dlho vopred.
čo je to "demarkačná línia"?
Ešte by som ale rád vysvetlil, čo je to "demarkačná línia". Demarkačná línia v Čechách bola dočasná hranica, ktorá v máji 1945 rozdeľovala oblasti oslobodené americkými a sovietskymi vojskami v Československu. Stalin a Roosevelt sa ešte na Jaltskej konferencii dohodli, že demarkačná línia povedie po pôvodnej západnej hranici Československa. Američania sa k nej však prebojovali skôr a tak sa generáli Eisenhower a Antonov dohodli na novej línii: Karlovy Vary – Plzeň – České Budejovice.
Hoci Američania obsadili Plzeň už 6. mája 1945, ďalší postup smerom na Prahu zastavili. Hoci Prahu by určite ľahko oslobodili, nakoľko Nemci už americkým vojskám nekládli odpor. Ich hlavnou snahou bolo dostať sa do amerického zajatia a nie do sovietskeho. Napriek tomu, že sovietske vojská vtedy ešte len oslobodzovali Moravu, Sovieti nesúhlasili aby Prahu oslobodili Američania.
Prvý dojem: Tanky, transportéry a atmosféra vojny
Hneď po vstupe na rozľahlú plochu areálu nás vítali ikonické stroje histórie – tanky, transportéry, diely ťažkej techniky a obrnené vozidlá, ktoré kedysi brázdili bojové polia druhej svetovej vojny. Každý z exponátov tu má svoj príbeh, niektoré pochádzajú z frontových línií a mnohé prešli náročnou obnovou, aby čo najviac pripomínali dobu, kedy slúžili.
Čo si veľmi cením je skutočnosť, že do areálu nás osobne vpustil zakladateľ múzea pán František Koch. Tento zapálený zberateľ sa už od mladosti zaujímal o vojenskú techniku a históriu druhej svetovej vojny. Jeho vášeň pre vojenské dejiny a túžba zachovať ich pre budúce generácie ho viedli k založeniu múzea, ktoré postupne vybudoval ako najväčšie súkromné vojenské múzeum v Českej republike. V spoločnosti pána Kocha sme strávili približne dve hodiny počas ktorých som si vypočul množstvo detailom z druhej ale aj prvej svetovej vojny, ktoré sa len tak niekde nedozviete.
Napríklad, za akých okolností prišlo práve v Rokycanoch k zadržaniu nacistického vojnového zločinca Karla Hermanna Franka, jedného z najvyššie postavených nacistických predstaviteľov v Protektoráte Čechy a Morava. Frank bol štátnym tajomníkom, neskôr aj ministrom pre Čechy a Moravu a bol známy svojou krutosťou, ktorá vyvrcholila zodpovednosťou za masakry v Lidiciach a Ležákoch ako odvetu za atentát na Reinharda Heydricha.
K zatknutiu došlo 9. mája 1945, keď sa Frank spolu s ďalšími nacistickými funkcionármi pokúsil uniknúť z Prahy do americkej zóny v západnom Česku, pričom sa nádejal, že sa vyhne sovietskemu zajatiu a získa priaznivejšie zaobchádzanie od Spojencov. Počas svojho úteku bol však identifikovaný a zadržaný. Príhodu vám neprezradím, dozviete sa ju osobne počas návštevy múzea.
Bolo fascinujúce pozrieť sa do tváre technike, ktorá bola svedkom osudových chvíľ. Zaujali nás najmä ikonické sovietske a americké tanky – T-34, Sherman a ďalšie stroje, ktoré v sebe nesú stopy vojny. Mnohé sú zachované vo výbornom stave a ich pôsobivá mohutnosť nám pripomínala, akú silu tieto stroje mali. Podľa pána Kocha skoro vsetky stroje fungujú a sú prevádzky schopné.
Aj preto sa vojenská technika z Múzea na demarkačnej línii v Rokycanoch často používa ako autentická filmová rekvizita v rôznych vojnových a historických filmoch a seriáloch. Vďaka zachovalým kusom tankov, obrnených vozidiel, diel a inej vojenskej techniky, ktoré múzeum vlastní, je ideálnym miestom pre filmárov, ktorí potrebujú autentické zábery techniky z obdobia druhej svetovej vojny a povojnového obdobia.
František Koch a jeho tím sú na tieto príležitosti dobre pripravení a často spolupracujú s filmovými štábmi, aby poskytli kvalitné a historicky presné rekvizity. Môžete si pozrieť historickú techniku, v ktorej jazdil Nicolas Cage, Nastasja Kinski, Martin Dejdar, či Michael York.
Expozície, ktoré rozprávajú príbehy
Múzeum nie je len o technike – na každom kroku nás čakala dôkladne pripravená expozícia plná príbehov a historických faktov. Jedna časť múzea je venovaná priamym účastníkom bojov a oslobodzovacích operácií. Dokumenty, fotografie a osobné predmety vojakov z oboch strán konfliktu nám priblížili ich osudy a zanechali silný emocionálny dojem.
Zákopy a vojenské tábory: Späť v čase
V rámci múzea sa nachádza aj replika vojenského tábora a zákopového systému, kde sme mohli vidieť, ako žili vojaci priamo na fronte. Múzeum ponúka aj interaktívne prvky, ktoré ocenia nielen milovníci vojenskej histórie, ale aj rodiny s deťmi. Môžete sa dotknúť niektorých exponátov, pozrieť si repliku vyššie spomenutého vojenského tábora, zákopov alebo pôvodné opevnenie. Príležitostne sa tu konajú aj rekonštrukcie historických bojov, ktoré verne priblížia atmosféru vojnových rokov.
Múzeum tak poskytuje nielen expozície techniky, ale aj bohaté informácie o kontexte, v ktorom bola použitá. V rámci prehliadky získate prehľad o udalostiach vojenských operácií, o priebehu druhej svetovej vojny a následných oslobodzovacích bojoch. Vzdelávacie programy a prednášky sú vhodné pre školy, ale aj pre verejnosť, ktorá chce rozšíriť svoje znalosti.
Inšpiratívna cesta históriou
Po asi dvoch hodinách sme sa rozlúčili s pánom Kochom aj s prehliadkou múzea. Mal som veľmi zaujímavý dojem. Odchádzal som so silným pocitom úcty. Za prvé k nadšencom ako je pán Koch, ktorý investujú čas a peniaze do takýchto projektov. Pri tak veľkom počte exponátov a hlavne aj skutočnosti, že skoro všetky sú dodnes pojazdné je až neuveriteľné, že zbierka je súkromná. A navyše, toto miesto nie je len o histórii a bojovej technike. Je aj pripomienkou ľudských príbehov, ktoré vojna neodmysliteľne poznačila.
Múzeum na demarkačnej línii v Rokycanoch je skutočným skvostom pre každého, kto sa zaujíma o históriu a vojenskú techniku. Je unikátnym miestom, ktoré sa oplatí navštíviť pre jeho autentickú atmosféru, historickú hodnotu a hlavne aj jedinečnú zbierku.
Na záver len pripomeniem, že Rokycany ležia približne 20 kilometrov východne od Plzne, čo umožňuje jednoduchý prístup po diaľnici D5, ktorá spája Prahu s Plzňou. Múzeum je situované na okraji mesta, na adrese Voldušská 756, a je ľahko dostupné autom aj verejnou dopravou.
Viac informácii TU: Múzeum na demarkačnej línii