Leto plné zábavy v Českom Krumlove

Do Českého Krumlova sa aj tento rok môžete vydať za historickými slávnosťami, hudobnými festivalmi, novými výstavami alebo športovými zážitkami. Kalendár akcií tohto malebného juhočeského mesta je doslova nabitý. Otvárajú ho každoročné júnové historické Slávnosti päťlistej ruže s bohatým víkendovým programom v podmanivej atmosfére renesančnej doby, vďaka ktorému sa mesto zmení na obrovskú živú scénu. 36. ročník sa koná 21. až 23. júna a na programe má sedem historických sprievodov, rytiersku jazdiareň s exhibíciami na koňoch, historické trhy, koncerty, divadelné a tanečné vystúpenia, nebudú chýbať ani šermiari, vlajkonosiči a ohňová show.

CESKY KRUMLOV

Od 1. júna až do 8. septembra ponúkne otáčavé hľadisko v zámockej záhrade šesť predstavení. Juhočeské divadlo tento rok uvedie v premiére príbeh zo starého Anglicka Rozum a cit, diváci sa môžu tešiť na osvedčeného grófa Draculu aj minuloročnú novinku, tanečné predstavenie Egon Schiele – Autoportrét.

Od 27. do 30. júna bude mesto opäť hostiť medzinárodné stretnutie highlinerov a slacklinerov Highline Festival Český Krumlov. Účastníci dostanú príležitosť prechádzať sa po výškových „lajnách“ napnutých v historickom centre, a návštevníci mesta sa zasa môžu tešiť na nezvyčajný zážitok a oživenie neba nad Krumlovom. Sprievodný program zahŕňa workshopy, závody v rýchlosti i trickline závody. Atmosféru šľachtických slávností, tentoraz z osemnásteho storočia sprostredkuje 28. a 29. júna jedinečná Baroková noc na zámku Český Krumlov. Tá spolu so sériou koncertov rôznych žánrov tvorí program 38. ročníka Festivalu komornej hudby, ktorý bude prebiehať do 7. júla a rozozvučí nielen priestory zámku, ale aj ďalších historických budov v centre mesta.

CESKY KRUMLOV

Vrcholom krumlovského hudobného leta bude 33. ročník Festivalu Krumlov (Medzinárodný hudobný Festival Český Krumlov), ktorý od 12. júla do 2. augusta ponúkne 19 koncertov na 13 koncertných miestach po celom meste aj v okolí. Otváracím koncertom oslávi festival 200 rokov narodenia Bedřicha Smetanu a hneď nasledujúci deň privíta operného speváka Plácida Dominga. Na programe sú komorné koncerty, barokové opery, hudba Hollywoodu i opereta. Počas festivalu je vždy od štvrtka do nedele pripravený sprievodný program vo Festivalovej zóne v Kláštornej záhrade s množstvom menších hudobných vystúpení, s besedami, kreatívnymi dielňami či filmovými projekciami.

Celé leto vás v Pivovarskej záhrade bude tešiť séria koncertov festivalu Open Air Krumlov, ktorý dštartuje 18. mája koncertom kapely Jelen, medzi ďalšími hviezdami českej hudobnej scény, ktoré v Krumlove vystúpia, sú David Koller s Annou K., Mirai, Lucie Bílá alebo Vojtech Dyk. Súčasťou festivalu bude aj historicky prvý krumlovský Street Food Fest.

CESKY KRUMLOV

Fanúšikovia výtvarného umenia sa môžu tešiť na nové výstavy v Egon Schiele Art Centre: prvá z nich ponúka prierez dielom jedného z najvýznamnejších a najvšestrannejších českých umelcov 20. storočia Jiřího Kolářa, druhá predstavuje veľkoformátové obrazy výtvarníka a hudobného skladateľa Vladimíra Franza a do tretice sa uvidíte fotografie a pohľady do ateliéru Vladimíra Franza od Idy Saudkovej. Výstavy trvajú do konca roku 2024.

Novinkou je galerijný priestor v areáli Port 1560, kde bude vystavovaná tvorba členov Združenia českých umelcov grafikov Hollar. Prvá z výstav, Mágia odtlačku, predstavujúca prierez grafickými technikami trvá do 2. júna, od 8. júna ju vystrieda výstava, ktorá si tému nesie aj vo svojom názve - Bytosti. Port 1560 sídli v novo zrekonštruovanom komplexe bývalého pivovaru a okrem galérie ponúka aj ďalšie expozície, kde sa návštevníci môžu zoznámiť s históriou pivovarníctva v Českom Krumlove, podniknúť exkurziu do života mešťanov v 19. storočí či obdivovať interaktívne umelecké inštalácie v bývalom pivovare.

Zoznam akcií a možností kultúrneho vyžitia v Českom Krumlove počas celého roka nájdete na www.ckrumlov.info, prehľad top akcií 2024 zasa tu

Foto: Tomáš Perzl, Libor Sváček, Jiří Dužár