Krátky výlet do Ríma s rodinou

Jedným z veľkomiest, ktoré sme chceli navštíviť už pár rokov bol Rím. Hlavné mesto Talianska a sveta, večné mesto, mesto na siedmych pahorkoch, tieto a ďalšie sú prívlastkami tohto historického mesta.

Pre základné preskúmanie tohto krásneho mesta Vám postačia 3-4 dni, no pobudnúť v ňom dlhšie a detailnejšie preskúmať všetky jeho krásy by trvalo omnoho dlhšie. My sme sa zdržali na tomto výlete 4 dni a to sme posledný deň strávili pri mori. Potrebovali sme trochu oddýchnuť a nabrať sily. Ale, po poriadku.

Zaujala nás lákavá ponuka leteniek od spoločnosti Wizzair: Viedeň – Fiumicino. A tak sme objednali letenky pre celú rodinu. To bol prvý krok, a asi necelý týždeň pred našou cestou sme riešili ubytovanie cez booking, parkovanie (klasicky overený Parkplatz Mazur). Na bookingu sme našli malinky byt v centre Ríma asi 15 minút peši od Kolosea, ten nás oslovil svojou polohou. Vo viacerých cestopisoch som čítala, že po Ríme sa medzi jednotlivými pamiatkami stačí presúvať pešo. Tak to bolo aj u nás, ale nachodených 20 000 krokov denne bolo únavných. Aby sme toho videli čo najviac, za najkratší čas a minuly čo najmenej, sme väčšinu pamiatok videli zvonku. Pri Forum Romanum sa mi to zdalo aj prehľadnejšie a krajšie z výšky ako sa prechádzať pomedzi ruiny.

Ako sa dostať z letiska Fiumicino do centra Ríma

Po prílete v ranných hodinách sme sa z letiska Fiumicino dostali do centra Ríma dvoma spojmy a to najprv autobusom spoločnosti Cotral na stanicu Eur Magliana. Cesta trvala cca 40 minút a lístok stál 2,20 Eur/osoba, za dieťa do 8 rokov nám neúčtovali nič. Lístok si môžete kúpiť v kaviarni Coffe & Bakery Panella pri termináli 3, treba povedať cieľovú stanicu. Ale, pri zástavke tejto spoločnosti stál aj pán, ktorý vám lístok predá. Táto zástavka sa nenachádza na autobusovej stanici letiska, ale medzi 1. a 3. terminálom, na zemi bol nápis Cotral. Druhým spojom bolo metro B, ktorým sme sa doviezli do stanice Cavour.

Prvý deň sme si urobili okružnú cestu centrom

Okolo najznámejšej fontány v Ríme - Fontány di Treví, do kostola, ktorého strop je ako ilúzia- Chiesa di San´t Ignazio, okolo Pantheonu. Na jedno najznámejších námestí v Ríme - Piazza Navona, kde sa nachádzajú 3 krásne fontány, jedna z nich je fontána štyroch riek. Potom sme si oddýchli v parku Giardini di Palazzo Venezia, blízko námestia Piazza Venezia, kde sa nachádza pamätníka Monumento a Vittorio Emanuele II. Išli sme malebným schodiskom k Bazilike Santa Maria in Aracoeli a ku Kapitolu, kúsok odtiaľ je stĺp s replikou vlčice (symbol Ríma), okolo Forum Romanum, okolo Kolosea až na ubytovanie. Večer sme ešte vybehli do obchodu Carefour express a do blízkeho parku.

Kostol

Druhý deň sme začali neďalekou Bazilikou Santa Maria Maggiore, našim cieľom bola vyhliadka na celý Rím – rozhľadňa Terrazza Viale del Belvedere. Výhliadka

Tu je aj vchod do obrovského renesančného parku s vilou Borghese a inými historickými budovami. Tento park je vhodný na prechádzky alebo jazdu na požičanom 6 miestnom bicykli. Bolo to pre nás zábavné ozvláštnenie spoznávania. Bicykel si môžete požičať v parku na 2 miestach, cena na hodinu požičania (12 Eur alebo 20 Eur – podľa veľkosti bicykla). Bicykel

Až do Vatikánu

Peši sme pokračovali na Španielske schody, k Fontáne della Barcaccia na Španielskom námestí, cez nákupnú ulicu Via dei Condotti plnú luxusných značiek až k rieke Tiber. Po brehu rieky Tiber cez staroveký most k hradu San´t Angelo, až do Vatikánu na námestie sv. Petra.

Do najväčšej katolíckej baziliky sa nám bohužiaľ nepodarilo dostať nakoľko bol chrám sv. Petra uzavretý kvôli audiencií u papeža. Keďže sme sa tu nezdržali ako sme plánovali vybrali sme sa pešo (inak sme sa chceli vrátiť metrom A) do jedného z najstarších katolíckych kostolov na svete - Basilica di Santa Maria in Trastevere v malej reštaurácií ochutnali taliansku pizzu.

Tretí deň sme vyrazili smer Circus Maximus

Prvá zástavka bol kostol kde je pochovaní Konštantín – autor hlaholiky. Pokračovali sme okolo Kolosea, tu sme zistili že akurát prebieha maratón a cieľ bol práve v Circus Maximus. Na námestí Piazza dei Cavalieri di Malta sa Vám naskytne nevídaný pohľad cez kľúčovú dierku, pozriete sa cez územie štátov: Malta, Taliansko a Vatikán. Cieľom je jediná pyramída v Európe - Pyramid of Caius Cestius. Späť unavený sa presúvame metrom. Večer sme ešte navštívili námestie Piazza della Republica a Basilica of Saint Mary of the Angels and Martyrs.

Circus Maximus

Štvrtý deň sme sa ráno presunuli k moru, nakoľko sme už veľkomesta mali dosť a chceli sme načerpať energiu pred cestou domov. Takže sme sa metrom a autobusom z Circonvallazione Aurelia 19 v Ríme odviezli na zástavku Piazza Generale Carlo Alberto dalla Chiesa, Fiumicino kde sme prešli peši popri prístave a pláži.

Lístky sme kúpili online https://sitbusshuttle.transport-ticket.com. Chvíľu sme pobudli na verejnej pláži Spiaggia Libera kde boli aj sprchy, plytká voda. Ubytovali sa na posledné ubytovanie, a nakúpili v blízkych potravinách večeru a na desiatu na cestu domov. Mimochodom potraviny tu boli podstatne lacnejšie ako v Ríme. A poobede sme ešte pobudli na inej verejnej pláži Spiaggia libera della salute (tu už neboli sprchy, a postupne prehlbujúca sa voda). Pláž

Ubytovanie sme si vyberali podľa poskytnutia letiskového transféru, nakoľko sme mali skorý ranný let a v tomto čase autobusy ešte nechodili. Takže sme využili túto platenú službu ubytovateľa, ktorá je spoplatnená 15-25 Eur podľa vzdialenosti a času odchodu na letisko. Letisko vo Fiumicine je väčšie ako Viedenské letisko, a prechod do lietadla bol veľmi plynulý a nebolo ani potrebné byť 2 hodiny vopred pred odchodom lietadla na letisku (v prípade ak nemáte batožinu na odbavenie).

Rím bol veľmi krásny a nie je potrebné sa zameriavať len na tie najnavštevovanejšie miesta kde je masovka. Ale, v každej uličke v Ríme natrafíte na niečo zaujímavé. Všade po Ríme nájdete fontánky s pitnou vodou, takže stačí nosiť so sebou fľašu a nabrať si vodu zadarmo.

Fontánka