Lacné letenky? Vyrazili sme do KAZACHSTANU!

Zrušenie víz a lacné letenky z Budapešti nás inšpirovali na cestu do Kazachstanu. A tak sa stal tento plán skutočnosťou.

Nur Sultan

Nočný prílet do Nur Sultanu, kúpenie leteniek do Almaty a nemilé prekvapenie, rezervované ubytovanie je obsadené,  tak nám neostávalo v noci nič iné ako hľadať nové ubytko, čo sa nám s pomocou miestnych celkom rýchlo podarilo.

Almaty

Po zbežnej prehliadke mesta letíme do Almaty, pretože v jej blízkosti je viac zaujímavých miest. Najprv si pozrieme mesto, ktoré je obklopené horami, nad mestom je vyvýšenina Kok Tobe, kde  vedie  aj lanovka, je tam zábavný park a pekný výhľad na mesto. Toto miesto navštevujú aj známe osobnosti, majú tam fotky. Našli sme medzi nimi aj nášho bývalého prezidenta. Kúsok od námestia je centrálny park s  mnohými atrakciami ako ihriská,  zoo, lunapark, aquapark, kúpalisko a viacero pamätníkov. Najprv bývame v hostely  ale potom nájdeme lacnejší hotel s raňajkami, ktorý je super a má aj skvelú polohu, nachádza sa oproti Zelenému bazáru, ktorý je celkom moderný a dá sa tam kúpiť mnoho vecí. Oproti nemu je mešita do ktorej nás nechceli pustiť. V centre mesta v malom parčíku je drevený  chrám svätého Nikolaja ktorý je však v rekonštrukcii.

Okolie Almaty

Nasledujúce ráno sa vydávame do okolitých hôr.  No sľubovaný autobus nejde tak berieme taxík, no musíme čakať na jeho naplnenie. máme naplánovaný výlet do kaňonu Charyn no po ceste uvidíme odbočku k jazeru Kolsay a neodoláme, stopneme učiteľa, ktorý ide do rodnej dediny po konské mäso. Ten nám pomáha zohnať taxi k jazeru.

Okolo jazera rastie les, čo je na Kazachstan nezvyčné pretože väčšinu krajiny pokrýva step. Nestretáme žiadnych turistov iba vojakov, ktorí strážia neďalekú hranicu a tak si užívame jazero a jeho prekrásne okolie. Na spiatočnej ceste nezoženieme žiadny odvoz tak prespávame v stepi. Na druhý deň sa na viac krát dostaneme do kaňonu Charyn, ktorý vytvorila rovnomenná rieka, najzaujímavejší je bočný kaňon so skalami všakovakých  tvarov a na konci oázou pri rieke. Stopom sa vraciame do mesta s krátkou zastávkou pri vodnej nádrži.

Rýchlokorčuliarsky štadión Medeau, stredisko Shymbulak

Máme v pláne návštevu parku Altyn Emel ale nevieme zohnať dopravu a ani jedna požičovňa  nám nechce prenajať  auto, namiesto toho ideme na legendárny rýchlokorčuliarsky štadión Medeau, nad ním sa nachádza lyžiarske stredisko Shymbulak. Vystupujeme na blízky vrchol Shymbulačka s nádherným výhľadom na okolie. Nasledujúci deň sa vydávame k Veľkému Almatínskemu Jazeru čo je v skutočnosti umelá zásobáreň vody pre Almatu, nad ním sa nachádza observatórium, kde sa však nedostávame. A navyše musíme riešiť náš vstup bez náležitého povolenia. No nakoniec to za malý úplatok vyriešime.

Posledný deň navštevujeme skokanský areál Sunkar, kde si za malý poplatok vrátnikovi prezrieme areál a vystúpime na najvyšší skokanský mostík.

Záver v Nur Sultane

Večer odchádzame nočným vlakom do Nur Sultanu, ráno si prehliadneme mesto navštívime palác Mieru a Súladu, nafukovacie, priesvitné, obchodné centrum v tvare jurty - Khan Shatyr s rôznymi obchodmi a na vrchu s aquaparkom s piesočnými plážami. Od neho vedie hlavná ulica nazývaná Mestský park ktorej dominuje vyhliadková veža Bayterek s nádherným výhľadom na mesto.

Po stranách  bulváru sú rôzne štátne inštitúcie  a futuristické budovy patriace rôznym inštitúciám.  Mesto je moderné a novovybudované väčšinu moderných budov stavali Turci. Pôvodne bolo hlavné mesto Almata, no prvý prezident Nursultan Nazarbájev ho presunul do stepi, kde je však extrémnejšie počasie. Mesto viac krát menilo meno naposledy ho premenovali po odstúpení prezidenta na jeho počesť.

I keď vládol absolutisticky a svojich konkurentov nepustil k moci, tak ho majú radi, dokonca i mladí, ktorým platí štúdia v zahraničí pod podmienkou návratu do vlasti.

V meste bez problémov funguje mestská doprava, majú tu aj oceanárium  so sladkovodnými aj morskými živočíchmi a novučičkú železničnú stanicu, ktorú nemá takú modernú  ani viacero západných štátov, a skvele fungujúcu i rýchlu železničnú dopravu.

No boli sme zvedaví aj na staré časti mesta, ktoré sa podobali väčšine miest Sovietského zväzu. V krajine vyznávajú islam ale veľmi umiernený. Veľkú a modernú mešitu Sultan Nazret dostali od Arabov ako dar. Po ceste na letisko si pozrieme výstavný areál kde sa konala výstava Expo a letíme domov.