Kam za divočinou? Čo tak dychberúce Thajsko?

Thajsko, často označované ako "krajina úsmevov", je známe priateľskou a prívetivou povahou svojich ľudí. Krajina sa môže pochváliť bohatým kultúrnym dedičstvom s vplyvmi indickej, čínskej a khmérskej civilizácie a je domovom viac ako 40 000 chrámov, z ktorých každý má svoju vlastnú jedinečnú históriu a architektúru.

Thajsko je tiež plné rozmanitých ekosystémov a bohatej škály voľne žijúcich živočíchov, vrátane tigrov, slonov (ktorý je aj národným symbolom krajiny), gibonov a rôznych druhov vtákov a morského života. Thajsko je však veľká krajina, takže ak sem chcete ísť na týždeň alebo dva, je dobré si vybrať, ktorú časť chcete precestovať.

thajsko

Južné Thajsko je miestom veľkolepých prírodných krás

Ale aj divokých večierkov. Práve tu sa nachádzajú obľúbené a známe destinácie ako Phuket, Koh Samui a ostrovy Phi Phi. Krajina má viac ako 3 000 kilometrov pobrežia; Ale za jeho zlatými brehmi ležia tajné svety, obývané neuveriteľnou divočinou. V južnom Thajsku je tiež niekoľko prírodných rezervácií a národných parkov. Medzi ne patrí Khao Sok, ktorý je domovom jedného z najstarších dažďových pralesov na svete. Môžete tu nájsť rozmanitú škálu fauny a flóry, vrátane slonov, tigrov, gibonov a vzácnych rastlín, ako je Rafflesia, najväčší kvet na svete. Ďalším unikátom sú Similanské ostrovy. Táto skupina ostrovov je známa svojimi úžasnými potápačskými lokalitami. Koralové útesy sú plné farebných rýb a iného morského života.

thajsko

Stredné thajsko

Stredné Thajsko je región, kde príroda prekvitá spolu s rušnou ľudskou činnosťou. Lesy, úrodné pláne a mestské ulice centrálneho Thajska odhaľujú magické miesta, kde sa zdá, že sa zastavil čas. Spiritualita je kľúčom k pochopeniu harmonického vzťahu medzi človekom a prírodou. Práve v strednom Thajsku sa nachádza aj hlavné mesto a je centrom kráľovskej histórie Thajska. Kráľovské paláce, ako napríklad Grand Palace v Bangkoku, sú dôležitými historickými pamiatkami. Kráľovská rodina má veľký vplyv na thajskú kultúru a spoločnosť. V strednom Thajsku nájdete aj slávny most cez rieku Kwai, ktorý sa nachádza v provincii Kanchanaburi a je známy najmä z filmu „Most cez rieku Kwai". Bola postavená počas druhej svetovej vojny a je súčasťou takzvanej „železnice smrti".

Severnému Thajsku dominujú hory a je zahalené do džungle

Nachádza sa tu národný park Doi Intanon, kde sa skrýva najvyššia hora Thajska s rovnakým názvom Doi Inthanon. Dosahuje výšku 2 565 metrov nad morom. Park je známy svojimi vodopádmi, hustými lesmi a rozmanitou flórou a faunou. Je tiež obľúbeným miestom na pozorovanie vtákov. Severné Thajsko je domovom nezvyčajných primátov, vzácnych tvorov a starých horských kmeňov. Napriek rýchlym zmenám v niektorých častiach severu zohráva spojenie medzi ľuďmi a voľne žijúcimi zvieratami dôležitú úlohu pri udržiavaní prirodzenej harmónie.

Ak sa chcete dozvedieť viac o Thajsku, nenechajte si ujsť najnovší dokument Divoké Thajsko, ktorý bude mať premiéru 1. júla o 20:00. Zavedie vás na magický prieskum k vápencovým útesom, skrytých chrámov, hemžiaceho sa mesta Bangkok a impozantných lesov, ktoré robia z Thajska posvätné kráľovstvo úchvatnej krásy.

Divoké Thajsko je vizuálny sviatok, ktorý oslavuje rozmanitú a ohromujúcu krajinu tohto raja na ďalekom východe a zároveň zdôrazňuje hlboké spojenie medzi ľuďmi, voľne žijúcimi zvieratami a spiritualitou.