Hradec Králové | Zaujímavosti a čo tu možno vidieť

V Hradci Králové som bol za posledný rok dvakrát a tak sa vám toto príjemné mesto pokúsim trochu priblížiť. Dôležité je, že Hradec Králové je hlavným mestom Královohradeckého kraja a tiež celých východných Čiech. Bohatá história mesta siaha hlboko do minulosti. Dokazuje to skutočnosť, že v roku 1225 dostalo výsadu - slobodné kráľovské mesto. Okrem príjemných podmienok na život je Hradec obľúbený aj pre mnohých návštevníkov, ktorí sem prídu relaxovať alebo obdivovať historické centrum. Páčilo sa tu aj mne. Najmä Veľké námestie ma dostalo. Poďme sa teda pozrieť na niektoré z pamiatok, ktoré rozhodne stoja za návštevu.

Ešte pripomeniem, že zaujímavá je aj samotná poloha mesta. Mesto Hradec Králové sa nachádza iba sto kilometrov východne od Prahy. Približne stotisícová metropola je plná zelene leží na sútoku riek Labe a Orlice. Celé ako na dlani som ho mal z vyhliadky na Bielej veži priamo v historickom centre mesta. Ale o tom o chvíľu.

Veľké námestie

Historickým centrom mesta je Veľké námestie, na ktoré voľne nadväzuje Malé námestie. Práve tu som videl najviac historických, prevažne gotických a klasicistických meštianskych budov. Keď som sa zatúlal do bočných uličiek, miestami ma premkol pocit, že som sa vrátil do stredoveku. Dominantou Veľkého námestia je veľkolepá katedrála sv. Ducha, tehlová gotická trojloďová stavba s dvoma vežami. Nechala ju v roku 1307 vybudovať jedna z dočasných majiteliek tohto kráľovského mesta, Alžbeta (Eliška) Rejčka. 

Katedrála je skutočne pôsobivá, predovšetkým zvonku. V jej interiéri môžete vidieť pseudogotický pieskovcový oltár, obraz sv. Antonína od Petra Brandla z 18. storočia a tiež vzácnu cínovú krstiteľnicu z roku 1406, ktorú ukradli husitské vojská z podlažického kláštora. Roku 1424 tu bol dokonca pochovaný Ján Žižka z Trocnova, slávny vojvodca. Jeho ostatky boli ale neskôr prenesené do Čáslavi. Katedrála je dlhá 56 metrov, široká 25 metrov a v jej vežiach sú štyri historické zvony. 

katedrála sv ducha hradec králové

Biela veža 

Spoločne s katedrálou sv. Ducha typickú hradeckú panorámu vytvára Biela veža, druhá dominanta mesta. Renesančná Biela veža je so svojou výškou 72 metrov najvyššou budovou v meste. Môžete sa dostať aj do jej útrob a z jej vyhliadkovej terasy sa návštevníkom naskytá za pekného počasia jedinečný výhľad nielen na mesto, ale aj na neďaleké Krkonoše a Orlické hory. Nádherná panoráma. Určite si ju doprajte. Názov biela má podľa použitého stavebného kameňa - pieskovca, ktorý mal bielu farbu. Vo vnútri veže nájdete vraj druhý najväčší a najťažší zvon v Česku, hovorí sa mu Augustin. Váži 10 ton a v priemere má viac ako 2 metre.

zvon  Augustin, hradec kralove

Okrem zvonu v interiéri veže si môžete pozrieť aj unikátny sklenený model veže. Len podotýkam, dostať sa na vyhliadku je celkom makačka, treba vyšliapať 226 schodov.

sklenený model veže Bila vež, Hradec Kralove

Návštevu Bielej veže určite odporúčam. Ak chcete vedieť aktuálne otváracie hodiny, vstupné a podobne, všetko je na domovskom webe - Bílá věž dominanta města Hradec Králove.

A tu je niekoľko fotiek s výhľadom, ktoré sa naskytnú po výstupe na vežu.

Hradec Králove Bíla věž

Hradec Králove Bíla věž

Uprostred Veľkého námestia ďalej stojí 19 metrov vysoký mariánsky stĺp z 1. polovice 18. storočia, postavený na pamäť ušetrenia mesta od morovej epidémie.

O niečo ďalej stojí secesná fontána z roku 1901. Veľké aj Malé námestie stoja na vyvýšenom mieste nad mestom, jeho okraje sú tvorené pozostatkami pevnostných hradieb, ktoré uvidíte pri zostupe z námestia. Z námestia sa dole dostanete po niekoľkých schodiskách. Jedným z nich je historické schodisko Bono publico, ktoré sa nachádza medzi biskupstvom a historickým domom U Špulákov. Presné datovanie vzniku je nejasné, k niekoľkým prestavbám potom došlo v 19. storočí. 

Ďalej je na námestí budova radnice, hneď vedľa Bielej veže, ktorej dnešná baroková podoba s dvoma vežami s hodinami pochádza z 18. storočia. Ďalej je tu tiež biskupstvo z 1. polovice 18. storočia a tiež jezuitský internát a seminár, nachádzajúci sa pri kostole Nanebovzatia Panny Márie

Pri katedrále sv. Ducha nájdete aj kaplnku sv. Klimenta, barokovú stavbu z 1. polovice 18. storočia, ktorá je zasvätená patrónu královohradeckej diecézy. Tvrdí sa o nej, že jej autorom je slávny barokový architekt Ján Blažej Santini-Aichel, autor Pútnického kostola sv. Jána Nepomuckého na Zelenej hore. Toto autorstvo ale nie je potvrdené. Je ale isté, že výstavbu inicioval hradecký biskup Ján Adam Vroclav z Mitrovíc. 

Ak sa vydáte dozadu za katedrálu sv. Ducha, nájdete tam areál mestského pivovaru, ktorý je dnes zmodernizovaný a funguje ako Krajský úrad Královohradeckého kraja. Okrem týchto architektonických pamiatok nájdete po okrajoch námestia nespočetné množstvo hradeckých reštaurácií, kaviarní a barov.

Hradec Králove Bíla věž

Hradec Králové leží na sútoku riek Labe a Orlice

Ich sútok môžete vidieť v Jiráskových sadoch, najstaršom, najobľúbenejšom a najkrajšom hradeckom parku, ktorého pôvod siaha do roku 1868. Okrem veľmi peknej parkovej úpravy a sútoku riek tu nájdete aj zopár zaujímavých miest. Čerstvo zrekonštruovaný je drevený pravoslávny kostolík sv. Mikuláša. Datovanie jeho vzniku je nejasné, pôvodne stál aj na niekoľkých rôznych miestach. Zakúpený do majetku mesta bol roku 1935. Oplotený areál je doplnený dreveným krížom s plechovým korpusom Ježiša Krista a pri vchode bola inštalovaná pamätná doska na počesť padlých legionárov v prvej svetovej vojne. 

Ďalej je tu k videniu bronzový odliatok alegorického súsošia zvaného Soutok Labe s Orlicou, ktorému sa tiež hovorí Milenci. Odliatok je z 30. rokov 20. storočia. Názov Jiráskovej sady je odvodený od slávneho českého spisovateľa Aloisa Jiráska, ktorého tu pripomína jeho podobizeň v bronzovom medailóne na mohyle zo žulových balvanov.

vodná elektráreň Hučák

Pri rieke Labe ešte chvíľu zostaňme, pretože unikátnou hradeckou technickou pamiatkou je secesná vodná elektráreň Hučák z roku 1910. Jej súčasťou je informačné centrum poskytujúce interaktívne exponáty predstavujúce princípy a možnosti využitia energetických zdrojov ako je voda, vietor či slnko. Vnútri je možné vidieť aj historické artefakty zo zbierky Národného technického múzea. Návšteva elektrárne je príjemným spestrením prehliadky mesta.

vodná elektráreň Hučák

vodná elektráreň Hučák

Kemp Stříbrný rybník

Chcete navštíviť mesto, no chcete zažiť aj relax, pohodu, odpočinok, no zároveň aktivitu, šport čí adrenalín? To všetko môžete zažiť v Kempe Stříbrný rybník (Strieborný rybník). Ideálna poloha kempu v tesnej blízkosti hradeckých mestských lesov vám ponúkne možnosť sa slniť na piesočnatej pláži alebo vyvádzať na vodnej hladine Strieborného rybníka. No môžete aj na bicykli alebo in-line korčuliach vyraziť a poriadne pretiahnuť svoje telo po okruhoch v mestských lesoch alebo s trekingovými palicami príjemnou prechádzkou lesom prejsť náučné chodníky. Adrenalín do žíl si môžete priamo v kempe „napumpovať“ v Gladiátor aréne, pri waterboardingu, v Adventure parku alebo pri laser game. Miestnou zváštnosťou, ktorá sa mi veľmi páčila je možnosť ubytovať sa mobilných chatkách, ktoré pôsobili veľmi útulne.

kemp Stribrný rybník

Ak budete opäť raz premýšľať kam vyraziť, Hradec Králové sa určite oplatí.