Do Pripjate sa vracia život alebo Černobyľ ožíva

Poznáte Pripjať? Pripjať je ukrajinské mesto, ktoré bolo vysídlené po havárii v černobyľskej jadrovej elektrárni v roku 1986. Okrem pár staroosadlíkov tam po výbuchu nikto nezostal a z prosperujúceho mesta sa stalo miesto duchov s desivou atmosférou. 

Aj napriek tomu je teraz toto mesto a celá susediaca oblasť obľúbeným cieľom turistov, cestovateľov, dobrodruhov a urbexerov, čo sú ľudia, ktorí cielene navštevujú, spoznávajú a fotografujú opustené miesta a objekty stvorené človekom, a to veľakrát aj napriek chýbajúcemu povoleniu úradov. A práve okolie Černobyľu je takouto zakázanou oblasťou. Samozrejme zakázanou len pre človeka.

cernobyl

cernobyl

Miesta zamorené rádioaktivitou, o ktorých by sme si logicky asi povedali, že sa stanu púšťou a oblasťou bez života, sa prekvapivo rýchlo zazelenelo a osídlila ho divoká zver, ktorá tu má paradoxne trochu lepšie podmienky ako v „zdravej“ oblasti, ktorú vcelku úspešne okupuje človek.

Do oblasti zasiahnutou jadrovou katastrofou sa vracia život

Príklad Černobyľu ukazuje, ako úžasne sa príroda adaptuje aj tam, kde väčšina ľudí neprežije. Miesta v okolí bývalej jadrovej elektrárne sa tak vo veľmi krátkej dobe stali útočiskom pre rastliny, vtáky aj cicavce.  Medzi nich patria aj obzvlášť vzácne a plaché druhy. O niektorých sa pritom tvrdilo, že by mali byť podľa všetkých indícií vyhynuté, ale opak je pravdou. V prostredí, ktoré opustili ľudia sa týmto druhom darí veľmi dobre.  Okrem divokých zvierat tu žije mnoho potomkov domácich miláčikov pôvodných obyvateľov, ktorí sa rýchlo adaptovali na divočinu a vyzerá to tak, že im ľudia ani príliš nechýbajú. A samozrejme nesmieme vynechať ani viac ako 200 druhov vtákov, ktoré tu hniezdia.

  • Z veľkých zvierat sa do oblasti Černobylu vrátili medvede hnedé, bizóny, vlci a rysy. A to nehovoríme o vzácnych koňoch Przewalského.

cernobyl

cernobyl

Pritom tzv. červený les v tesnej blízkosti elektrárne, v ktorej dnes bujnie príroda, sa tesne po havárii z dňa 26. apríla 1987 stal zo dňa na deň praktický púšťou. Odumreli tu dokonca aj stromy, prevažne borovice. Vzhľadom k polčasu rozpadu rádioaktívnych prvkov sa predpokladalo, že púšť tu bude prevažovať ešte minimálne tisíc rokov.

Ale príroda sa vzoprela všetkým teóriám aj logike. Na to, akým spôsobom to dokázala sa môžete pozrieť v najnovšom dokumente Černobyľ ožíva,  v nedeľu 12. apríla o 14:15 na televíznej stanici Viasat Nature.