Dá sa prežiť v Nórsku bez hotovosti?

V krátkosti, áno. V “dlhosti”, áno dá a veľmi ľahko. V hotovosti som mal presne 44NOK (niečo cez 4€), ktoré mi zostali z pred 2 rokov. Ale poďme poporiadku.

Tento rok bol štedrý, čo sa cestovania týka. Vo februári Jordánsko, v októbri Faerské Ostrovy (aj o tom napíšem), v novembri Škótsko a v decembri som si nadelil Mikuláša v podobe krátkeho lowcost výletu do Osla, o ktorom píšem. Peňaženka z toho síce takú radosť nemá, ale no a čo, veď načo sú dukáty :)

Ledva som sa vrátil zo Škótska, hneď ma začal bombardovať internet s mega lacnými letenkami do Osla a iných destinácii. Keďže som sa pred 2 rokmi zaľúbil do Nórska, viac mi nebolo treba. Prvú vlnu najlacnejších leteniek (9€ obojsmerne) som síce nestihol lebo som zaváhal, ale aj tak sa mi ušli letenky za celkom prijateľnú cenu 24€. Letelo sa s Laudamotion z Viedne na letisko TORP Sandefjord, čiže nie priamo do Osla, ale to nieje problém.

Inak ešte k tým letenkám, len tak zo srandy som si pogooglil letenky, a v ten deň letenky čo stáli na pelikane 38€ som našiel práve na esky.sk za spomínaných 24€. 

Čiže aj keď Vám príde do mailu výhodná cena, ešte si pogooglite rovnaký termín a spoločnosť cez iné stránky možno nájdete ešte lacnejšie. Dokonca esky za vás spraví checkin keď si zadáte svoje údaje a pošle vám barding pass na mail.

Konkrétne dátumy boli 6.12 - 9.12.

Takže som si to teda celé naplánoval tak, že budem mať 2,5 dňa čistého času na obehanie Osla. Dopravu do Viedne som riešil autobusom z PN do do BA a potom cez Slovak Lines na letisko do Viedne. Tu mi prišli vhod kupóny na 1€ zľavu na jazdu, ktoré som náhodou našiel na FB stránke “Tour de Svet” za čo ďakujem Martinovi, nemohol to zverejniť v lepší čas :) Čiže doprava BA - VIE a spať vyšla necelých 8€. 

Cesta z letiska do Osla

Doprava v Nórsku z letiska TORP do Osla nieje komplikovaná, ale za to docela drahá. Jedna cesta vlakom stojí 25€ cez oficiálnu stránku/aplikáciu Nórskeho prepravcu “VY” (určite odporúčam stiahnuť appku). Vlak nestojí priamo pri letisku, ale pravidelne, podľa príletov a odletov, je k dispozícii shuttle bus na vlakovú stanicu, odkiaľ sa dostanete priamo na hlavnú stanicu v Osle. Autobus je zadarmo, je to totiž autobus, ktorý nemá žiadnu inú zastávku takže iný dôvod nastúpiť, ako že idete na vlak do Osla alebo späť na letisko, proste nieje.

Rovnako tak po prílete som zistil, že z letiska premáva aj nejaký autobus do Osla, airport express alebo tak nejako sa volal, ale viac som nezisťoval kedže som nepotreboval.

Ubytovanie som ako obvykle riešil cez AirBNB. Vzhľadom na to, že lietadlo späť do Viedne odlietalo ráno o 9:00, vyriešil som to tak, že posledný večer (8.12)  som sa presunul vlakom z Osla do Sandefjordu kde som si bookol ubytko, aby som si nekomplikoval deň odchodu nejakými naháňačkami. A tým som to mal vybavené. A keďže je to odtiaľ len 5km na letisko, išiel som samozrejme peši, veď v sobotu som nachodil po Osle 20km tak čo je takých 5, super ranná rozcvička :) Jediná vec na ktorú si treba dať pozor je, že cesta je osvetlená len kým idete po hlavnej smer Oslo, od odbočky na letisko už nieje žiadne osvetlenie, takže treba si dávať pozor ak idete po tme skoro ráno ako ja.

kralovsky palac

Takže povinné výdavky, letenky, ubytovanie a doprava ma dokopy vyšli cca 178€ na 4 dni, čo si myslím že nieje zlé. Ostatné výdavky ako strava a presúvanie po meste či vstupy do múzeí je už individuálne. Mimochodom vyšlo to menej ako moja nedávna 2 dňová lyžovačka v Rakúskom Semmeringu :D

  • Úplne na konci článku dám komplet zhrnutie cien a aj kde som bol ubytovaný.

Prepravu z letiska, ako som už spomínal, som riešil cez oficiálnu aplikáciu “VY

Preprava po meste Oslo

Prepravu po meste je super riešiť cez inú aplikáciu “RuterBillet” kde si viete zakúpiť lístok v podstate na celú MHD či je to metro, autobus alebo električky. Viac menej aj lístok platí na všetky typy prepravy po meste, ale cena sa odvíja od počtu zón cez ktoré cestujete. Ale to je všetko v aplikácii alebo na webe.

Ja som sa presúval peši, lebo veď preto som tam aj šiel, aby som videl čo najviac. Druhý deň som ale využil aj metro, keďže som sa potreboval dostať na opačný koniec mesta, inak by som šlapal 2 hodiny tam a 2 hodiny späť, a na tom som nemal toľko času a ani tam nieje nič také výnimočné, alebo aspoň o tom neviem :D

A teraz sa už dostávam k pointe nadpisu. Z domu som odlietal s 10€ a 44NOK v peňaženke, ktoré mi zostali z pred 2 rokov z roadtripu po Nórsku. Viac som nepotreboval. A dokonca ani to by som nepotreboval. Kartou či mobilom zaplatíte úplne všade. Dokonca na vianočných trhoch v stánkoch mali terminály! Skúste u nás zaplatiť kartou v stánku na vianočných trhoch. Odídete rovnako hladný a triezvy ako ste prišli (aspoň podľa mojich skúseností). 

Takže som v podstate len na silu minul 40NOK.

Program

Jediný pevný bod v čase a priestore je pre mňa návšteva “Viking Ship Museum” o tom sa ani nebudem s nikým baviť či áno alebo nie. Vstup tam stál 100NOK, čo je skoro 10€ s aktuálnym kurzom. Koho zaujíma doba Vikingská, toto je svätyňa. Sú tu 3 vykopané Drakkary, pozostatky 2 bohatých žien (Two wealthy woman) a ďalšie iné veci.

Tu zakúpený lístok zahŕňa aj vstup do Historického Múzea pri kráľovskom paláci, čo je úplne parádne, lebo ak by som si tam kúpil lístok zvlášť, osobne by som nebol nadšený.  Niekto môže mať iný názor ale pre mňa to nebolo také ohurujúce. Kde som ale strávil najviac času je...uhádneš? Ak si odpovedal/a že v dočasnej expozícii s nálezmi z doby Vikingskej, gratulujem. Inak je tam Egyptská, Americká, Polárna sekcia ďalej sú tam vystavené rôzne mince z rôznych období a miest. Pri vstupe je ešte časť kde je zvizualizovaný ústup ľadovcov a osídlovanie za myslím že 10.000 rokov a na opačnej strane náboženské, kresťanské nálezy ako napríklad sochy, kamenné kríže alebo niekoľko vstupných “portálov” zo zničených drevených kostolíkov, z cca 11. storočia.

Angry boy

Ako další som navštívil The Vigeland Park, čo je v podstate park sôch. Je tam asi najznámejšia socha “Angry boy” ale musel som ju hľadať lebo na to ako je známa je fakt docela malá a schovaná. Na mape je označená ako “Sinnataggen” a je na moste, ktorý je pravdepodobne vstup do parku.

Ďalšie treba navštíviť “Akershus Fortress” je odtiaľ super výhľad na prístav, a zase z opačnej strany prístavu je super výhľad na celú pevnosť. Ja som tam šiel hlavne kvôli výhľadom, samotnú pevnosť som moc neskúmal.

Hneď pri hlavnej vlakovej stanici je aj “Opera House” koho zaujíma architektúra, je to celkom pekná budova :)

Jedným z bodov programu bolo aj lezecké centrum Oslo Klatresentre, sem som sa presúval metrom keďže je to na opačnej strane mesta. Rád leziem a ten gym poznám z YT videí Magnusa Mitbø, ktorého sledujem už dlho, tak som si prihodil takúto športovú vložku medzi tie kultúrne. Kto aktívne lezie či bouldruje odporúčam, aj keď tam bola docela fulka hneď ráno, čo som nečakal.

Takže toľko k celému výletu, tu je zhrnutie:

  • Letenky -                    24€ Laudamotion
  • Vlak do/z Osla -         25€/25€ cez aplikáciu “VY”
  • Bus do/z Viedne -      3,9€/3,9€ SlovakLines (normálne 4,9€)

Ubytovanie

2 noci Oslo – Je to byt s viacerými obývanými izbami, asi študenti. Izba bola fajn kuchyňa dobre vybavená, aj keď som ju vôbec nevyužil lebo som vždy jedol vonku. Čo bolo ale docela zlé bolo, že druhé ráno som hodinu čakal aby som sa dostal do kúpelne lebo sa treba namalovať. Je to dosť problém keď musíte ísť na wc, čím som zbytočne zabil hodinu. Niekomu to nemusí vadiť ale osobne by som si asi nabudúce vybral iné ubytko.https://www.airbnb.com/rooms/40334335?source_impression_id=p3_1580746200_Kb0y7gsPkso00VDw

1 noc Sandefjord – Toto ubytko je zase úplný TOP. Najlepšie ubytko za cenu v akom som bol. Z vonku nenápadný dom, ale vnútri moderný dom veľmi pekne zariadený. Na prízemí je kuchyňa a obývačka a na poschodí 3 menšie izby a kúpelňa so sprchovým kútom ale aj vaňou. Celkovo myslím že je to ubytko pre 6 ľudí. Toto maximálne odporúčam, sám ľutujem že som tam v podstate len prespal. https://www.airbnb.com/rooms/16671377?source_impression_id=p3_1580746238_89UXNcrfeshgrufb

Odporúčané aplikácie na prepravu:

  • VY - medzimestská, z letiska do Osla a iné
  • RuterBillett - mestská preprava, komplet MHD

V prípade ďalších otázok ma kľudne kontaktujte na FB alebo instagrame :)