Čo viete o legendárnych veľkomestách Trója, Kartágo a Persepolis?

Trója, Kartágo, Persepolis – staroveké klenoty, ktoré boli vybudované s veľkým dôvtipom v nehostinnej krajine, sa stali symbolmi mocných civilizácií, s majestátnymi a nedobytnými citadelami, a ktoré boli nakoniec zničené súperiacimi ríšami. Ich svetový význam potvrdilo aj UNESCO a mená týchto miest ostanú navždy spojené s rôznymi legendárnymi príbehmi. A ako poznáte tieto starobylé megamestá vy? 

Trója

Trója, najmýtickejšia zo všetkých starovekých miest, po stáročia inšpirovala západné kultúry – od Shakespeara a Marlowa až po hollywoodsky film z roku 2004 s Bradem Pittom v hlavnej úlohe. Poloha, a dokonca aj existencia mesta, ktoré sa objavilo v Homérovom epickom epose Iliada, bola po storočia zdrojom odborných sporov.

Staroveké veľkomestá

V 18. storočí v Európe historici neverili, že sa Homérov epos zakladá na skutočných udalostiach. Koncom 19. storočia nemecký podnikateľ a amatérsky archeológ Heinrich Schliemann využil svoje bohatstvo k financovaniu rozsiahlych vykopávok v severozápadnom Turecku, kde hľadal pozostatky bájneho mesta. Ruiny mesta aj naozaj našiel ako aj pokladnicu, ktorú nazval pokladom kráľa Priama. Tieto objavy znamenali začiatok intenzívneho archeologického prieskumu Tróje rôznymi medzinárodnými tímami, ktoré pokračujú dodnes.

Podľa Homérovej verzie udalostí bola Trója zničená na konci 13. storočia p.n.l. Výsledky archeologických prieskumov naznačujú, že skutočnosť môže byť totožná s fikciou. Naozaj však existujú dostatočné dôkazy, ktoré by potvrdili, že ku skaze Tróje došlo práve kvôli vojne o krásnu ženu, presne tak ako je to aj opísané v Iliade alebo bolo mesto vyhladené konkurenčnou ríšou, podobne ako to bolo v prípadoch Kartága a Persepolisu?

Kartágo

Bolo založené Feničanmi, ktorí sa v 9. storočí p.n.l. usadili v Tuniskom zálive. Strategická poloha mesta znamenala, že Kartáginci mohli ovládať ako námorný obchod, tak aj pozemný obchod s africkým vnútrozemím. Kartágo sa stalo veľmocou v Stredomorí a založilo kolónie na ostrovoch, medzi inými aj na Sicílii a Sardínii, pričom jeho vplyv siahal až do Španielska a fenickej domoviny.

V roku 264 p.n.l. Rím prvýkrát vyslal svoje légie mimo Talianska cez more, aby pomohol sicilskému mestu Messina proti Kartágincom. To bol začiatok púnských vojen medzi rokmi 264 a 146 p.n.l. vedených medzi Kartágincami a Rímskou republikou. Tretia púnska vojna bola nerovným bojom, ktorý v roku 146 p.n.l. vyústil v úplné zničenie Kartága, ktorého obyvatelia boli buď zmasakrovaní alebo zotročení. Severná Afrika sa potom stala ďalšou provinciou všemocnej Rímskej ríše. 

Staroveké veľkomestá

Zrúcaniny starovekého Kartága sú dnes súčasťou zoznamu UNESCO. Nachádzajú sa v dnešom Tunisku a zostávajú významnou turistickou atrakciou. Dodnes tu sú viditeľné obrysy veľkého prístavu a zbytky domov, verejných kúpeľov, chrámov a palácov z čias, keď Kartágo vládlo Stredozemnému moru ako veľkolepý klenot severoafrických pobreží.  

Persepolis

V južnom Iráne neďaleko Širázu ležia veľkolepé ruiny Persepolisu, hlavného mesta Achaimenovskej říše. Okolo roku 475 p.n.l. vládla Achaimenovská ríša 44 % svetovej populácie, čo je viac ako ktorákoľvek iná ríša v histórii. Aby perzský kráľ Dareios Veľký vyhovel mocnej civilizácii, zahájil v roku 518 p.n.l. stavbu nového hlavného mesta. Názov Persepolis vznikol spojením starogréckych slov Perses a polis, čo znamená „perzské mesto" alebo „mesto Peržanov".

Keď do Persepolisu dorazil Alexander Veľý, patril k najhonosnejším mestám na svete. Keď ho opúšťal, ostala z neho len zrúcanina, ktorá bola po generácie známa len ako „miesto štyridsiatich stĺpov“. Stĺpov, ktoré ostali v piesku po niekdajších palácoch. Paláce boli vyrabované a veľký palác ako aj okolité mestá ľahli popolom, pričom boli zničené jedinečné kultúrne dedičstvo.

Staroveké veľkomestá

Ruiny ležali pochované až do 17. storočia, kedy boli identifikované ako stratené kráľovské mesto. Riadené vykopávky začali až neskôr v roku 1931 a od tej doby tu práce pokračujú. Persepolis sa v roku 2023 umiestnil na prvom mieste medzi iránskymi pamiatkami UNESCO.

Vďaka poznatkom odborníkov a 3D moduláciám máme teraz jedinečnú príležitosť preskúmať miesta, kde tieto architektonické skvosty kedysi stáli. V najnovšom dokumente Staroveké veľkomestá, ktorý bude mať premiéru na Viasat History 7. mája o 21:00 sa diváci budú môcť pozrieť na dômyselné stavebné postupy a budú svedkami pokusu o odhalenie zvyšných záhad okolo zániku megamiest Trója, Kartágo a Persepolis.