Austrália a Nový Zéland za 3 týždne | cestopis, itinerár, zaujímavosti

Keď máme na dovolenku „len“ 3 týždne a rozhodneme sa ju využiť na cestu do Austrálie. A keď už tam budeme, prečo si neodskočiť z toho na niekoľko dní na Nový Zéland? Počas samotnej cesty sme však zistili, že niektoré informácie, ktoré by sa nám hodilo vedieť vopred, sa nám nepodarilo pri príprave nájsť. Preto sme sa rozhodli ich aj spísať, aby pomohli prípadným cestovateľom do týchto krajín. 

Ako to začalo:

Cestovať sme sa rozhodli už v roku 2019, keďže sme dostali pozvánku na návštevu od kamaráta, ktorý sa nasťahoval aj s priateľkou do Sydney. Reku, v septembri, po ceste do Santiago de Compostela sme sa rozhodli kúpiť letenky na február-marec do Sydney, čo je koniec leta v Austrálií.  

Letenky sme kupovali cez jednu slovenskú spoločnosť, ktorá sprostredkúva široký výber možných leteniek a leteckých spoločností. Ukázalo sa to ako výhodné po tom, ako sme museli zrušiť let cez Čínu a rezervovať nové letenky cez Katar. Všetko vybavili jednoducho na našu spokojnosť. 

Víza: 

Víza do Austrálie neboli problém. Požiadali sme o ne elektronicky cez stránku a sú zadarmo:

https://immi.homeaffairs.gov.au/visas/getting-a-visa/visa-finder/visit  

Víza na Nový Zéland prešli malou zmenou. Dajú sa vyžiadať rovnako elektronicky, ale už od októbra 2019 nie sú zadarmo. K vízam sa platí aj tzv. turistický poplatok (tu si však treba dávať pozor cez akú stránku idete – môže tam byť rozdiel aj okolo 80 dolárov len za sprostredkovanie):

https://www.immigration.govt.nz/new-zealand-visas 

Čo ďalej? 

Čas na Austráliu sme mali presne 12 dní (keď odrátame prvý aklimatizačný deň, kedy sme museli vydržať po prílete do Sydney od 6:00 rána do večera, tak to vychádza len 11 dní – prvý deň bol fakt mor, kedy sme len odrátavali čas do večera, aby sme mohli hodiť čelá o vankúše). Čas pre severný ostrov Nového Zélandu sme mali 9 dní.   Celkom málo času, preto bola podstatná príprava dopredu.  Ako náhle sme mali letenky a víza do Austrálie a na NZ, začalo plánovanie tripu. 

Poistenie: 

Ak sa chystáte požičiavať si auto v zahraničí, tak je dobré si preveriť, či je možné sa pripoistiť aj v prípade škody na požičanom aute ešte doma. Tzv. „Komplexné poistenia“ ktoré poisťovne ponúkajú sa drvivou väčšinou týkajú len zdravotnej starostlivosti.

Ide o to, že poistenie priamo v požičovni áut je veľmi drahé a nie vždy pokrýva všetky škody, ktoré môžu byť spôsobené, aj keď sa schováva za názvami typu: „All cover“ alebo „Full protection“. Ak auto niekde nabúrate Vy, čiže je to Vaša chyba, väčšina požičovní Vás pekne zbaví značnej sumy z našetrených peňazí. Jednoducho treba byť opatrný a vždy si radšej podmienky dvakrát prečítať a opýtať sa.  Taktiež pripoistenie v prípade, že nestihnete check-in na letisku a tým pádom aj celý let (stalo sa na NZ v Aucklande, keď chytíte najdlhšiu červenú na križovatke, aká len na tomto svete existuje). 

Ubytovania:

Čo sa týka ubytovaní v Austrálií, či na NZ, tak väčšina miest ponúka aj tzv. Backpackers. Lacnejšie verzie ubytovní, kde ste všetci v jednej miestosti. Ak si však potrpíte na dobrom spánku, tak je možné si priplatiť za samostatnú izbu. Je to troška drahšie, ale stále lacnejšie v porovnaní s bežnými ponukami. Pri troche šťastia však viete nájsť za dobrú cenu aj nadštandardné ubytovanie. 

Cesta autom: 

Ako v Austrálii, tak aj na NZ sa jazdí vľavo. Upozornení o tejto skutočnosti nájdete všade dostatok. Pozor na kruhové objazdy, dávate prednosť zprava keďže vchádzate po ľavej strane. Taktiež nie na každej pumpe sa dá platiť kartou, to znamená, že je vždy dobré mať pri sebe nejakú hotovosť. Nám stačilo 100 austrálských dolárov. Ak nemáte vodíčak aj v anglickom jazyku, je dobré si pred cestou zabezpečiť certifikovaný preklad. Je to však pomerne diskutabilné, pretože napríklad certifikovaný preklad ktorý vám vystavia v australí neplatí na Novom Zélande a naopak. Niektoré pôžičovňe to nevyžadujú iné áno. Ide o to, že ak vás nedajbože zastaví policajt, je dobré mať pri sebe preklad vodičáku. Zvýši sa vaša dôveryhodnosť a zníži sa čas ktorý strávite pri krajnici čakaním na preverenie.

Austrália

 •  Na letisku sme si kúpili austrálsku SIM kartu s balíkom dát, ktorá ponúka aj volanie na Slovensko. Ak sa chystáte do odľahlých kútov tak si treba zistiť, kto má najlepšie pokrytie, aby sa nestalo, že polovicu času nebudete mať signál. Myslím, že Telstra mala najlepšie pokrytie.
 •  Ubytovaný sme boli v Rosehill, čo je prímestská časť Sydney, konkrétnejšie v časti Parramatta. Našťastie verejnú dopravu v Sydney majú skvelo vybavenú. Vlaky, resp. metro, im ide každú chvíľu. Z Parramatta do centra Sydney je to necelá hodinka cesty. Cena za jednorazový lístok, ktorý sa platí priložením kreditnej karty na bránu v metre alebo kúpenim one way ticket v automate, sa pohybovala okolo 6,40 AUD (čo v prepočte bolo okolo 4 €). Na dopravu v Sydney sa preto oplatí kúpiť si Opal card v obchodíkoch v centre, alebo v automatoch, ktorú si môžete dobíjať a jazdy Vás tak vyjdú výrazne lacnejšie. Pokiaľ však plánujete byť v Sydney len 1 deň, tak sa to moc neoplatí.
 •  Cena karty je 21 AUD s dobitím kreditu minimálne 20 AUD (v prepočte 12,84 €) a viete ju využiť na vlak(metro), na autobusovú dopravu, či dokonca aj na lodnú dopravu – tzv. Ferries. 

1. Deň

po aklimatizácií, sme si teda obehli povinnú jazdu v Sydney – Bondi Beach – najznámejšia pláž v Sydney – voda bola perfektná, aj keď na prvý dojem pôsobila ľadovo. Všade surferi a keďže bola nedeľa, tak sa konala aj nejaká súťaž.  Po okúpaní sme prešli do centra, cez parky až k Opera House.

Večer sme si už kupovali letenky na najbližšie dni do vzdialenejších miest Austrálie, ktoré sme chceli navštíviť. Vrátane rezervácie šnorchlovania (o tom neskôr). 

Deň 2. Sydney – Watsons Bay

Rozhodli sme sa využiť deň na ďalšie spoznanie Sydney. Naskočili sme na konečnú zastávku Ferry v Parramatta a išli sme ňou do centra Sydney. Prechádzate riekou, ktorá sa postupne rozširuje a Vám sa ako na dlani otvára centrum Sydney – s výhľadom na Harbour Bridge a Opera House s mohutnými budovami v pozadí. Pekná jazda, ale veľmi pomalá. 

Tu prestupujeme na druhú Ferry do Watsons Bay. Malý cíp, ktorý delí vnútrozemie od šíreho oceána.  Nájdete tu nádherné pláže s výhľadom na veľkomesto na horizonte. Jedna z pláži bola označená za ženskú nudistickú pláž. Nenechajte sa zmiasť. Je to len lákadlo pre mužov, a ženy tam v skutku nenájdete. Ženy, čo tam aj chceli ísť, tak si to z nejakého dôvodu rozmysleli.

Deň 3. – let zo Sydney do severného mesta Cairns

Do Cairns sme prileteli ráno a naša ďalšia cesta pokračovala ďalej na sever do neďalekého mestečka Port Douglas, kde sme mali zarezervované ubytovanie na 2 noci a šnorchlovanie v Great Barrier Reef. Zisťovali sme si možnosti presunu. V pláne bola verejná doprava, ale výhodnejšie bolo požičanie si auta na 2 dni.  Išli sme na sever, ešte pri prílete sa nám zobrazil krásny pohľad – Cairns a celá táto oblasť je viac menej oblasťou dažďových pralesov a nekonečne dlhých palmových pláži, takže plán bol jasný. Pred príchodom do Port Douglas okukať dáky ten pralesík a dáku tú pláž. Kúpanie síce nie je možné, z dôvodu veľkého výskytu medúz a čo sme zistili neskôr, tak sa tu darí krokodílom, ale pohľad stál za to.

Čo sa pralesa týka, tak sme navštívili park v Daintree. Pri vstupe zaplatíte peniaze za prevoz kompou tam a späť cez rieku, dostanete informačný leták s mapou, čo sa kde a aké treky nachádzajú a potom sa už pohybujete po parku autom, príp. peši, podľa vlastných predstáv. Pre skutočných gurmánov sa tu nachádza hamburger z krokodíla. My sme mali však tú smolu, že počas našej návštevy mali akurát zavreté. Takže krokodíl bol pre tento deň v bezpečí.

Na záver dňa sme sa ubytovali v Port Douglas

Deň 4. Port Douglas

Šnorchlovanie v Great Barier Reef – jeden z prírodných divov sveta. Na výber je množstvo spoločností a máte možnosť si vybrať šnorchlovanie alebo potápanie s výstrojou. Odporúčame si ale túto akciu zarezervovať pár dní dopredu a informovať sa u usporiadateľa, ako to vyzerá s počasím. Klasické meteo-stránky predpovedajú počasie len na pobrežie. Počas búrok na mori sa totižto nepotápa a nám ukazovalo na internete dážď. Našťastie sme mu s loďou ušli.   Akcia je to na celý deň. Preto sme zostali v Port Douglas aj ďalšiu noc.    

Deň 5. – Cairns – Brisbane

Auto vraciame v Cairns a pred letom do Brisbane sa rozhliadame po tomto malom mestečku.  Ako prvé nás zaujal hluk z neďalekej ulice, kde boli budovy a pred nimi aleje stromov. Hľadali sme v korunách stromov papagáje, ktorých je v Austrálií viac než dosť. Hold, papagáje to neboli, ale iné lietajúce potvory na ktoré nás upozornila jedna výstražná tabuľa. 

Možnosti kúpania v oceáne nie sú veľké, tak to niektoré mestá vyriešili po svojom – verejným kúpaliskom. Sú tu verejné toalety, sprchy, plavčík, hneď vedľa polícia, pekný park, kde je možné grilovať – stačí si len doniesť jedlo. Gril je k dispozícií, len ho pri odchode musíte zanechať čistý. Cez cestu nájdete aj rôzne reštaurácie, či fast foods.  Pozor na silné slnko. Spieklo nás aj v tieni.

Na letisko sme sa z mesta dopravili Uberom. Je to lacnejšia a rýchlejšia verzia prepravy, ktorú sme ešte pár krát, mimo Sydney, využili.  Večer sme doleteli do Brisbane. 

Deň 6. – Brisbane – zastávka v Gold Coast – cieľ Byron Bay

Brisbane, ďalšie mesto s verejným kúpaliskom v centre mesta. V Brisbane sme požičali auto a vyrazili do nášho ďalšieho cieľa – Byron Bay.  Po ceste sa nachádzalo aj Gold Coast a tzv. Surfers Paradise. Pekné mesto, opäť s netradičným výhľadom pri kúpaní.

Žiaľ, času nie je nazvyš, tak ideme ďalej: Byron Bay – mestečko, kde čas stojí a ľudia relaxujú. Krásna prechádzka je na miestny maják – dá sa ísť peši, alebo autom, s tým, že si zaplatíte parkovné.  Zhora je výhľad na útesy, či surfistov. A pri troške šťastie je možné vidieť hejno delfínov, či údajne aj veľrýb.

Pláže sú nádherné a voda na schladenie perfektná. Ale museli sme ísť. Ešte nakúpiť v meste potraviny, najesť sa a večer vyraziť na koncert do neďalekého klubu Byron Bay Brewery. Príjemné posedeníčko, kde varia ako jedlo, tak aj pivo.

Deň 7. – cesta z Byron Bay do Brisbane

Odtiaľ letíme späť do Sydney.

NOVÝ ZÉLAND

Deň 8. – let zo Sydney do Aucklandu

Severný ostrov Nového Zélandu. Na letisku sme si kúpili pre zmenu novozélandskú SIM kartu, keďže austrálska tu nefunguje a požičali sme si auto na celú dobu pobytu na NZ. 

 •  Treba sa ale pripraviť na jednu vec – nie všetky požičovne aút sa v Aucklande nachádzajú štandardne priamo na letisku. Tieto požičovňe aút majú svoj minibus, ktorým Vás vyzdvihnú na letisku a zavezú priamo k požičovni aút, kde vybavíte papiere a vyzdvihnete si auto. To isté platí aj pri vrátení – doveziete sem auto a minibus Vás zavezie na letisko. 
 •  Taktiež je nutné mať medzinárodný vodičský preukaz – ak nie, tak za istý poplatok Vám priamo v požičovni vystavia dokument, kde ide v podstate o preklad Vášho vodičského preukazu. Tento dokument potom využijete aj v prípade, že by Vás na NZ zastavila miestna polícia. Vybavenie tohto dokladu nás vyšlo približne na 50 NZD. 

Deň 9. – z Aucklandu autom do Matamata village (Hobbiton)

A odtiaľ do mestečka Tauranga. Cestou z Aucklaundu sme si ešte vybehli na miestny neďaleký kráterik – Mt. Eden – odparkujete kúsok pod kopcom a asi za 10- 15 minút ste na vrchole. Malá ranná rozcvička pred jazdou autom.

Hobbiton – odporúčame si tiež kúpiť lístok dopredu. Inak sa Vám stane, že prídete na miesto, kúpite si lístok, ale najbližšia exkurzia je o 3 hodiny. Tak tam kvasíte, naťahujete čas pozretím si suvenírov a zvyšné 2h 45 min sedíte a fotíte napr. vrabca s muchou. Pretože je možné, že signál tu budete mať biedny. V každom prípade, prechádzka po stopách Froda Pytlíka a Sama Křepelku stojí za to. A tmavé pivo u „Zeleného draka“ bolo perfektné.

Tauranga – keď si zajdete do centra, môžete sa ísť opäť okúpať na dlhé pláže, alebo si vybehnete na blízky vrch Mt. Maunganui (232 m. n. m.), odkiaľ je pekný výhľad.

Deň 10. – na juh do mesta Rotorua

Miesto Maorskej kultúry a živej zeme – v tomto meste je rozhodne čo robiť a vidieť. Park Te-Puia – zaplatíte si vstup, podľa Vášho výberu. My sme zvolili aj s kultúrnym program – Maorským tancom. Je aj možnosť zaplatiť si kultúrny program s ochutnaním tradičnej maorskej kuchyne. V tomto parku je taktiež k videniu novozélandský vták Kiwi. Deň sme zakončili relaxom v Polynesian SPA – kúpeľou vo vodách zo samotných útrob zeme. 

Deň 11. - Wai-O-Tapu

kúsok od Rotorua sa nachádza ďalší termálny park a to Wai-O-Tapu. Ak prídete včas ráno, stihnete aj gejzír Lady Knox, do ktorého o 10:00 lejú mydlovú vodu, aby gejzír vystriekol. Keď to nestihnete, nevadí. Samotný park stojí tiež za to. A aj v daždi má svoje čaro.

A čo môže byť lepšie v daždi ako kúpanie sa v horúcej rieke niekde uprostred pralesa? To presne je možné nájsť v Kerosene Creek. Verejnosti prístupné miesto. Odparkujete na parkovisku a len kúsok prejdete lesnou cestičkou ku rieke a už si vyberiete, kde sa zložíte. Voda tu má pocitovo okolo 40 ˚C.

Po tejto skvelej kúpeli sme nasadli do auta a vybrali sme sa ďalej do nášho dnešného cieľa – Whakapapa Village nachádzajúca sa v Tongariro National Park. Tu sme prenocovali v lyžiarskom stredisku „Skotel Alpine Resort“, ktorý sa nachádza priamo na začiatku a zároveň aj konci trasy. 

Možnosti trekov v Tongariro National Park

 •  Možnosti trekov v tomto parku je mnoho. Najobľúbenejší trek je Tongariro Alpine Crossing – jednodňový trek. Ak sa preň rozhodnete, je nutné sa pripraviť na masu ľudí + parkovné je možné na verejných parkoviskách max. 4 hodiny a keďže trasa začína a končí na odlišných miestach, tak je dobré zaistiť si autobus, aby Vás vysadil na začiatok treku a zaistiť si taktiež autobus, aby Vás vyzdvihol na konci treku. 
 •  My sme sa rozhodli stráviť v horách viac času, preto sme si vybrali podľa dostupného času trek Tongariro Northern Circuit
 •  Keďže je celá táto oblasť medzi turistami obľúbená, tak je nutné počas sezóny urobiť rezerváciu a zaplatenie ubytovania dopredu (na výber je možnosť stanovania vonku alebo spania vo vnútri – spanie v chate počas sezóny vychádza približne na 22 € / noc na osobu).
 •  Rezerváciu sme spravili asi 2 mesiace dopredu. Keď sme tam už boli, tak všetky chaty boli každý deň plné. Mimo sezónu to funguje tak, že kto prv príde, ten prv melie. 
 •  Všetky možnosti trekov + rezervácie chát „Huts“ je možné na tejto stránke: https://bookings.doc.govt.nz/Saturn/Facilities/SearchViewGW.aspx?placeId=431 
 •  Chaty na ceste Tongariro Northern Circuit majú k dispozícií matrace, varenie na plyn a vodu. Voda je však dažďová, preto ju odporúčajú prevárať. Jedlo na chate nekúpite, preto sa treba zásobiť. Toalety sú vonku. Každá chata má svojho správcu a každý deň informujú turistov o počasí na ďalší deň a na čo si treba dávať pozor, keďže ide o aktívnu oblasť so sopkami. 
 •  Chaty neposkytujú možnosť nabíjania si svojich zariadení (foťákov, telefónov...), čiže nezabudnúť pribaliť powerbanky. 
 •  Niektoré časti treku sú aj s verejnými toaletami. 

My sme sa teda rozhodli ísť trasou Tongariro Northern Circuit. Išli sme v protismere hodinových ručičiek. Celá trasa mala vzdialenosť len 45 km. Rozdelili sme si to ale na 3 noci. Nechceli sme sa náhliť a chceli sme si jednoducho vychutnať čas mimo auta. Bol moment, kedy sme zvažovali, že sme to mali dať len na 2 noci, ale spätne po zhodnotení sme došli k názoru, že takto to bolo akurát, keďže najnáročnejší deň nám vyšiel tak, že sme boli aspoň trochu rozchodený. Čiže ako prvé:

Deň 12. - Whakapapa Village – smer Waihohonu Hut

Vo Whakapapa Village v areáli „Skotel Alpine Resort“ nechávame požičané auto – parkovné je za poplatok, avšak príde nám to bezpečnejšie, ako ho nechávať odparkované niekde mimo dozor v dedine. (Od kamaráta, čo tam žil niekoľko rokov, sme dostali radu, aby sme si nenechávali veci v aute. Hlavne nič cenné, keďže aj tu sa vyskytujú zlodejíčkovia.) Kúsok od chaty „Waihohonu Hut“, mimo trasu, sa nachádza výdatný prameň. Skvelá voda. A posledný, ak nie jediný možný pitný prameň na ceste. 

Deň 13. – Waihohonu Hut – Oturere Hut

Veľmi krátka trasa – len 9 km. Ale dnes nám počasie prialo a slnko celý deň pieklo. Po príchode na druhú chatu „Oturere Hut“ sme teda využili možnosť skvelej kúpele v neďalekom vodopáde medzi horami, ktorú odporúčal aj chatár. Keďže sme prišli v čase okolo obeda, tak kúpanie nad týmto vodopádom nebolo ľadovou fackou, ale príjemným osviežením.

Treba sa ale pripraviť, cez deň je síce slnko silné (nezabúdať na opaľovací krém), ale v noci tu je naozaj zima. A nadránom aj mráz.  (Fotka vľavo – výhľad na Mt. Ngauruhoe / vpravo - Obloha, ktorú u nás neuvidíme – aj s jej Júžnym Krížom, ktorý sa nachádza ako v austrálskej, tak aj v novozélandskej vlajke):

Deň 14. – Oturere Hut – Mangatepopo Hut

Vstávame skoro ráno, keďže máme v pláne vybehnúť aj na Mt. Ngauruhoe (tzv. Mt. Doom – Mordor z Pána Prsteňov) a vyhnúť sa najsilnejšiemu slnku.  Vonku je mráz, čakajúc na prvé slnečné lúče. Výšľap na prvý kráter nás však zahrieva – Red Crater (1.868 m.n.m.), kde sa napájame na už spomínaný najznámejší jednodňový trek „Tongariro Alpine Crossing“. Po ceste míňame Emerald Lakes a otvára sa nám výhľad na Mt. Ngauruhoe.

Na ceste stretávame jedného rangera, ktorý nás informuje, že výstup na sopku Mt. Ngauruhoe sa neodporúča. Pred pár rokmi tam dokonca niekoho zabili padajúce kamene.

Tu začína náš vnútorný boj, kým sa dostávame pod začiatok trasy na sopku, kde si sadáme a zvažujeme pre a proti. Zvíťazila však túžba ísť hore, tak sme sa vydali na cestu. Pri rozhodovaní dopomohol fakt, že zopár turistov išlo hore/dole a aj fakt, že sme sa chceli vyhnúť najväčšej mase ľudí, ktorá na hlavnej trase bola.

Trasa hore je prašná, po štrku, náročnejšia – krok hore a dva sa zošmyknete. O kus vyššie sa dostanete ku skalám, kde už to ide o niečo jednoduchšie. Výhľad vo výške 2.291 m.n.m. je nám ale obrovskou odmenou.

Zostup dole je inou cestou, než sme išli hore. Viac menej ideme dole šutolím. Naberáme štrk a prach do topánok, ktorý pod horou vysypávame. Hlavná cesta je ale podľa našich predstáv už prázdna, takže ideme nerušene ďalej na našu poslednú chatu – Mangatepopo Hut

Deň 15. – Mangatepopo Hut

A následne späť do Whakapapa Village – odtiaľ Waitomo Caves. Vyrážame ráno, o 3 hodinky sme pri „Skotel Alpine Resort“, kde si vyzdvihujeme naše auto a vyrážame na sever do dedinky Waitomo.  Vo Waitomo si kupujeme lístky na ďalší deň na návštevu celosvetovo známeho jaskynného systému a ideme objavovať krásy okolia.

Deň 16. – Waitomo Caves – potom smer Auckland

Na výber je množstvo prehliadok jaskyne. Zlaňovanie, kúpanie, alebo len štandardná bezpečná prehliadka.  My sme vybrali zlatú strednú cestu - The Legendary Black Water Rafting.

Ste v neopréne, stále mokrý, vo vode, ktorá mala určite menej ako 15 ˚C a keď nekráčate v jaskyni riekou, tak sa veziete na pneumatike, ktorú Vám dajú na začiatku celej výpravy. S ktorou si mimochodom skočíte zadkom dozadu z malého jaskynného vodopádu do tmy za Vami. A keď si odmyslíte, že Vám je fakt zima, keď ste vykvasený v kolese v ľadovej jaskynnej vode, tak si užívate jaskynnú tmu a tisíce svietiacich hmyzákov (glow worms) nad Vašimi hlavami, ktoré vypĺňajú jaskynné škáry. Na konci celej jazdy sa zhodíte z tohto mundúru, osprchujete a dostanete na zahriatie hrnček polievky s chlebom. Super.  Ale nabudúce už aj s lezením.  Z Waitomo vyrážame na sever do Aucklandu, kde máme poslednú noc na NZ. Zastavujeme sa ešte v cca 30 km vzdialenej pláži Aucklandu – Karekare. Pláž s čiernym sopečným pieskom, pralesom v pozadí, ktorý aj v daždi a hmle pôsobil úchvatne.

Údajne krásna je aj neďaleká pláž Piha. Na tú sme žiaľ mali už príliš zlé počasie, tak sme išli z Karekare priamo do Aucklandu. Mimo to, je celá oblasť pretkaná turistickými chodníčkami, čiže je tu možnosť ľahkej a pokojnej turistiky naprieč lesmi a plážami.  

Deň 17. – z NZ späť do Austrálie

Sydney – odtiaľ do Melbourne 

Pri lete na a z Nového Zélandu sme mali aj podpalubnú batožinu. Ale keďže lacnejšia letenka zo Sydney do Melbourne bola len s príručnou batožinou, tak sme museli na letisku v Sydney vyriešiť tento „malý“ problém s batožinou.  Ako na International letisku, tak aj na Domestic, majú úschovňu batožín (doprava medzi nimi je cez metro – 1 zastávka). Tieto úschovne, ak si dobre pamätáme, sú však otvorené len od 6:00-21:00. My sme mali na druhý deň prílet z Melbourne až po 22:00, tým pádom sme to neriešili touto službou, ale dostali sme info, že pred International letiskom sa nachádzajú skrinky na batožinu. Zaplatíte si kartou, zadáte si svoj pin-kód, vložíte si batožinu a skrinka sa uzamkne. Ak budete mať uloženú batožinu dlhšie ako 24 hodín, tak doplatok zaplatíte kartou pri vyzdvihnutí batožiny.

Deň 18. – Melbourne – Great Ocean Road 

Ak chcete vidieť kengury vo voľnej prírode, tak odporúčajú miestny jazdiť ráno. V noci si je nutné dávať pozor – vedia nepríjemne prekvapiť na ceste a spôsobiť nie malú škodu.

Po ceste sa zastavujeme v Apollo Bay – miesto, kde je údajne najlepšia zmrzlina v Austrálií. Na stenách zmrzlinárne nás dokonca čakali desiatky ocenení. A aj oprávnene.   Po ceste odbočujeme na cestu k majáku Cape Otway Lighthouse. Za vstup na maják sa platí. Cesta ku majáku vedie cez park s eukalyptami, kde môžete pri troške šťastia vidieť aj voľne žijúce koaly.   Odtiaľ sa napájame späť na Great Ocean Road a dorážame k 12 apoštolom (celá táto trasa sa dá ísť aj peši - záleží od času koľko máte). Večer sme odlietali z Melbourne späť do Sydney.

Deň 19. – Sydney ZOO

Musíme uznať, že miesto na vybudovanie ZOO si v Sydney vybrali výborne. Dostanete sa sem buď autobusom alebo aj lodnou dopravou Ferry. A každý deň sú tu organizované rôzne show. 

Deň 20. – Sydney Coast Walk

Z Bondi Beach na Coogee Beach – cca 6 km. Pred večerným nekonečným letom domov sme sa rozhodli ešte trochu ponaťahovať naše kosti a zakončiť to okúpaním sa v oceáne pri pláži Coogee.  Možností je opäť viac: https://www.sydneycoastwalks.com.au/

Ako Austrália, tak aj Nový Zéland sú nádherné kusy zeme. Preto veríme, že sa sem opäť raz vrátime, aby sme preskúmali ďalšie z ich krás, pretože toto rozhodne nestačilo.