Pár kilometrov od bežných turistických trás, uprostred krásnych lesov pohoria Brdy, leží miesto, ktoré pripomína napätú atmosféru studenej vojny. Atom muzeum Javor 51, pôvodne bunker na skladovanie jadrovej munície, kedysi najstráženejšie vojenské tajomstvo. Dnes je prístupné verejnosti ako múzeum a fascinujúci kúsok histórie.
Skryté uprostred krásnych brdských lesov tu nájdete dva unikátne podzemné depoty alebo sklady - depot 10B a 10A. Od roku 1968 až d roku 1990 však nebol do vnútra bunkru pustený ani jeden občan Československa. A skoro nikto nevedel ani o jeho existencii. Prístup malo iba niekoľko vyvolených dôstojníkov a vojakov Červenej armády.
Kedysi to tak bolo najstráženejšie a najutajovanejšie miesto v bývalom Československu. V celom východnom bloku existovalo len 12 lokalít, kde sa skladovali jadrové zbrane. Dnes je ATOM MUZEUM Javor 51 jediným zachovaným skladom jadrovej munície, ktorý je prístupný pre verejnosť. Pod tonami betónu tu ležali desiatky kusov jadrovej munície, ktorá bola schopná zničiť obrovskú časť Európy. A tieto zbrane by boli v prípade konfliktu odpálené z územia Československa.
Príjazd a prvé dojmy
Keď som sa blížil k múzeu, cesta viedla cez hory a lesy chránenej krajinnej oblasti Brdy, čo pridalo návšteve punc tajomnosti. Okolie bolo pokojné a tiché. Dá sa povedať, že až ľudoprázdne. No pomyslenie na skutočnosť, čo sa tu nachádza alebo nachádzalo pod povrchom zeme, vo mne vyvolávalo zvláštny pocit. Nebol som si istý, čo možno očakávať. Čakal som, že ma na mieste privíta obrovská a stará betónová konštrukcia, no vstup do bunkra bol skôr nenápadný, takmer zamaskovaný.
Prvé kroky do bunkra boli ako cesta v čase. Chladný vzduch z betónu, obrovské a ťažké dvere z hrubého panciera, strohý a stiesnený priestor. Zaujímavé, no zároveň mierne desivé. Je tu ale evidentne vidieť snaha priestor pre návštevníkov čo najviac spríjemniť. Aj samotný "office", či lepšie povedané predajňa suvenírov, vstupného a občerstvenia nás vítala havajským nápisom - ALOHA!
Vojenská história a jadrové zbrane na dosah ruky
Celá prehliadka začala so sprievodcom, ktorý nám vysvetlil, aký význam bunker Javor 51 mal. Postavený bol v 60. rokoch a využíval sa ako sklad pre sovietske jadrové zbrane, ktoré boli pripravené na okamžité použitie. Pre mňa bolo šokujúce uvedomiť si, že v týchto tichých chodbách kedysi ležali zbrane s potenciálom ničiť celé mestá.
Bunker zaberá celkovo priestor 1600 metrov štvorcových a jeho súčasťou je aj sála, kde boli uložené jadrové hlavice. Každá sála je venovaná niečomu. Prvá sála studenej vojne, druhá sovietskemu atómovému programu, tretia americkému atómovému programu a štvrtá sála mierovému využitiu jadrovej energie. Od júna 2024 si môžete prejsť obidva depoty, čiže depot 10B aj 10A, vrátane kompletne dochovaného technického zázemia.
V depote 10A sa potešíte aj fotografiami z krásnej brdskej prírody a úžasných miest našej planéty ale aj symbolom rovnováhy a spravodlivosti - výstavou "VÁHY" - ukážkou časti najväčšej zbierky váh v Európe.
Celá expozícia ponúkala fascinujúci pohľad na originálne vybavenie a repliky jadrových hlavíc. Vidieť to na vlastné oči bolo iné, než len čítať o tom v knihách alebo to vidieť vo filmoch. Kovové konštrukcie, podzemné chodby a staré technické zariadenia vyzerali, akoby tu čas úplne zastal. Každý kus vybavenia rozprával svoj príbeh – od ochranných oblekov, cez staré prístroje na monitorovanie radiácie, až po mapy strategických cieľov.
Atmosféra bunkra: napätie a pokoj
Jedna z najpôsobivejších častí návštevy bola samotná atmosféra miesta. Pri prechádzaní hlbšie do bunkra, kde svetlo zo žiaroviek odhaľovalo každú nepravidelnosť na betónových stenách, som si uvedomil, ako klaustrofobicky tieto priestory museli pôsobiť na tých, čo tu pracovali. Na mňa určite. Cítil som sa trochu ako v ponorke. Napriek tomu však bunker pôsobil zároveň aj zvláštne upokojujúco. Kdesi pod hrubými stenami som si uvedomil, že ide o miesto, ktoré malo byť poslednou líniou obrany. Hoci tak hroznou.
Sprievodca nám priblížil aj každodenný život vojakov a pracovníkov, ktorí sa museli psychicky prispôsobovať tomu, že ak by bolo treba, boli pripravení na odvetný jadrový útok. Ticho v chodbách akoby odrážalo to napätie, ktoré posádka cítila každý deň.
Reflexia na záver: Vplyv histórie a jej posolstvo
Po prehliadke som chvíľu zostal stáť vonku a premýšľal. Múzeum v Javor 51 nie je len miestom, kde sa môžete dozvedieť o studenej vojne, no je to zároveň aj pripomienka toho, ako blízko sme kedysi boli k jadrovej katastrofe. Pocit, že bunkre ako tento boli v minulosti bežnou súčasťou vojenskej stratégie, ma nútil zamyslieť sa nad krehkým mierom, ktorý u nás panuje a dnes ho mnohí považujú za samozrejmosť. Hoci v susednej krajine prebieha krvavý vojnový konflikt. O to viac, že zrejme každému reálne zmýšľajúcemu jedincovi je jasné, že oveľa modernejšie a ešte ničivejšie zbrane ma v svojom repertoári viacero rizikových krajín.
Napriek všetkému však bol môj dojem z tejto lokality celkovo príjemný. Brdy sú úžasné a očistné miesto. Riedka zaľudnenosť, nedotknuté lesy, úzke cesty a možnosť rozjímať uprostred prírody. Brdy sú fajn. Ak by ste chceli vedieť o Brdoch viac, odporúčam navštíviť napríklad Muzeum Středních Brd Strašice alebo Dům přírody Brd (na fotke nižšie).
Praktické tipy pre návštevníkov
- Oblečte sa teplo – v podzemí je chladno aj v lete, takže teplejšie oblečenie je nutnosťou.
- Vezmite si baterku – aj keď sú chodby osvetlené, malá baterka vám pomôže pri lepšom pozorovaní detailov.
- Rezervujte si prehliadku vopred – múzeum nie je veľké, a počet miest je obmedzený, takže je lepšie rezervovať miesto dopredu.
- Pripravte sa na mierne klaustrofobické prostredie – bunker je stiesnený a môže pôsobiť stiesnene.
Príjazd
Bunker sa nachádza na južnom okraji pohoria Brdy medzi dedinami Borovno a Míšov. Z Plzne je to len 40 kilometrov a z Prahy 89 kilometrov. Pri príchode od Míšova odbočíte vpravo na úzku panelovú lesnú cestu. Pri ceste od Borovna je to vľavo. Pri ceste by mala byť ceduľa - ATOMMUZEUM. Určite ale choďte pomalšie, aby ste odbočku neprehliadli. Ste v lese. Choďte ďalej a po asi 100 metroch uvidíte plechovú bránu s nápisom ATOMMUZEUM. Choďte ďalej ešte niekoľko stoviek metrov až sa dostanete na parkovisko. Dnes je už toto miesto aj v navigácii.
- Viac informácii o otváracích hodinách a aktuálne novinky si určite pred návštevou pozrite TU: ATOMMUZEUM.CZ