Ako som zabehol Pražský polmaratón 2024

Prišiel som, skúsil som a samozrejme, nevyhral som. No bol som nadšený. Aj takto by som charakterizoval moju ďalšiu účasť na Pražskom polmaratóne 2024.

Rok dozadu, 1. apríla 2023 som si sľúbil, že do Prahy sa vrátim opäť o rok. A tak sa aj stalo. V porovnaní s minulým ročníkom však nastalo viacero zmien. Spomeniem tri zásadné. Teda štyri. Začnem osobným vyznaním.

Absolútne som nemal ambíciu si niečo dokazovať. Prišiel som si beh užiť, vychutnať atmosféru, načerpať energiu.

Bolo to veľmi oslobodzujúce a bez stresu. Netriasol som sa o čas a nesledoval časomieru, dokonca aj zopár krát zastal a urobil si fotky s peknou panorámou. Nesúťažil som. Bežal som si na pohodu a sám pre seba. Myslím, že tentokrát som si to užil zatiaľ najviac zo všetkých troch mojich účastí na Pražškom polmaratóne. Ľudia, ak vás baví behať, príďte o rok aj vy. Oplatí sa. A na pohodu. Posledný určite nebudete a na čas sa môžete vykašlať. Hlavne si to užite a vychutnajte. Všetci na vôkol vás budú priateľskí, dobre naladení a dajte tejto pozitívnej energii možnosť vniknúť aj do vás.

Jozef Terem, Pražský polmaraton

A teraz poďme na oficiálnejší report

Všetko to začalo už v piatok doobeda, keď som si bol prevziať štartovné číslo na Running Expo do Křižíkových pavilonů na Výstaviště Praha. Bolo to množstvo vystavovateľov a stovky bežcov, ktorí si postupne rovnako ako ja preberali štartovné balíčky. Pretekov sa tento rok zúčastnilo toľko ľudí, že muselo byť zmenené aj miesto štartu. To je druhá zmena. Pražský polmaratón po prvýkrát štartoval na Bubenskom nábreží vedľa populárnej lávky HolKa pri Holešovickej tržnici. A celkovo, čakala na nás nová trasa. Bežalo sa dokonca aj cez Václavské a Staromestské námestie. Mne sa zmena páčila a čo som počúval, novinky si pochvaľovali aj mnohí spolubežci. Na trati bolo menej kociek a celkovo sa lepšie rozložila čo sa týka vetra. V závere sme mali práve vietor trochu v chrbte, takže aj to pomohlo. A samozrejme, bežať po historických uličkách Prahy bol zážitok.

Pražský polmaratón

Záujem bol tento rok rekordný

Celkovo sa Pražského polmaratónu 2024 zúčastnilo 15 500 bežcov zo 115 krajín. Až okolo 9000 ich tak prišlo zo zahraničia. Vrátane mňa a mnohých ďalších Slovákov. Ešte dvadsať minút od štartu elitných pretekárov sa tak stále rozbiehal dlhý dav ľudí, ktorí sa tiesnili v dlhočiznej rade a čakali, pokiaľ sa dostanú na štart. Najväčším hrdinom oficiálneho závodu sa stal Keňan Sawe, úradujúci majster sveta na polmaratónskej trati. Od desiateho kilometra už bežal úplne sám a drvivo zvíťazil. Zabehol čas 58 minút a 24 sekúnd, čo je pre neho nové osobné maximum a v historických tabuľkách ide o dvanásty najrýchlejší polmaratón a najlepší tohtoročný výkon. Potvrdil tak úžasnú formu, veď z ôsmich posledných polmaratónov ich vyhral šesť.  Jeho krajan Geofry Kipchumba bol pomalší o minútu a 37 sekúnd. Medzi ženami vyhrala Etiópanka Gete Alemayechu Teklemichae.

Počas polmaratónu, ktorý sa tento rok odohrával v neobvykle vysokých teplotách, sa viacero bežcov sťažovalo práve na vysoké teplo. Mne osobne to nevadilo a navyše, počasie si nevyberieš. No nikdy predtým som na trati nevidel toľko kolapsov. Najmä posledné dva kilometre ležalo popri ceste mnoho ľudí, ktorým došli sily. V Prahe bolo počas soboty viac ako 25 stupňov, čo mnohých zaskočilo a mali to chuť „zabaliť“. Na druhej strane musím pripomenúť, že pri každom bola zdravotná pomoc. Čiže, organizátor aj záchranne zložky boli na túto skutočnosť dobre pripravení.

Nálada bola skvelá

Slnečné počasie zároveň vylákalo veľa fanúšikov k trati. Boli ich tisíce. Nálada bola skvelá. Do žíl mi vlievalo silu neustále povzbudzovanie, zábavné transparenty ale aj množstvo pódií s hudobnými skupinami.

Hecovačka tak bola riadna počas celého behu.

Jedným z dôvodov je fakt, že pražské preteky sú súčasťou prestížneho seriálu polmaratónov SuperHalfs. A celkovo, kto by si nechcel zabehať  po Prahe. Metropola Českej republiky si tak opäť raz prišla na svoje. Tisíce turistov sa tu ubytovalo a využilo všetky krásy mesta, takže sa podarilo rozhýbať aj miestnu ekonomiku, najmä v hoteloch, reštauráciách. Samozrejme, po behu som zbehol na chladené pivo aj ja, rovnako ako tisíce ostatných.

Verím, že o rok tu budem opäť a dúfam, že som týmto motivoval na účasť aj teba :)