Ako som sa chcel stať hajkerom. Epizóda I. Časť I.

Zdravím priatelia. Zasa som sa nechal nahovoriť na hroznú vec. Prvotná príčina je moja milujúca manželka. V dobrej viere, že prejdem kus sveta aspoň čítaním cestopisu, kúpila mi pod stromček roku pána 2020 cestopis o mladej češke, čo prešla PCT. A toto moja pani asi nemala robiť.

PCT je Pacific Crest Trail a je to hrebeňovka na západe USA, od hraníc s Mexikom až po hranice s Kanadou. Ide sa pešo a celá trasa má cca. 4200km. Normálny človek to prejde za 5 mesiacov. Knihu som zhltol za niekoľko dní. Dozvedel som sa nové slová ako hike, hiker, trail, ultralight, trail angel apod. Pokiaľ sa dobre pamätám, tak už 27. decembra som sa cítil ako rodený hiker a že toto je presne to, čo chcem.

28. decembra som chcel aj prespať vonku na dvorku, ale bola tam hrozná zima (asi 8 stupňov) a nemal som ani hikerskú výbavu. Za 15 minút, čo som bol vonku, som sa nadávajúc hnal dovnútra do tepla. Normálne som závidel aj bezdomovcom, čo sú na spanie vonku lepšie vybavení.

Ale - nedalo mi. Teraz je apríl a našiel som ďalších troch šialencov - po novom hikerov, ktorí sa so mnou zúčastnia hroznej a náročnej cesty po Karpatoch. Budeme určite loziť vo výškach aj 700m a denne chceme prejsť aj 30 kilometrov. Pre nás amatérov to bude určite náročné, ale zišla sa nám tu fantastická partia. Mám ale nejasnú predtuchu, či náhodou už po 5 kilometroch na Bielom Kríži nebudeme dourážaní, nasraní a nepôjdeme domov. Každý sám.

Takže tak. Ale rád vám predstavím našu partiu. Pred samotným trailom pri nácviku nás totižto zatkla covid polícia, takže nižšie sú fotečky zo zatknutia.

Ilém

Číslo 610503 - Ilém

Je to náš vodca. Má najväčšie skúsenosti s chodením po horách. Čo to už prešiel a má niečo za sebou. Na neho sa úplne, ale že fakt úplne všetci spoliehame. Na jeho rady, otcovské pobádanie, pohladenie a skúsenosti. Pripravil nám úžasnú trasu. Žiaľ, asi týždeň pred odjazdom bol videný v Hornbachu, ako kupuje gumené kladivo a náplaste. Máme podozrenie, že keď si uvedomil, aká ideme zostava, koho že to bude mať na starosti a že to myslíme vážne, tak si asi jednej noci rozbil kladivom koleno. Keď nám túto príšernú informáciu oznámil, zrútil sa nám ostatným svet. Čo tam my bez neho v tej divočine budeme robiť?

Bičko

Číslo 610504 - Bičko

Keďže bol párkrát na rybách, považujeme ho za znalého prírody. Niekedy bol aj na splave (spolu s číslom 610505). Preto sa javí ako skúsený hiker, ale ono to bude asi inak. Nikdy nebol na treku, takže amatér ako ja. Občas chodí behávať po dedine, ale len v noci, takže ho nikto ešte nevidel. Niečo asi má v nohách, ale možno sa len chválil.

Uzel

Číslo 610505 - Uzel

Určite ho mnohým netreba predstavovať. Je to najlepší vodoinštalatér v okrese, ba neviem, či aj na sever od pätnástej rovnobežky. Splavy má pochodené, ale tam bol vždy s partiou. Neviem či bol niekedy v lese na túre. Keďže pravidelne venčí vonku psa, chôdza by nemala byť problém. Spoliehame sa určite aj na jeho orientačný zmysel.

Andy

No a číslo 610506 - moja maličkosť

Skúsený hiker, čo má pobehané tisíce kilometrov. Za 3 mesiace. Na papieri. Ja, čo mám Tesco 200m od domu a na nákup som chodil autom. Asi som sa zbláznil. Toto nemôžem dať. A mám nadváhu, takže čisto teoreticky ponesiem namiesto jedného batoha dva. Bičko a Uzel sú atletických postáv, samý sval a športové postavy. A sú aj mladší o 9 a 13 rokov.

Samozrejme, pred samotným trekom som absolvoval nutné nákupy potrebnej výbavy na Miletičke. Som kompletne vybavený - spací systém, varná výbava, oblečenie, lieky, nejaká elektronika, 4l vody a jedlo na pár dní. Celkom má batoh cca. 15kg, mimo oblečenia, čo mám na sebe.

Môj batoh má 60 litrov a je fest plný. Po zistení, aká nás čaká zima, mením liter vody za sedemdecku rumu.

Pán Bičko je na tom podobne, tiež musel všetko nakúpiť nové. Trocha ma ale prekvapil, keď si kúpil iba 40 litrový batoh. Vraj mu to bude stačiť. Asi bude o niečo väčší hiker ako ja.

Uzel ten výbavu má, nakoľko chodí na čundre.

Chýba nám vedúci. Aj keď pôjdeme stále po červenej trase, my určite zablúdime.

Aby sme mali fajn trek, zapracovalo aj počasie. Namiesto pekného počasia, slniečka a tepla sú Karpaty dva dni pred našim odchodom pod snehom, dokonca niekde sú aj polmetrové záveje. Jeden skúsený hiker písal na facebooku, že toľko snehu za 40 rokov v apríli ešte nevidel. Počasie máme mať od všetkého trocha - dážď, sneh, v noci aj nula stupňov, slnko žiadne. Ešte aby sme stretli nejakú divú zver a bude to dokonalé.

Tak priatelia, to je asi z predstavenia všetko

Ohlásim sa samozrejme po prvom dni. Či už z nášho prvého nočného kempu, alebo už na obed z domu, alebo z nemocnice na Kramároch.

edit: vyzerá to, že Bičko všetko napchal do batoha. Poslal nám aj fotku. Hmm - som zvedavý, čo mu bude chýbať. Neviem, či je vhodné pre začiatočníka rovno kúpiť tarp namiesto stanu, a to ešte keď budeme kempovať v snehu. Mám nástojčivú predtuchu, že problémy ešte len začínajú.