Ako sa vyznať v ponuke cestovného poistenia

V predchádzajúcom článku sme si predstavili dôvody, prečo je dobré cestovné poistenie základom pre bezstarostné cestovanie. S rôznymi možnosťami poistenia na trhu je však dôležité vybrať také, ktoré zodpovedá vašim potrebám a požiadavkám. V tomto článku sa pozrieme na to, ako si vybrať správne cestovné poistenie, ktoré vám poskytne potrebnú ochranu počas vášho dobrodružstva.

Vo všeobecnosti by správne vyskladané cestovné poistenie malo zodpovedať našim potrebám a požiadavkám. Prihliadať by sme mali na poistné krytie, limity, územnú platnosť aj ponuku pripoistení či asistenčných služieb s ohľadom na cieľ našej dovolenkovej cesty a aktivity, ktoré tam plánujeme vykonávať. Rozdielne vyskladané cestovné poistenie totiž potrebujeme, ak sa vyberieme s rodinou na dovolenku autom do Chorvátska, iné, ak plánujeme aktívny oddych niekde v horách aj s naším psom, a iné, ak sa chystáme dovolenkovať na opačnom konci sveta. 

Hovorkyňa poisťovne Generali, Katarína Ondra odporúča: „Pri výbere cestovného poistenia však vo všeobecnosti odporúčam siahnuť po komplexnom riešení s dostatočne vysokými poistnými limitmi. Výnimkou v cestovnom poistení totiž nie sú ani skutočne vysoké škody pri úraze alebo ochorení v hodnote 200-tisíc eur a viac, aj preto by sme uzatvorenie cestovného poistenia nemali brať na ľahkú váhu. V tomto zmysle sme v Generali vytvorili aj naše cestovné poistenie, ktoré kryje klientov komplexne.“ 

Myslite na poistenie zodpovednosti za škodu

Pre cesty do zahraničia je akýmsi základom poistenie liečebných nákladov, ktoré preplatí ošetrenie a hospitalizáciu v prípade ochorenia alebo úrazu, akútnej bolesti zubov či repatriáciu, ak príde k najhoršiemu. Okrem liečebných nákladov je potrebné uzavrieť si aj poistenie občianskej zodpovednosti za škodu, ktoré oceníme, ak naše deti na dovolenke poškodia tovar v obchode so suvenírmi, či nechcene spôsobíme škodu v hoteli, kde bývame. V prípade zimnej dovolenky vás napríklad v Taliansku bez tohto poistenia ani nepustia na svah

Ďalším dôležitým poistným rizikom je poistenie pátrania a záchrany v zahraničí, ktoré v Generali kryje záchranu v horách aj na vode. Odporúčam dohodnúť si aj úrazové poistenie, ktoré kryje trvalé následky v dôsledku úrazu, a poistenie batožiny, ktoré preplatí škodu v prípade krádeže alebo poškodenia batožiny a cestovných dokladov. „Batožinu si v Generali môžete poistiť aj na vyššie poistné sumy, pričom poistenie sa vzťahuje aj na hodnotnú batožinu,“ hovorí Katarína Ondra.

K poisteniu môžete mať asistenciu k autu aj poistenie psa

Ak ideme na dovolenku vlastným autom, odporúčam pripoistiť si asistenciu k motorovému vozidlu, ktorá poskytne nepretržitú pomoc pri riešení situácií, ktoré sa na cestách v zahraničí môžu vyskytnúť. Ide napríklad o poruchu vozidla, nehodu, poškodenie vozidla vandalmi, krádež či poškodenie zvieraťom. Asistencia sa pritom vzťahuje nielen na osobné motorové vozidlá, ale aj na motorky či obytné prívesy, ktorými ľudia tiež jazdia na dovolenky.

„Naše cestovné poistenie myslí aj na dovolenkujúcich chlpáčov. Stačí, ak si k svojmu cestovnému poisteniu uzavriete poistenie pre psa a mačku. Toto poistenie potom kryje vášho psa alebo mačku počas cesty v zahraničí,“ hovorí hovorkyňa poisťovne Generali. „V prípade úrazu zvieratka poistenie preplatí náklady na nevyhnutnú veterinárnu starostlivosť či hospitalizáciu. Ak však zvieratku nebude možné pomôcť a veterinár odporučí utratenie, kryjeme, samozrejme, aj tieto situácie,“ dodáva Katarína Ondra. 

Nezáleži na veku ani na adrenalínových športoch

Ani vek nemusí byť prekážkou pri možnosti poistiť sa: „V Generali si môžu ľudia uzavrieť cestovné poistenie bez ohľadu na svoj vek, či už ide o krátkodobé alebo ročné cestovné poistenie. Poistiť tak vieme bez problémov aj seniorov nad 70 rokov, ktorí majú na výber zo širokej ponuky poistného krytia a pripoistení,“ hovorí Katarína Ondra.

Ak sa chystáte dovolenkovať s rodinou napríklad vo Vysokých Tatrách, v Generali si viete uzatvoriť aj cestovné poistenie s územným krytím pre Slovensko. Kryje totiž záchranu vo vysokohorskom teréne a rovnako aj v jaskyniach, obsahuje poistenie občianskej zodpovednosti za spôsobenú škodu a tiež preplatí aj odcudzenú batožinu. Ak máte ročné cestovné poistenie od Generali, kryje vás aj na dovolenkách na Slovensku, pretože toto poistenie vás kryje od momentu opustenia miesta bydliska.

Poisťovňa Generali má v ponuke aj cestovné poistenie pre študentov, ktorí sa chystajú do zahraničia na študijný pobyt, či deti, ktoré trávia leto na športových kempoch alebo sústredeniach v zahraničí. Samozrejmosťou je aj poistenie pre ľudí, ktorí sa chystajú do zahraničia za prácou, pričom sa viete pripoistiť aj ak ste manuálne pracujúci.

„Naše cestovné poistenie kryje už v základnom poistení aj rôzne adrenalínové rekreačné športy ako je canyoning, free diving, horolezectvo do 5000 m. n m., jachting, kitesurfing či potápanie s potápacím prístrojom s licenciou alebo pod dohľadom inštruktora,“ dodáva na záver Katarína Ondra.