5 tipov na miesta, ktoré sa oplatí navštíviť v januári

Najlepším spôsobom, ako si spríjemniť dlhé zimné mesiace je vydať sa na dobrodružstvo. Objavte nové miesta a doneste si domov nové zážitky. Pripravili sme pre vás zoznam najlepších miest, s ktorými úspešne odštartujete začiatok nového roka. 

Maledivy sú v januári naozaj kúzelné. Vďaka vysokým teplotám, ktoré sa pohybujú okolo 30 °C, malému množstvu prehánok a teplému oceánu, sú ideálnym miestom na zimnú dovolenku. 

A čo stojí za návštevu? Určite si nenechajte ujsť hlavné mesto Male. Preskúmajte v ňom mešity, reštaurácie, klasické trhy a národné múzeum, kde sa zoznámite s históriou súostrovia. Zo športov určite vyskúšajte potápanie, šnorchlovanie, surfovanie a rôzne iné vodné športy, ktoré Maledivy ponúkajú. 

Jedným z najlepších zážitkov je tiež možnosť vidieť bioluminiscenčný kúsok mora – celá pláž večer ožije tisíckami modrých svetielok, ktoré pripomínajú nočnú oblohu. 

Maledivy

Bangkok

Ak chcete po vianočných sviatkoch objavovať pamiatky, Bangkok je správna voľba. Väčšina z nich sa nachádza pozdĺž rieky Chao Phraya, a tak ich môžete spoznávať pohodlne na loďke. 

Na dovolenke môžete vidieť dychberúce chrámy, paláce, parky, tradičné trhoviská a sochy Budhu na každom rohu. Pri návšteve chrámov a palácov majte na pamäti, že musíte mať oblečené dlhé nohavice a tričko s dlhými rukávmi.

Bangkok

Dubaj

Mestská oáza v Arabskej púšti ponúka práve v januári mierne teploty. Vďaka tomu je to ideálny čas na objavovanie všetkých zákutí Dubaja. Na pohyb v meste vám stačí ľahké a vzdušné oblečenie, teplota sa tu cez deň pohybuje okolo 24 ºC. Pribaľte si so sebou aj pár teplejších kúskov, pretože nočná teplota môže klesnúť až na 13 °C. Niekedy vás dokonca môže prekvapiť dážď, preto myslite aj na pršiplášť či dáždnik.

V meste vás očaria kúzelné pláže, zábavné parky, trhoviská a luxusné nákupné centrá. Ak patríte k adrenalínovým nadšencom, nájdete tu množstvo outdoorových dobrodružstiev – púštne safari, kanoistiku alebo potápanie v najhlbšom bazéne na svete. 

V januári sa navyše v Dubaji koná Dubai Shopping festival. Nájdete tam svoje obľúbené značky za nízke ceny, medzinárodné jedlá, tomboly a živú hudbu.

Dubaj

Jordánsko

Očarujúca krajina blízkeho východu, ktorý sa považuje za kolísku civilizácie. Vidieť tu môžete rôzne kultúry, náboženstvá a aj národy. Jordánsko vás zaujme farebnými púšťami a krásnymi historickými miestami.

Odporúčame vám navštíviť legendárne mesto Petra, najkrajšiu púšť Wadi Rum, chrám bohyne Artemis či antické divadlo a Mŕtve more.

V januári sa navyše vyhnete vysokým teplotám. Cez deň sa pohybuje okolo 13 °C. Noci sú chladnejšie, sem-tam aj zaprší, preto si pribaľte dáždnik. V zimných mesiacoch má však more príjemných 21 °C, vďaka tomu sa môžete stále okúpať.

Jordánsko, Petra

Maurícius

Ostrovný štát vo východnej Afrike vám ponúka nádherné pláže, lagúny a jedinečnú prírodu. Okrem leňošenia na pláži vyskúšajte aj kúpanie s delfínmi, rôzne vodné športy a objavovanie podmorského sveta. 

Navštíviť môžete aj jednu z najstarších botanických záhrad na južnej pologuli s obrovskými vodnými leknami, čajové plantáže, národný park Black River Gorges a horu Le Morne Brabant. Pre fanúšikov adrenalínu je tu park plný atrakcií ako zipline, štvorkolky a bungee jumping. 

V oblasti ostrova Benitiers určite vyskúšajte výlet v ponorke, plávanie s delfínmi a pozorovanie veľrýb. 

Maurícius