5 tipov, ako vždy cestovať bezpečne

Cestovanie po slnkom zaliatej krajine s úžasnými výhľadmi naokolo má svoje čaro. Aj keď zbaliť si kufor a nasadnúť do auta alebo na lietadlo znie jednoducho, na to, aby ste si takúto cestu užili, je potrebná aj príprava a plánovanie. Nečakané komplikácie by vám mohli zábavu z cestovania pokaziť ešte skôr, ako vyrazíte. Preto sa pozrite na týchto päť tipov.

Poistite sa

Pre vašu bezpečnosť, či už fyzickú alebo finančnú, zvážte pred cestou uzatvorenie cestovného poistenia. Ak cestujete naozaj často, pomôže vám uzatvorenie celoročného cestovného poistenia. Toto poistenie vám pomôže vyhnúť sa vysokým nákladom v prípade nečakaných situácií, ale ponúka vám aj členské výhody rôznych dopravcov.

Väčšina poistení vám preplatí nevyužité ubytovanie, dopravu alebo aktivity, ktoré boli nevratné, ale museli byť zrušené z dôvodu krytého poistením. A navyše, ak má vaša poistka krytie na núdzovú lekársku starostlivosť, nebudete musieť platiť vysoký účet za lekárske ošetrenie v zahraničí.

Niektoré bankové karty dokonca majú vlastné poistné ochrany. Ak tá vaša nemá zistite ako zakúpiť samostatnú poistku. Nezabudnite banku informovať ak budete v inej krajine platiť kartou. Pri podozrivých platbách by vám mohli zablokovať celý účet.

Digitalizujte si dôležité dokumenty

Vaša peňaženka alebo kabelka sú plné dôležitých dokumentov, ktoré môžu zneužiť zlodeji. Nepotrebné doklady (ako napríklad vernostné kartičky) nechajte doma a zhotovte si kópie všetkého ostatného, čo by ste mohli v prípade núdze potrebovať. Oskenovaný alebo odfotený by ste mali mať najmä občiansky a pas.

Odfotené alebo oskenované dokumenty nahrajte do bezpečného priečinku alebo do úložného priestoru na internete. Určite ich neposielajte v správach na sociálnych sieťach. 

Takéto doklady sa vám zídu, ak náhodou niektorý stratíte alebo vám ho ukradnú. Môžete ľahšie podniknúť kroky na zníženie škôd, ktoré môžu zlodeji s vašimi dokladmi spôsobiť. Dokumenty môžete uložiť aj do bezpečného systému digitálneho trezoru, ako je napríklad LastPass.

Zdieľajte svoje plány

Bez ohľadu na to, či cestujete sami alebo s inými, vždy sa pred cestou podeľte o svoj itinerár s niekým dôveryhodným, kto zostáva doma. Počas dňa im dajte raz vedieť, že ste dorazili do cieľovej destinácie alebo späť do hotela. Tieto zdanlivo malé kroky výrazne zvýšia vašu bezpečnosť na cestách.

Nemusíte dokonca písať žiadne dlhočizné správy. Postačí, ak pravidelne pošlete fotku. S pridávaním fotografií z vašej dovolenky na sociálne siete by ste však mali počkať, až kým nedorazíte naspäť domov.

5 tipov, ako vždy cestovať bezpečne

Urobte si rešerš

Predtým, než sa vydáte na cestu a možno ešte predtým, ako si kúpite letenku, je nevyhnutné dôkladne preskúmať cieľovú destináciu. Získate prehľad o miestnych zvykoch, zákonoch a potenciálnych rizikách, ktorým by ste mohli čeliť.

Ako na to?

Začnite tým, že si na oficiálnej webovej stránke krajiny skontrolujete odporúčané očkovania alebo vyšetrenia, ktoré by ste mali pred cestou absolvovať. Tento krok by ste nemali vynechávať hlavne pri exotickejších krajinách, ale oplatí sa aj pri európskych klasikách.

Načerpajte informácie o vláde a aktuálnych udalostiach v krajine, aby ste sa predišli nebezpečným situáciám. Zbavte sa symbolov, napríklad na odznakoch alebo vysačkách, ktoré môžu v danej krajine niesť iný význam. 

Na online fórach a sociálnych sieťach môžete nájsť autentické skúsenosti ostatných cestovateľov. Poriadne prezrite recenzie na ubytovanie. Cítili sa návštevníci bezpečne? Aj taký malý detail ako prečítanie si recenzií na ubytovanie môže znamenať rozdiel medzi tým, či budete počas dovolenky pokojne spávať alebo nie. Ak ste sa rozhodli dovolenku stráviť na hosteli, recenzie vám povedia, aký typ hostí môžete vo svojej izbe očakávať ako spolubývajúcich.

Preskúmajte možnosti dopravy v meste či obci, kam cestujete. Zamerajte sa na renomované taxislužby alebo verejnú dopravu. To, že budete vedieť, ako sa po meste pohybovať bez taxislužby, vás ochráni pred konfrontáciou s prefíkanímy taxikármi. Tí možno na prvý pohľad pôsobia milo, no najmä vo väčších mestách často využívajú nevedomosť turistov. Aj za dvojminútovú jazdu taxíkom tak zaplatíte astronomické sumy. 

Nepútajte pozornosť

Posledný bod úzko súvisí s tým predchádzajúcim. Pri cestovaní a dovolenkovaní sa vyhnite príliš drahému oblečeniu, šperkom a značkovým veciam. Uprednostnite oblečenie v neutrálnych farbách a jednoduchých strihoch. Okrem toho, že zapadnete a budete vyzerať ako domáci, na prechádzke sa budete cítiť oveľa pohodlnejšie.

Cenné veci, ako sú šperky, elektronika alebo väčšia hotovosť, nechajte v hotelovom trezore. Určite ich so sebou neberte na pláž alebo neskoré večerné prechádzky.

Dôležité je, aby ste počas celého pobytu vnímali svoje okolie. Snažte sa nepiť alkohol, ten zvyšuje riziko, že stratíte prehľad o tom, čo sa okolo vás odohráva. A zapamätajte si, že ak sa v nejakej dovolenkovej destinácii alebo na hoteli cítite nekomfortne, mali by ste odísť. Predsalen ľudská intuícia je častokrát veľmi spoľahlivým bezpečnostným opatrením.