5 tipov, ako pripraviť auto pred cestou na dovolenku

Vaše tašky sú pobalené. Itinerár máte stanovený. Už vám zostáva len nasadnúť do auta a vyraziť. Dovolenky autom sú čoraz populárnejšie, počas jednej môžete vidieť napríklad väčšinu najznámejších európskych dominánt. Ako však pripraviť na takúto cestu vaše auto? Tu sú niektoré tipy, ktoré vám pomôžu zaistiť, že vaša cesta bude plynulá a bezpečná.

Skontrolujte pneumatiky

Žiadne kontrolky nesvietia? Po kontrole elektroniky by ste sa mali zamerať na kontrolu dezénu pneumatík. Na to, že je opotrebovaný, vás, bohužiaľ, neupozorní žiadna kontrolka. Je jedno, či vlastníte sedan alebo SUV, drážky na pneumatikách zabezpečujú priľnavosť, vďaka ktorej sa vaše vozidlo udrží na vozovke, aj keď prší. 

Existuje aj zákonnom určená minimálna hĺbka dezénu pneumatík. Jej nedodržanie môže viesť k pokute pri policajnej kontrole. Pre zimné pneumatiky je na Slovensku stanovená minimálna hĺbka dezénu 3 mm. Zvážte výmenu pneumatík už pri 4 mm, aby ste mali istotu bezpečnosti na zimných cestách. Letné pneumatiky musia mať dezén s hĺbkou minimálne 1,6 mm. Výmena sa odporúča už pri 2 mm, aj keď nie je striktne povinná. Ak sú zodraté, môže sa stať, že v daždi budete mať problém udržať vozidlo na ceste. 

Presvedčte sa, že vaše pneumatiky sú dostatočne nafúknuté, majú správny tlak. Pneumatiky s nedostatočným tlakom sú rizikovejšie na defekt. 

Na pneumatikách nájdete, aký by mal byť ich optimálny tlak. Hľadajte stupnicu na boku. Nekontrolujte ich v extrémne horúcom alebo chladnom počasí, vaše meranie nebude presné. 

Skontrolujte rezervnú pneumatiku v aute. Ak ste ju použili, určite ju nahraďte. Mať v kufri náhradnú pneumatiku je skvelé, no bude vám na nič, ak ju nebudete vedieť vymeniť. Uistite sa, že máte v aute všetky nástroje, ktoré by ste v prípade defektu potrebovali. Aj takáto malá nepríjemnosť sa v cudzej krajine môže nabaliť. Hľadanie odťahovej služby v cudzej krajine by mohol byť problém. Lepšie pre vás bude, ak si defekt na ceste opravíte sami a dôkladne si vyberiete servis.

Urobte kompletnú kontrolu

Ak ste odškrtli pneumatiky, stále môžete naraziť na pár vecí, ktoré by ste si mali pred cestou prezrieť. Ako každá časť auta, aj stierače sa časom opotrebujú. Ak nie častým používaním, tak pravým opakom, že vyschnú a popraskajú. Keď budete kontrolovať stierače, zastavte sa aj pri svetlách. Čelné, ale aj zadné by mali svietiť rovnako intenzívne. Aj keď svetlo nie je poškodené, môže sa stať, že v niektorom dochádza žiarovka. Lepšie bude, ak ju vymeníte ešte pred cestou a nebudete čakať, či vydrží. 

Pokračujte pod kapotou. Skontrolujte, či je prevodový remeň dostatočne utiahnutý a hľadajte na ňom praskliny alebo lesklé miesta. Ak nejaké nájdete, nechajte si ho vymeniť v servise. 

Zamerajte sa na kvapaliny, ktoré nájdete vo svojom vozidle. V manuáli k vášmu autu nájdete informácie o typoch jednotlivých kvapalín aj to, po akom čase by ste ich mali vymienať.

  • Motorový olej. Skontrolujte jeho hladinu (ryska na mierke), farbu, tá by nemala byť tmavá teda prepálená. Skontrolujte termín poslednej výmeny. Ak sa blíži výmena, radšej olej vymeňte preventívne pred cestou.
  • Chladiaca kvapalina. Aj pri nej skontrolujte hladinu a farbu. Nemala by byť hnedá a zakalená. Ak je, dolejte destilovanú vodu. Tieto kroky môžete spraviť aj doma. Chladiacu kvapalinu si pred cestou nechajte skontrolovať aj v servise. Mechanik skontroluje bod varu a celkový stav chladiacej sústavy.
  • Brzdová kvapalina. Stará brzdová kvapalina je hustejšia a obsahuje viac vody. Je teda tmavšia. To má negatívny vplyv na jej funkčnosť a vedie ku korózii brzdového systému.V servise si nechajte skontrolovať hustotu a obsah vody v brzdovej kvapaline. Na základe výsledkov kontroly vám mechanik odporučí, či je nutné brzdovú kvapalinu vymeniť.
  • Ostatné kvapaliny. Skontrolujte hladinu vody do ostrekovačov na oboch stranách vozidla. Pozrite sa aj na množstvo kvapaliny do posilňovača riadenia. Ak je hladina nízka, doplňte kvapalinu. Použite iba typ kvapaliny, ktorý je odporúčaný výrobcom vášho auta. Nesprávny môže poškodiť systém posilňovača riadenia.

Tip: Uchovávajte si účtenky za kúpené kvapaliny, aby ste vedeli, kedy ste ich naposledy dopĺňali alebo menili.

5 tipov, ako pripraviť auto pred cestou na dovolenku

Pripravte si zásoby

Nehovoríme o zásobách jedla. Predtým, ako vyrazíte, pripravte si do auta balíček s vecami, ktoré by sa vám mohli zísť. 

  • Dodatočná chladiaca kvapalina: Môže sa zísť, ak by ste potrebovali doliať chladiacu kvapalinu v prípade prehriatia.
  • Motorový olej: Pre prípad, že by ste potrebovali doliať olej. Nebudete musieť neplánovane zastaviť. 
  • Kusy látky: Zoberte so sebou rôzne kusy látky. Prečo? Na čistenie rúk, skla alebo povrchov auta. 
  • GPS alebo mapa: Telefón sa vám môže rýchlo vybiť. Preto majte v zálohe samostatné GPS zariadenie, alebo to spravte po starom a vydajte sa na dobrodružstvo s mapou.
  • Batéria, externá nabíjačka, rôzne kľúče a skrutkovače, lepiaca páska.

Vyčistite interiér

Vyhoďte všetky odpadky, ktoré v aute nájdete. Prezrite kufor a vyberte z neho všetko, čo nebudete potrebovať. Je pravdepodobné, že budete potrebovať veľa miesta na batožinu. Interiér povysávajte, budete v ňom na ceste tráviť veľa času. 

Po ceste nejaký odpad nazbierate a poriadok na začiatku cesty by vám mohol pomôcť udržať auto v čistote.