Chamonix: The Tour du Mont Blanc alebo aj bicykle a via ferraty

Horské vodcovstvo je dieťaťom oddelene žijúcich rodičov. Rakúskeho Tirolska a francúzskeho Chamonix. Kde inde by ste teda hľadali lepšie podmienky na outdoorové aktivity? My sme sa pozreli bližšie na Chamonix a vybrali to najlepšie z oblasti.

The Tour du Mont Blanc je stoosemdesiat kilometrov dlhý trek, ktorým obídete takmer celý masív Mont Blancu. Nastúpate a naklesáte dokopy okolo desať tisíc výškových metrov. Počas celého treku máte veľa možností na ubytovanie, niektoré hotely či chaty dokonca ponúkajú presuny autom, čo vám umožní užiť si nezabudnuteľné scenérie, veľa fotografovať a najmä chodiť len s malým batohom. Milovníci skutočného dobrodružstva si však môžu vziať všetko zo sebou a užiť celý trek v plnej kráse nadivoko.

Kedy a ako

Letná sezóna by sa dala naviazať na otváraciu dobu chát. Tie sú otvorené od polovice júna do polovice septembra. Ak by ste sa chystali na trek v najväčšej sezóne, teda polovica júla až polovica augusta, musíte si pre vysoký počet turistov ubytovanie rezervovať vopred.
Vzhľadom na nadmorskú výšku neprekvapí starý sneh ani počas leta. Preto by vo vašej výbave nemal chýbať cepín a mačky. Ak nemáte dostatok skúseností so zimnou výbavou odporúča sa prenajať si miestneho vodcu.

Ľahké topánky a krátke gate... 

Prekvapivo takáto výbava vám stačí na nádherný trek. Samozrejme za predpokladu, že máte v batohu zbalenú bundu a nepremokavé nohavice. Vode odolné oblečenie je pod masívom Mont Blanc povinnosť. Chýbať by vám nemali ani trekové palice. Ak vám niečo z výbavy chýba nemusíte sa naháňať po obchodoch doma. V Chamonix sú outdoorové obchody s tou najlepšou ponukou. Ostatne, nie jedna popredná outdoorová značka testuje svoje výrobky práve tu a už pri navrhovaní sa pre čo najlepšiu funkčnosť konzultuje všetko s miestnymi vodcami. Chýbať by vám tiež nemali slnečné okuliare, opaľovací krém a balzam na pery.

 
Necítite sa na tak dlhý trek alebo nemáte dostatok času? Možností je samozrejme viac, nemusíte The Tour du Mont Blanc absolvovať celú naraz. Pred pripravené štvor-, sedem- alebo deväťdňové treky si naštuduje priamo v Chamonix v informačnej kancelárií. Tam sa tiež viete rozhodnúť či celý trek zvládnete na vlastnú päst alebo si prenajmete vodcu, či budete chodiť s ľahkým ruksakom alebo si všetko ponesiete alebo či chcete časť treku absolvovať autom. Majte však na pamäti, že nech sa akokoľvek rozhodnete denne budete musieť šliapať v priemere šesť hodín.

Adrenalín na kolesách

Láka vás skôr cyklistika? Nie je problém. Ostatne čo by to bolo za outdoorovú lokalitu bez cyklotrás. Tých je v údolí pod masívom Mont Blanc neúrekom a vo všetkých úrovniach náročnosti. Skúsenejší cyklisti si však túto oblasť vychutnajú viac, nakoľko aj na trasách, ktoré sú označené ako vhodné pre začiatočníkov sa vyskytujú naozaj strmé úseky. Všetky trasy sú vždy po zimnej sezóne kontrolované a upravované, teda nehrozí nepriechodnosť alebo zvýšenie náročnosti trasy. Majte však na pamäti, že Chamonix a okolie Mont Blancu je v prvom rade turistická destinácia, teda vždy tu budú mať prednosť peší.
 

V údolí je k dispozícií šesť vlekových systémov, vďaka ktorým si milovníci zjazdu užijú poriadne adrenalínovú jazdu s prevýšením až dvetisíc metrov. Na nezaujímavé alebo pridlhé presuny môžete využiť bike-friendly vláčik. Pozor! Do miestnych autobusov sa s bicyklom nesmie.

Ferratujte

Nech pozeráme na Chamonix akokoľvek, vždy je to v prvom rade horolezecká destinácia. Ostať teda len pri pozeraní fotografií alebo robiť zbytočné kompromisy a neužiť si toto magické miesto naplno? Talianska armáda počas prvej svetovej vojny prišla s riešením, ktoré vám umožní si vychutnať možnosti Chamonix naplno. Správne tušíte, že hovoríme o Železných cestách, alebo teda Via Ferrata. Ide vlastne o ťažšiu Alpskú turistiku, počas ktorej ste istený na nainštalovanom oceľovom lane. Prvá francúzska via ferrata bola nainštalovaná roku 1988 a najväčší nárast popularity tohto spôsobu turistiky nastal vo Francúzsku a Švajčiarsku v deväťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia. Takto istených lezecko-turistických ciest nájdete v okolí Chamonix neúrekom. V okruhu tridsať až šesťdesiat minút jazdy autom ich jedenásť, ich náročnosť je od tých pre začiatočníkov až po skúsených a čas výstupu je od tri a pol hodiny po päť hodín. Okrem istenia sa na oceľovom lane sú via ferraty vybavené tiež rebríkmi, stupačkami a mostíkmi.
Znie to zaujímavo, no nemáte absolútne žiadne skúsenosti? K dispozícií sú opäť ostrieľaní sprievodcovia. Výbava? Sedák, prilba, ferratový brzdiaci systém s dvoma karabínami a topánky s pevnou špičkou. Nemáte? Nevadí! Ak si zarezervujete sprievodcu zapožičanie výstroje je samozrejmosť.