TOP 10 miest bývalého ZSSR

Obrovská mašinéria menom Sovietsky zväz je už minulosťou, no spomienky na ňu zostali. Kedysi do neho patrilo 15 socialistických republík, no zamysleli ste sa niekedy aké mestá by ste vybrali do vášho rebríčka TOP 10? Zo všetkých 15 socialistických republík som sa dosiaľ zastavil v 13tich a cestovaním po bývalom Sovietskom zväze som strávil niekoľko mesiacov. Takto vyzerá moja TOP 10.

1.BUCHARA

Uzbecká Buchara nepatrí len medzi najzaujímavejšie mestá strednej Ázie, ale rozhodne aj celého bývalého Sovietskeho zväzu. Leží v dnešnom Uzbekistane a považuje sa za šperk, ktorý zdobí legendárnu Hodvábnu cestu. Bucharu preslávili príbehy obchodíkov, karavan, romantika ďalekých ciest a najmä jej stredoveká kompaktnosť. Darmo by sme v strednej Ázii hľadali miesto, ktoré by sa dokázalo Buchare vyrovnať. Kedysi dokonca bola sídlom vzdelanosti, žil tu slávny Avicenna, básnici ako Rudakí či Ferdúsi, nesmrteľní králi a duch tejto doby tu poletuje v kamenných uličkách dodnes. Na Buchare je dnes najkrajšia jej atmosféra. Predstavte si mesto, kde na vás pri kráčaní dýchajú stavby z 11.storočia, vysoký minaret Kalon z 12.storočia, veľké medresy, ktoré postavil Ulugbeg či Abdulazízchán a každý krok sa ocitnete v inej historickej epizóde. Večer zájdete do stredovekého hammamu, posedíte si na škoricovom čaji na nádvorí starého karavanseraju a na námestí Ljabi Chauz si pod stáročnými morušovníkmi dáte váš najlepší šašlík. Buchara je rozprávka, ktorá je skutočná.

buchara

2.PETROHRAD

Moskva alebo Petrohrad? Večná otázka, kde môže byť každá odpoveď správnou. Tou mojou je Petrohrad. Objavil som sa v ňom niekoľko krát a vždy mi podlomil kolená tým, ako pôsobí. Petrohrad alebo ak chceme Leningrad by sa pokojne mohol vydávať za synonymum pre Sovietsky zväz, no pôsobí vznešenejšie, než emócia ktorú to slovné spojenie vyvolá. Petrohrad dneška je nádherným miestom plným aristokratických palácov. Stačí nasadnúť na loďku po kanáloch Mojky, Fontanky či po rieke Neva a máte pocit, že každá jedna fasáda musí byť zákonite palácom. Milovníci kultúry kvôli múzeám, kostolom a slávnej Ermitáži nebudú chcieť odtiaľto odísť, pretože je jedno koľko času v Ermitáži strávite, vždy to bude málo. Pamätáte na výstrel z Aurory? Tu Auroru nájdete. Nielen Petrohrad samotný, ale aj jeho okolie s palácmi akými sú Cárske Selo a Petrodvorec katapultuje toto mesto na druhú priečku.

petrohrad

3.TBILISI

Ak sa povie Kaukaz, mnohí si hneď predstavia panenskú prírodu ozdobenú vysokými, zasneženými štítmi a nekonečnými údoliami s malými dedinkami. Kaukaz to sú však aj mestá, historické, nové, moderné či staré a spomedzi tých všetkých miest sa vynorí Tbilisi. Hlavné mesto dnešného Gruzínska má totiž všetko čo by cestovateľ alebo dobrodruh potreboval. Jeho staré uličky dýchajú zabudnutým Orientom, jeho trhoviská sú plné perfektnej zeleniny či ovocia, z pevnosti Narikala je výhľad akého sa človek nepreje a keď sa povie Tbilisi, musí sa druhým dychom dodať perfektná gruzínska kuchyňa. Chačapuri, lobio, čvištari, satsivi a k tomu všetkému víno z regiónu Kacheti. Večerné Tbilisi má svoju energiu a hneď ak sa v ňom ocitnete, poprehadzuje vaše rebríčky.

tbilisi

4.TALLINN

Hlavné mesto Estónska dnes stále patrí medzi najväčšie prekvapenia Európy. Pobaltie je ako región podceňované a preto si mnohí nechajú ujsť návštevu týchto miest. Tallinn je však zosobnením nádherného, európskeho, stredovekého mesta. Kto vie či nie je vôbec najkrajším stredovekým hlavným mestom Európy. Stáročia sa v ňom miešali vplyvy Škandinávie, Nemecka, história obchodnej hanzy a následne aj Ruska. To všetko vytvorili z Tallinnu unikátnu zmes starých štvrtí, kde bude radosť prechádzať sa. Kamenné uličky sú naplnené romantikou a nezáleží na tom, či ste tu v zime alebo cez leto. Tallinn bude vždy lákať na prechádzku. Kostolné veže, Radnica, staré hanzové domy, hradby, Tučná Margaréta, pasáž sv.Kataríny či lekáreň Petra Veľkého. Čo pojem, to nový zážitok. Tie napokon umocní aj skvelá stredoveká reštaurácia Olde Hansa s pivom ochuteným medom podľa starých receptúr či iných zabudnutých dobrôt. Večer sa stačí len prejsť na pahorok Toompea a užiť si panorámu starého mesta, ktoré pohlcuje nočné osvetlenie. No čo, nie je napokon Tallinn krajší ako Paríž?

tallinn

5.BAKU

Hlavné mesto Azerbajdžanu Baku patrí medzi najväčšie mestá Kaukazu, no určite by sa dalo zaradiť aj medzi najväčšie kaukazské prekvapenia. Čo o ňom človek vie predtým, než sa sem vyberie? Že má ropu? Že je bohaté? Že tu bola akási Eurovízia a nedávno sa tu jazdili preteky F1? To všetko je pravda, no ani to nepripraví človeka na to aké je Baku zaujímavé a príjemne miesto. Navštevujem ho niekoľko rokov a rastie a mení sa tak rýchlo ako Dubaj. Ropa naozaj robí svoje a tak je dnes Baku modernou metropolou. Azerbajdžan je islamskou krajinou, no stretnúť tu dievčatá v minisukniach nie je žiaden problém. Chcete azerbajdžanské pivo či víno? Stačí si sadnúť na nové námestie do jedného z podnikov a dostanete ho. Nad mestom vyrástli tri budovy, ktoré sa každý večer rozsvietia a pripomínajú tri plápolajúce plamene. Dole pod nimi pulzuje starý Orient ukrytý za hradbami mesta. Tu človek zažije úzke kamenné uličky s vystupujúcimi drevenými balkónmi aké stoja v sýrskom Damasku, tu sa skryté malé mešity, hammam či karavanseráje, kam kedysi chodili karavany po vedľajšej trase Hodvábnej cesty. Prejdete sa nábrežím exotického Kaspického mora a odrazu ste na hlavnej ulici Nizami, ktorá akoby z oka vypadla európskej metropole. Baku je mestom mnohých tvárí.

baku

6.SAMARKAND

Uzbekistan už v tomto rebríčku TOP 10 jedno zastúpenie má, ale akoby sa dal podobný výber spraviť bez orientálneho Samarkandu? Je úplne iný ako Buchara, hoci rovnako slávny. Hodvábna cesta mu vtisla do osudu nezabudnuteľný príbeh, no Samarkand vďačí svojej kráse Timurovi Veľkému, ktorý si práve toto miesto zvolil za svoje hlavné mesto. Timur rozosieval strach v okolitom svete, no doma sa prejavil ako vládca - staviteľ. Nechal tu po sebe nádherné mauzóleum Gur Emir, kde sa po smrti napokon ocitol aj on sám a dušu mesta zaklial do miesta zvaného Registan. Dnes je toto námestie najznámejším obrázkom celej strednej Ázie a pre mnohých je práve ono zosobneným Hodvábnej cesty. Medresy z 15. a 17.storočia tu vytvorili nádherný pohľad, ktorý neomrzí ani ak sa na neho človek pozerá desiaty krát. Kým Buchara je komplexná, Samarkand má svoje monumenty porozhadzované. Milovníci histórie sa potešia starému Afrosiyabu, kde sa zastavil aj Alexander Veľký a každého napokon na sklonku dňa zlomí mauzóleum Šah-i-zinda plná výstavných hrobiek. Miestny bazár ponúkne najlepšie sušené marhule sveta, oriešky a pri čaji sa pustíte do chutného plovu. Ešte sa pýtate prečo sa tu Samarkand ocitol?

samarkand

7.KYJEV

Ukrajinský Kyjev patrí medzi klenoty niekdajšieho Sovietskeho zväzu. Je to mesto kláštorov, skvelého jedla, umenia a príjemnej atmosféry. Kyjevsko-pečorská Lavra so svojimi posvätnými jaskyňami patrí k TOP pamiatkami celej Ukrajiny. Pripočítajme si do toho kostoly sv.Sofie, sv.Michala či sv.Ondreja a máme nádhernú mozaiku mesta. Okoreníme ju Andrejevským spuskom, zelenými parkami pri Dnepri, námestím pod obrovskou sochou Rodina Mať či Námestím nezávislosti a dostaneme niekoľko dní, ktoré tu vieme stráviť. Sadnúť si do reštaurácie a nechať sa rozmaznávať ukrajinským borščom, pelemenmi či golubcami.

kyjev

8.VILNIUS

Ak je estónsky Tallinn aspoň trochu známy, tak potom Vilnius obrazne povedané nepozná nikto. Nosí hrdo prezývku „Jeruzalem Pobaltia“ a keď sa vyštveráte na pahorok, kde stoja ruina Gediminasovho hradu, pochopíte prečo. Panorámu hlavného mesta Litvy totiž zdobí niekoľko kostolných veží. Tu v Litve sa miešali nemecké vplyvy s tými poľskými a napokon ako aj v Tallinne, neskôr ruskými. Dnes je Litva krásnou, nezávislou krajinou plnou netradičných zaujímavosti. Vo Vilniuse vás očarí atmosféra starého mesta vtlačené medzi kamenné uličky. Aj Adama Mickiewicza toto miesto očarilo a uvidíte, že nebol jediným. Špecialitou Vilniusu je aj riečka Užupis, teda to čo sa skrýva na jej opačnom brehu. Stojí tu totiž republika Užupis, miesto umelcov, bonvivánov, hudobníkov či spisovateľov. Vyhlásili ju z recesie, no mnohí ju berú vážne. Ak máte mesto, ktoré večer žije, ste tu správne. Študenti ovládli mesto a aj ceny sú v ňom príjemne, študentské. Nechajte sa zlákať barom či podnikom a užite si Vilnius plnými dúškami.

vilnius

9.TATEV

Arménsko je krajina kláštorov. Mestá v tejto krajine nie sú veľmi pestré a hoci je Jerevan výnimkou, stále majú arménske kláštory väčší ohlas na návštevníka krajiny. Ktorý vybrať? Každý má totiž svoju jedinečnú atmosféru, no od kedy som sa prvý krát ocitol v kláštore menom Tatev na juhu krajiny, je to u mňa jednoznačné. Stojac na vysokom skalnatom brale dominuje jeho silueta okoliu. Dnes k nemu vedie lanovka „Krídla Tatevu“, ktorá je podľa Guinnesovej knihy najdlhšou lanovkou sveta, ale ak máte čas a chuť, tak sa dá vydať aj na niekoľko hodinový trek. Tatev založili v 9.storočí, no vrchol svojho pôsobenia dosiahol na prelome 14.a 15.storočia, kedy bol kláštor sídlom vzdelanosti a kultúry. Dnes sa ukrýva za hradbami a na jeho nádvorí stoja hneď tri kostoly. Ten najväčší, zasvätený sv.Petrovi a Pavlovi je magnetom. Vo vnútri panuje šero a len úzke, ostré zväzky slnečných lúčov sa predierajú k oltáru. Magické miesto.

tatev

10.IRKUTSK s BAJKALOM

Sibírsky Irkutsk vzdialený z Moskvy viac než 5000 kilometrov patrí medzi najkultúrnejšie mestá celého Ruska. Sibír sa odjakživa spájal s vyhnanstvom a práve táto nemilá epizóda ruských dejín znenazdajky rozdúchala život tohto ospalého mesta na brehu rieky Angara. Prišli sem dekabristi a priniesli so sebou kultúru, vďaka ktorej tu vznikali knižnice, divadlá a Irkutsk dostal prezývku „Paríž Sibíri“. V celom Rusku nebolo kultúrnejšieho miesta než bola dvojica Petrohrad a Irkutsk. Vznikal tu sibírsky barok, prechádzala tadiaľto Čajová mesta z Číny a dušu mu vdychuje aj slávna Transsibírska magistrála. Chcete viac? Stačí hodina a ocitnete sa na brehu slávneho Bajkalského jazera. Jedno z najznámejších jazier sveta si užijete buď na chladnej pláži, výlete loďkou alebo pri vôni a chuti údeného omuľa.

irkutsk

Tomáš Kubuš

www.kubus.blog.sme.sk

https://www.facebook.com/tomkubuscesty/