Sasko-Anhaltsko neobíďte: Budete prekvapení, čo všetko sa tu skrýva

Spolková krajina Sasko-Anhaltsko je jednou zo 16 krajín, ktoré v Nemecku nájdete. Susedí trebárs s atraktívnou krajinou Saska či Brandenburska. Ale ak sa vydáte práve sem, neoľutujete.

Čaká tu totiž na vás rozprávkové mestečko Wernigerode s množstvom romantických uličiek a starobylých domov. Obísť nemôžete ani Marktplaz s jedinečnou radnicou, ktorá sa právom radí medzi najkrajšie v Európe. Všimnúť si môžete vyrezávaných postavičiek pod strechou, ktoré sú naozaj precízne spracované. Mesto má okolo 35 000 obyvateľov a leží v nadmorskej výške 250 m n. m. 

Okrem architektonicky zaujímavých domov má mesto, ako inak, aj zámok. Tiež ako z rozprávky. Ten sa vypína na kopci nad mestom. Stredoveká konštrukcia zámku bola neskôr prerobená do barokového a ešte neskôr do neogotického štýlu. To bolo na konci 19. storočia, kedy tu stále sídlila šľachta. Dnes slúži ako múzeum a je z neho nádherný výhľad na mesto aj okolité pohorie. Ponúka viac ako 200 izieb, prístupných je ale sotva 50. K zámku sa dostanete buď pešo, alebo sa sem môžete vyviezť miestnym vláčikom, ktorý stojí pri radnici. 

Národný park Harz a kláštor Walkenried

Ďalším turistickým cieľom je určite pohorie Brocken s najvyšším vrcholom vo výške 1141 m n. m., ktorý je zároveň aj najvyšší vrchol severného Nemecka. Pohorie je zároveň aj jedným z najdaždivejších miest v Nemecku, takže pršiplášte a teplé oblečenie so sebou! Doveziete sa tam parnou úzkokoľajnou lokomotívou priamo z Wernigerode alebo si to môžete vyšľapať aj pešo zo predposlednej stanice Schierke, kam sa dá dostať autom. Odporúčam aspoň jednu jazdu parnou lokomotívou, pretože je to určite zážitok, ktorý si nemôžete nechať ujsť. Na vrchole vás čaká múzeum Národného parku Harz, v ktorom sa práve nachádzate, ale aj viacero reštaurácií či trasy, na ktoré sa môžete vydať.  Staníc, kde lokomotíva stojí, je spolu až 25. Vydať sa môžete aj do mestečka Harzgerode, ktoré sa tiež pýši zámkom alebo do mesta Harz, kde sa často pohyboval J. W. Goethe.
 
Lákadlom je aj bývalý kláštor Walkenried, kde dnes objavíte modernú formu múzea spojenú s tajomnosťou miesta, ktorá dýcha zo všetkých strán. Zážitkom je už len samotné prejdenie sa chodbami či počúvanie organu v chráme. Kláštor bol prestavaný v 13. storočí, kedy bol zároveň aj prvým a najväčším gotickým chrámom v severnom Nemecku a slúžil ako predloha pre ostatné kostoly či kláštory. V kláštore sídlil Cisterciánsky rád, ktorý pomocou poľnohospodárstva, ale aj obchodu dokázal udržať bohatstvo kláštora. Dnes si v bývalom kláštore môžete dať aj kávu či malé občerstvenie.

Región je taktiež dobre vybavený: nájdete tu tradičné nemecké domy premenené na luxusné, ale aj tradičné hotely a taktiež množstvo reštaurácií. Okrem toho sú všetky viac či menej významné pamiatky dobre označené, takže nájsť ich bude hračka. Reštaurácie zväčša ponúkajú klasickú nemeckú alebo medzinárodnú kuchyňu, takže si môžete pochutiť na typických nemeckých jedlách ako sú knedličky, klobásky, rôzne omáčky, praclíky či pivo Hasseröder Bier, ktoré sa vyrába práve v tomto regióne a dokonca na východonemeckom trhu aj dominuje.
 

História tu dominuje tiež

Ale Sasko-Anhaltsko nie je len o pamiatkach či malebných mestečkách. Počas socializmu bola táto krajina oddelená ostatným drôtom od demokratickej časti, čo si môžete pripomenúť na rôznych miestach. Tieto miesta boli vytvorené na pamiatku udalostí, ktoré by sa už nemali opakovať.
 
Odporúčam vydať sa do múzea v prírode pri dedinke Sorge, kde uvidíte pozostatky ostatného plotu, ktorý naozaj rozdeľoval východ a západ Nemecka. Okrem samotného plotu uvidíte aj strážnu vežu, koterce pre strážne psy či signálny plot. Pohraničná stráž tiež využívala aj strelné zbrane, a tak bol bez milosti zastrelený každý, kto sa sem priblížil. Prípadne ho špeciálne vycvičené psy roztrhali. Osud šiestich osôb, ktoré chceli prekročiť hranicu tu dokumentuje aj informačná tabuľa – ale tiež len v nemčine. Vstup je sem zadarmo. V dedinke je aj malé múzeum (má len jednu miestnosť), v ktorom sa dozviete všetko potrebné. 

Navštíviť sa určite oplatí aj dedinku Hötensleben, ktorá bola dokonca rozdelená v jej strede. Rodiny sa tak nemohli kontaktovať a na oboch stranách sa odohrával úplne iný život – jeden v slobode, druhý v strachu. Okrem strážnej veže tiež uvidíte pozostatky ostatného drôtu. 
 
Udalosti z čias železnej opony si môžete pripomenúť aj na vychádzke - medzi dedinkami Bad Helmstedt a Beendorf nájdete lesnú cestičku, ktorá je dlhá asi 2 km a stromy ju príjemne tienia. Pozor na počasie, pretože cesta nie je spevnená a počas dažďa môže byť nepríjemne bahnitá. Na tejto novootvorenej trase sú všetky informačné tabule len v nemčine, takže ak nemecky nehovoríte, nič z nich mať nebudete. Šípky na nich vás ale navedú správnym smerom, takže zablúdiť nemôžete.
 
Tento článok bol vytvorený v spolupráci s Germany travel.