Prečo sa oplatí vidieť New York naživo?

Vedeli ste o tom, že New York nebol vždy New Yorkom? Pôvodne sa volal Nový Amsterdam.  V roku 1624 bol založený Holanďanmi ako dôležité obchodné centrum. Dnes však toto mesto nepatrí už len biznisu. Je svetovým centrom umenia, módy, či svetovej politiky. Každoročne sa tu konajú svetoznáme filmové, či hudobné festivaly a denne máte možnosť navštíviť desiatky koncertov, divadelných predstavení na slávnom Broadway. New York  jednoducho ponúka veľa dôvodov, prečo ho vidieť.

Mesto, ktoré nikdy nespí

Hovorí sa, že ak navštívite New York, svet príde za vami. „Veľké jablko“, ako New York mnohí prezývajú, je mimoriadne multietnické mesto, ktoré odjakživa lákalo prisťahovalcov skúsiť šťastie a zažiť americký sen. Môžete ho zažívať aj v rôznorodosti umenia, ktoré na vás dýcha na každom kroku. Od mestského metra, kde nájdete množstvo hudobníkov, ktorí prechádzajú prísnym výberom až po Broadway, kde nájdete až 40 profesionálnych divadiel. Ak sa vyberiete do New Yorku nezabudnite navštíviť Metropolitné múzeum. Nachádzajú sa tu diela Vermeera, Rembrandta, impresionistov a postimpresionistov, diela z obdobia renesancie, Afriky, Ázie, veľká zbierka egyptských artefaktov či diela z moslimských krajín. New York okrem množstva kultúrnych atrakcií v sebe skrýva aj zelený raj oddychu – Central park. Hoci väčšina parku vyzerá prírodne, v skutočnosti je vytvorený umelo a obsahuje niekoľko umelých jazier, chodníky, dva štadióny na korčuľovanie, trávnaté plochy používané na rôzne športové podujatia, ako aj ihriská pre deti. 

central park

Do New Yorku za históriou

Ak navštívite New York,  určite si nenechajte ujsť významnú historickú pamiatku  - Sochu Slobody na Liberty na Island. Američanom ju darovali Francúzi, pretože chceli vyjadriť sympatie novovzniknutej republike. Atmosféru 19. storočia  zas môžete zažiť v časti South Street Seaport. Nachádzajú  sa tu kaviarničky, obchodíky a zbierky historických lodí. Medzi národné historické pamiatky, ktoré sa oplatí vidieť, je tiež Brooklynský most. Ide o jeden z najstarších visutých mostov v Spojených štátoch amerických, ktorý spája Manhattan a Brooklyn. Ak chcete objaviť mesto z vtáčej perspektívy, skúste večernú vyhliadku na jednom z najstarších mrakodrapov – Empire State Building.

New York ako nákupný raj

Mnohí turisti obľubujú New York aj kvôli skvelým a jedinečným nákupom za polovičné ceny. Toto mesto ponúka nakupovanie nielen v prestížnych módnych domoch, ale aj na blších trhoch, či špecializovaných obchodoch. Najvyhľadávanejšie a najluxusnejšie obchody v New Yorku sa nachádzajú na Madison Avenue, na ktorej nájdete všetky slávne módne značky. Len o ulicu ďalej sa nachádza slávna 5. Avenue, známa ako najdrahšia ulica sveta. Ak budete v New Yorku, určite si nenechajte ujsť ani Rockefellerovo centrum. Nazýva sa aj miestom, kde bije srdce New Yorku. Ide o komplex štýlovo jednotných mrakodrapov a obchodných budov, ktorý je svetovým unikátom. Je tu aj množstvo obchodov, reštaurácií, ktoré sú doplnené krásnymi námestiami, záhradami a sochárskymi dielami. Nie náhodou bolo toto centrum vyhlásené za národnú historickú pamiatku.

new york

Hovorí sa, že zobudiť sa v cudzom meste je jeden z najpríjemnejších pocitov na svete. Vyskúšajte ho s CK DAKA, ktorá v rámci svojej ponuky prináša aj letecký zájazd do New Yorku. Objavíte jedno z najzaujímavejších miest a vďaka bohatému výkladu sprievodcov sa vám podarí poriadne sa zahryznúť do „Veľkého jablka“. Viac na www.cestovnakancelariadaka.sk