Objavte západné Švédsko

Drsné hory, pokojné jazerá, krutá zima, ale aj ideálne letá. Švédsko nie je len Štokholm. Je to v prvom rade raj turistov, kajakárov a milovníkov prírody. Ponúkame zopár dôvodov prečo bookovať letenku. Alebo tankovať plnú?!

Divočina, všade samá divočina

Majestátne pohoria, pokojné lesy či množstvo riek a jazier. Mestá a dedinky? Sem tam rozsypané a skrývajúce sa v nádherných výhľadoch. Tento opis dokonale vystihuje oblasť Dalsland. Ideálny basecamp je v prijazernom mestečku Bengtsfors. Celý rad outdoorových aktivít zahŕňa všetko od zlaňovania až po jazdu na koni. Medzi najvyhlásenejšie atrakcie tu však patrí splavovanie riek na kajakoch. V požičovni len ohlásite kedy a kam pre vás má prísť odvoz a súboj vy verzus švédska divočina sa môže začať. 

Naozajstný dobrodruh

Típí evokuje spomienky na detstvo, Májovky a dráždi chuť po dobrodružstve. V západnom Švédsku nie zriedka nájdete típí na brehu jazera. Nie je to kemp, sú to tri štyri típí, ktoré ponúkajú len to najnevyhnutnejšie. Úkryt pred dažďom. V niektorých týchto indiánskych táboriskách už však nájdete aj prírodnú horúcu vaňu (voda je zohrievaná ohňom) a hlavný stan, kde sa z času na čas organizuje program a spoločná večera. Tento stan je vybavený drevenými lavicami potiahnutými košinou z vlkov. Výnimkou nie sú ani túľajúce sa medvede medzi típí, teda zvyšky jedla sa neodporúča nechať len tak niekde pohodené.

Relax na vode

Pokojná vodná hladina skrytá v drsnej severskej prírode. Tak ako všade aj v západnom Švédsku sú jazerá posypané malými dedinkami a mestečkami. Avšak nájdete tu aj vodné plochy skryté v samote lesov. Jazerá môžete objaviť ako finále vašej vodáckej turistiky alebo naopak ako štartovacie miesto. Rieky sú tiež pomerne pokojné, no občas budete musieť vymyslieť ako zdolať padnutý strom.

Po vlastných

Treky vo Švédsku sa len ťažko opisujú slovami. Kombinácia lesov a hôr ponúkajúcich dychberúce scenérie je niečo čo len tak inde nezažijete. Avšak tieto zážitky nie sú zadarmo. Treky sú vhodné pre turistov s dobrou kondíciou a skúsenosťami s pohybom po po divokej prírode. To znamená najmä prácu s mapou alebo kvalitným GPS. Okrem scenérií si tiež užijete stretnutia s divokou zverou. S medveďom si však priveľmi neužívajte, skôr berte nohy na plecia.

Surovosť praveku

Temné vlny, surové skaly, nevyspytateľné počasie, no zároveň až gýčová krása prírody. Na západnom pobreží vo Švédsku budete mať pocit akoby ste sa vrátili niekde do druhohôr. Či už pôjdete na trek alebo liezť spoznáte drsnú tvár prírody v plnej sile. Je to romantika, no zároveň preverenie síl a morálu. Skaly miznúce v mori, ktoré sa z ničoho nič objavujú niekde inde vo vás vyvolajú rešpekt. Nie jeden cestovateľ opisuje pocity zo západného švédskeho pobrežia asi takto: Je to akoby ste prišli na územie, na ktoré ľudská ešte nevstúpila. Nie ako dobyvateľ, ale ako objaviteľ, ktorého lákajú neznáme dilavy. Zrazu si dokážete predstaviť ten zaostalo romantický pocit prvých dobrodruhov, ktorí tvrdili, že prišli na koniec sveta. Presne tak na vás švédske pobrežie bude pôsobiť. Z rozprávky vás však vytrhne mestečko Smögen ponúkajúce ubytovanie s super luxusnom hoteli.