Najzvláštnejšie formy turizmu: Samovražedný turizmus, či turizmus oplodnenia?

Keď sme na cestách, spoznávame nové miesta, pamiatky, kultúry, jedlá či jazyky. Je potrebné si uvedomiť, že cestovný ruch je veľkým zdrojom príjmu pre množstvo krajín. Avšak čo ak na svete existujú aj nejaké iné odvetvia turizmu než len tie, ktoré praktizujeme bežne? Pozrime sa spoločne na niekoľko druhov, o ktorých ste možno ani netušili!

Samovražedný turizmus

 
Niet pochýb o tom, že toto je najmorbídnejší  typ turizmu, aký môže byť. Avšak bohužiaľ, letenka na takéto „prázdniny“ je často len jednosmerná. Ako už aj samotný názov hovorí, samovražedný turizmus sa vzťahuje na samovraždy a eutanáziu. Väčšina ľudí, ktorí na takýto zájazd nastúpia, chcú svoj život dotiahnuť až do konca. Obvykle sú to ľudia buď s telesným postihnutím alebo psychickými problémami ako je napríklad klinická depresia. Samovražedný turizmus je väčšinou organizovaný pre väčšie skupiny ľudí, ktorí hľadajú miesta, kde je povolená eutanázia. Existujú však aj menšie skupiny ľudí, ktorí hľadajú malebné ideálne miesta pre ukončenie ich životov. V USA je najobľúbenejším miestom most Golden Gate v San Franciscu.
 

Turizmus oplodnenia

 
Možno si niektorí z Vás tento turizmus hneď spoja so sexuálnym turizmom, ale takto to v skutočnosti nie je. Turizmus plodnosti – alebo tiež reprodukčný turizmus – je úplne legálny a nevinný. Pokiaľ ide o to, môže byť v podstate považovaný za pod kategóriu turizmu zdravia. Tisíce párov každý rok (väčšinou z vyspelých krajín) cestuje, aby našli perfektného darcu spermií. Tento druh turizmu existuje z jednoduchého dôvodu – niektoré krajiny majú liberálne právne predpisy o darovaní spermií alebo nižšie náklady na celý postup. Náklady na tento úkon sa totiž líšia od krajiny ku krajine. Rôzne štatistické údaje ukazujú, že krajiny obývané vysokými, blond a modrookými mužmi sú uprednostňované pred tými ostatnými krajinami.
 

Vojnový turizmus

 
Niekedy je tento druh turizmu označovaný aj ako samovražedný turizmus a nie je to ďaleko od pravdy. Turisti v tomto odvetví cestovného ruchu navštevujú aktívne vojnové zóny, aby si vyskúšali, aké je to nachádzať sa v centre bômb, striel a granátov. Títo vojnoví turisti sú často milovníkmi extrémnych športov a radi vyhľadávajú dobrodružstvo, ktoré im dodá potrebný adrenalín. Rekordné množstvo vojnových turistov bolo zaznamenané počas vojny v Afganistane – rovnako tam boli aj hlásené prípady turistov, ktorí prišli o život. Pre mier a bezpečie však existujú skupiny, ktoré sa špecializujú na návštevu neaktívnych vojnových zón, kde je to o čosi uvoľnenejšie pre všetkých zúčastnených. 
 

Islamsky turizmus „Halal“ 

 
Náboženský turizmus nie je žiaden nový termín – bol praktizovaný už po celé stáročia v rôznych formách (napr. púte). Avšak tento nový druh náboženského turizmu bol a aj je jedným z najobľúbenejších druhov a len čo sa o ňom trochu viac dozviete, pochopíte, prečo sa ho zúčastňujú len moslimovia. Čo by ste povedali na to, keby ste museli Vašu dovolenku stráviť bez pitia alkoholu, bez sexu a museli by ste sa kúpať v samostatných bazénoch pre ženy a pre mužov? Verte alebo nie, práve to je to, čo Vám Halal turizmus ponúka. Ak však obľubujete bravčové mäso alebo ak ste homosexuál, ani nepremýšľajte nad tým, že by ste sa tohto turizmu zúčastnili – mohli by Vás totiž zabiť za Vaše „hriešne preferencie“. Tento špecifický druh turizmu je však predsa len populárny, ale iba v islamských krajinách ako sú Maroko a Turecko, ktoré sa snažia každý rok prilákať viac a viac moslimských turistov. 
 

Drogový turizmus

 
V súčasnosti sú destinácie drogového turizmu v celku dobre zariadené. Pre osobné potreby a zábavu je hlavným mestom drogového turizmu Amsterdam v Holandsku, kde neblaho vychýrená Holandská Konope Kaviareň priláka každý rok milióny mladých ľudí z celého sveta. Ak však o tomto obchode a biznise máme hovoriť striktne, na prvé miesto sa určite radí Kolumbia. Veľmi obľúbenou destináciou – najmä v 90. rokoch – bolo mesto Goa v Indii, kde nadmerné užívanie drog spôsobovalo extázu u tanečníkov aj popových spevákov. Napriek poklesu tohto druhu turizmu je India stále známa pre drogový turizmus - najmä miesto Malani, kde sa vyrába kvalitný indický hašiš vo veľkých množstvách.