Najmenej navštevované krajiny v Európe

Globálny cestovný ruch je čoraz populárnejší. A najnavštevovanejším kontinentom je Európa. Aj  vďaka tomu, že sú tu mestá ako Paríž, Londýn či Barcelona, ktoré navštívia ročne desiatky miliónov návštevníkov. Ale čo tie európske krajiny, ktoré sa prehliadajú? To je to správne miesto pre dobrodruhov :) Pripravili sme si pre Vás zoznam krajín, v ktorých počet turistov vôbec nedosahuje také obrovské čísla. Takže ak hľadáte nejaké neobjavené miesta alebo sa chcete priateľom pochváliť so svojimi nevšednými cestami, vydajte sa práve do týchto krajín.

1. Moldavsko, 11 000 návštevníkov každý rok

Najmenej navštevovanou krajinou v Európe je jednoznačne Moldavsko. Prečo však má tak málo návštevníkov? Existuje viacero dôvodov: 1) nachádza sa medzi Ukrajinou a Rumunskom a je ťažké sa tam dostať; 2) nemá žiadne turistické zaujímavosti, aj keď má niekoľko skvelých vinárskych závodov; 3) časť krajiny Podnestersko je v podstate odtrhnutou republikou, ktorá je návratom do slávnych čias ZSSR. Samozrejme, ak s priateľmi hľadáte nejaké extra zážitky a neprebádané miesta, Moldavsko je pre Vás skvelou destináciou.

2. Lichtenštajnsko, 54 000 návštevníkov každý rok

 
Lichtenštajnsko má iba 36 000 obyvateľov takže keď to zvážime, v turizme je pomerne dobré. Drobné kniežatstvo má rozlohu iba 106km² a leží vysoko v Alpách medzi Rakúskom a Švajčiarskom. Vaduz, hlavné mesto štátu, má niekoľko skvelých pamiatok – hrad, vinárske závody a centrum bez áut. Ale prečo by sme sa mali uspokojiť iba s návštevou, ak môžeme Lichtenštajnsko riadiť? Vraj iba za $70,000 za noc si môžu cestujúci prenajať celú krajinu (a taktiež jej vládnuť  železnou rukou). Samozrejme, obyvatelia v krajine zostávajú a ide skôr o symbolickú a obmedzenú právomoc :)

3. Bielorusko, 119 000 návštevníkov každý rok

 
Bielorusko je často nazývané aj ako „posledná diktatúra v Európe“ – to je celkom dosť na to, aby sme pochopili prečo patrí medzi najmenej navštevované európske krajiny. Krajina je však pre návštevníkov bezpečná aj napriek jej politickému systému. Ide skôr o to, že sa tam nenachádza veľa turistických zaujímavostí, ktoré by návštevníkov prilákali. Hlavné mesto Minsk je však pôvabným mestom, ktoré stojí určite za návštevu.

4. San Maríno, 139 000 návštevníkov každý rok

 
San Maríno je tak malé (60km²), že Lichtenštajnsko oproti nemu vyzerá byť obrovské. Jeho malá rozloha je presne tým dôvodom, pre ktorý je v tomto zozname – nie je tam veľa turistov, ktorí v San Maríne zostanú aj na noc (a preto nie sú zahrnutí v týchto číslach). Tí, ktorí tam aj prenocujú, môžu stráviť čas spoznávaním deviatich krajinných osád, návštevou miestnych hradov a nasávaním histórie najstaršej republiky na svete. 

5. Monako, 292 000 návštevníkov každý rok

 
Drobný mestský štát Monako síce môže mať ročne iba 292 000 návštevníkov, ale tí návštevníci majú vo zvyku byť neuveriteľne bohatí a mocní. Ide skôr o oligarchiu ako o potulky s batohom. Navyše, presná štatistika sa získava len veľmi ťažko, nakoľko je obrovský rozdiel v počte prenocovaní a tým, koľko turistov príde do Monaka len na niekoľko hodín. V Monaku už boli aj mnohí z nás, no kto tam aj reálne prespal? Tak prečo potom všetok ten rozruch okolo? Monako je skvelým miestom, kde si môžete zaparkovať svoju jachtu, francúzska riviéra je krásna a kasíno v Monte Carle je miestom, ktoré stojí za to. Pre menej zámožných návštevníkov má Monako aj iné zaujímavosti, ktoré stoja za návštevu – Oceánografické Múzeum je skvelou prvou zástavkou.

6. Macedónsko (bývala juhoslovanská republika), 351 000 návštevníkov každý rok

 
Bývala republika Juhoslávie (nesmie sa zamieňať s gréckou oblasťou Macedónsko) sa len postupne vynára z tieňa "Juhošky".  Krajina však stále patrí medzi najmenej navštevované v Európe. Hoci je Macedónsko domovom zaujímavých etnických skupín ako ortodoxno-kresťanských Macedóncov a moslimských Albáncov, návštevníkov je stále málo. Pritom sa tu náchádza krásna príroda a aj hlavné mesto Skopje stojí celkom určite za návštevu. Dôvodom je zrejme zlý prístup do krajiny, nakoľko leží bokom od klasických turistických destinácii a zrejme aj zlý marketing, pričom o krásach tejto krajiny vo svete takmer vôbec nepočuť. Macedónsko však stojí celkom určite za návštevu, najmä ak ste milovníci horskej turistiky.