Najkrajšie nórske fjordy

Počas doby ľadovej sa z  hlbokých údolí a  úzkych zátok naplnených vodou z  oceánu vytvorili prírodné krásy - fjordy. Aj keď sa na svete nachádza veľké množstvo týchto krás, tie, ktoré zdobia nórske pobrežia, sú zo všetkých najkrajšie. Nórsko a  jeho fjordy sú každoročne lákadlom pre tisícky turistov. Pozrite sa spoločne s  nami na tie najkrajšie a najobľúbenejšie nórske fjordy!

Nordfjord

Nordfjord nachádzajúci sa v  západnom Nórsku je obľúbený pre svoj dokonalý mix veľkolepej scenérie, historických pamiatok a  širokú škálu zábavných aktivít. Bez ohľadu na obdobie, Nordfjord ponúka veľa vecí, ktoré môžete vidieť alebo robiť. Okrem plavby loďou okolo samotného fjordu sa návštevníci môžu rozhodnúť aj pre rybolov, preteky loďkou, vodné lyžovanie, rafting či kanoistiku. V  zime si turisti môžu vychutnať lyžovanie na svahoch a  nádherné ľadovce. Okrem toho možno preskúmať aj okolité ostrovy, hory, lesy, krásne vodopády či pamiatky ako zrúcanina kláštora z  12. Storočia alebo nórsky najvyšší vrch Skåla. Nordfjord vám taktiež ponúka prechádzky okolo ľadovcov, počas ktorých sa môžete kochať týmito jedinečnými útvarmi. 
Nordfjord

Hardangerfjord

Hardangerfjord je tretím najväčším fjordom sveta a  vďaka svojim farebným ovocným stromom a  záhradám býva často prezývaný aj ako „Ovocný sad Nórska“. Mnoho turistov tento fjord navštevuje v  máji kedy stromy s  jablkami, hruškami, slivkami či čerešňami naplno rozkvitajú. Okrem jazdy na kajaku a  plavby loďkou okolo nádherného fjordu môžu návštevníci preskúmať aj okolitý región. K  dispozícii sú aj turistické a  cyklistické krásy, pri ktorých môžu návštevníci vidieť prírodné krásy Nórska ako napr. veľkolepý vodopád Vøringsfossen. Medzi ďalšie veci, ktoré pri návšteve tohto fjordu musíte vidieť, patrí aj ľadovec Folgefonna či obrovská skalu Trolltunga.
Trolltunga
 
Hardangerfjord

Lysefjord

Aj keď je menší, ako väčšina nórskych fjordov, Lysefjord stále každoročne láka asi 300 tisíc turistov. To, čo robí tento fjord zvláštnym, je Preikestolen, teda skalná kazateľnica, ktorá sídli na vrchole širokej náhornej plošiny a  so svojou výškou 600m poskytuje návštevníkom nezabudnuteľný adrenalín. Ďalším obľúbeným miestom pre fotografovanie, horolezectvo či skákanie je Kjerag Mountain. Lysefjord taktiež ponúka niekoľko zaujímavých historických pamiatok ako napr. prehistorické skalné rytiny v  Solbakk, ktoré sa datujú až do roku 500 pred Kristom. 
Preikestolen
 

Geirangerfjord

Vďaka pozoruhodnej scenérii hlbokých modrých vôd a  majestátnych hôr sa niet čomu čudovať, že Geirangerfjord patrí medzi najnavštevovanejšie fjordy v  Nórsku. Pri návšteve tohto miesta si nemôžete nechať ujsť vyhliadkovú plavbu okolo fjordu, počas ktorej uvidíte jeho veľkolepú krásu a  slávne vodopády Seven Sisters, ktoré sa ponárajú priamo do fjordu. Medzi ďalšie zaujímavé príležitosti patrí lyžovanie, rybárčenie, kanoistika, rafting a  turistické chodníky, ktoré poskytujú niektoré z  najkrajších nórskych výhľadov.

Geirangerfjord

 
Ak sa vám páčil iný nórsky fjord, napíšte to do Komentárov.