Karavanom na cesty! Sloboda nikdy nebola bližšie

A nech nikto netvrdí, že ho takáto alternatíva cestovania nikdy v kútiku srdca nenadchla! Veď vyraziť do sveta v (ne)pomerne komfortnom a hlavne pojazdnom obydlí, ktoré vás každé ráno dokáže dopraviť do nového cieľa, to vonia zážitkami a dobrodružstvom skoro ako bítnický román...

Po vlastnej osi

Odpadávajú rady na železniciach, spotené autobusy, rizikové autostopy, a v neposlednom rade aj obavy, že vás niekde v priestore prepadne nepríjemná prietrž mračien. S karavanom máte o všetky takéto problémy postarané – stačí len nasadnúť a vypadnúť. V posledných rokoch sme aj u nás svedkami akéhosi karavanového „boomu“. Lovci dobrodružstiev a aj zberači záberov do rodinného albumu zistili, že trasy cestoviek len málokedy vedú za originálnejšími úlovkami. A tak namiesto tlačenia sa v tourbusoch volia vlastnú, i keď mnohokrát aj rádovo drahšiu alternatívu. Predajne a požičovne karavanov zažívajú pred každou sezónou nával zákazníkov, ktorí chcú cestovať po vlastnej osi. A ponuka reaguje na dopyt – množia sa požičovne a aj v tradičných dovolenkových destináciách už okrem apartmánov vo veľkom vyrastajú kempy a parkoviská pre karavany.

Karavanová odysea

Pocit slobody a neobmedzených možností, ktorý karavany ukrývajú, niektorí uchopil s poriadnou vervou. Kým sa krútia kolesá, prečo ostávať na jednom mieste? Dovolenka sa tak mení na poriadnu cestnú odyseu, pri ktorej sa križujú kontinenty. Rekord vo výdrži v uháňajúcom karavane pochádza ešte zo sedemdesiatych rokov. Americký pár Harry B. Coleman a Peggy Larsonová od 20. augusta 1976 do 20. apríla 1978 navštívili na svojom Volkswagene Transporter (legendárne to auto z čias hippies) dokopy 113 krajín. Tachometer karavanu pritom poskočil v prepočte o takmer 231 290 kilometrov. Tomu sa už hovorí road trip! A hoci údaje o cestovateľských rekordoch sa v rôznych prameňoch líšia, treba mať na pamäti, že nie vždy sa cestovalo vozidlom, ktoré by mohlo byť považované za „právoplatný“ karavan...

Bez hraníc

Myslíte si, že ďaleké putovania za dobrodružstvom môžu byť výsadou len záväzkami nespútaných mladíkov, ktorí práve vyliezli z puberty? Zamyslite sa znovu. Pre niektorých nie je absolútne problémom cestovať s celou famíliou. Mladý nemecko-poľský pár (fotograf a žurnalistka) naložil do karavanu okrem pobalených nevyhnutností aj svoju šesťmesačnú dcérku – a spolu sa v roku 2010 vydali na cestu okolo Čierneho mora. Podobný scenár sa odohral aj po narodení druhej dcéry, a tak má dnes táto nekonvenčná rodinka okrem Európy za sebou už tripíky po Strednej Amerike a najnovšie aj po Novom Zélande a južnom Pacifiku. Medializácia, prikvitnutie sponzorov a vlastný web thefamilywithoutborders.com sú už len príjemnou čerešničkou na torte.

Zmestíme sa do myši!

Podobných príbehov rodín, ktoré si z cestovania urobili životný štýl, existuje viacero. Najmä v zámorí. Tim a Amanda Watsonovci vo svojom karavane Airstream už tretí rok brázdia americké cesty. 40 štátov, Kanada, cez 200 navštívených kempov – záznamy a blogy z toho všetkého nájdete na watsonswander.com. V Airstreame sa zabývala aj šesťčlenná rodinka (vrátane mačky) z amerického západu. S dvoma – dnes už troma – malými deťmi sa vydali na cestu v roku 2010 a doteraz z nej prakticky nezliezli. Len dvojročný Luka tak má na konte už 48 precestovaných štátov v „malej myši“, ako nazývajú svoj karavan. Z chorvátskeho variantu tejto prezývky je aj názov ich cestovateľského webu – malimish.com... Ešte stále nemáte dosť inšpirácie?

Dá sa všetko!

Namietate, že v našich končinách niečo také nie je možné? Veď aj na živobytie na cestách si treba zarobiť? Máme jeden príklad zo susedných Čiech. Webdesigner Víťa Válka si vozí prácu so sebou – navrhovať weby, logá, grafiku, to sa s pripojením na internet dá hocikde. Z bláznivého nápadu ponoriť sa na niekoľko týždňov do cestovnej (rozumej karavanovej) horúčky je vo Víťovej rodine teraz tradícia a rodina pravidelne trávi niekoľko mesiacov v roku v kempoch v cudzích krajinách. Manželka a dve malé dcéry si spoznávanie cudzích miest a aj svoj pohyblivý domov užívajú v plnej miere. „Spočiatku som mal pochybnosti, či bývanie na ploche 2x5 metrov môže fungovať, ale deti i žena si karavan zamilovali snáď ešte viac, než ja. Každý deň je pre ne úžasné dobrodružstvo!“ hovorí Víťa.

Rozhovor s novodobým „digitálnym nomádom“, ako sama seba nazýva hlava cestujúcej rodiny, nájdete tu: brainstormag.cz/neco-textu/1554-cestovani-v-karavanu-rozdelilo-nas-zivot-na-dva-svety-dil-1.

Tak čo, tiež už gúglite najbližšiu požičovňu karavanov? ;-)