Deň Sv. Antona v Lisabone

„San Francisco západu.“ Toto prirovnanie sedí na Lisabon ako korková zátka do fľaše vína. Most 25. mája sa tak podobá na most Golden Gate, ako keby mu z oka vypadol. Zachovalé električky brázdiace historické štvrte či kľukaté uličky lemujúce ošarpané domy sú prvkami, ktoré nenápadne pripomínajú perlu Kalifornie – fenomenálne San Francisco.

Práve Lisabon bol štartovacím bodom, odkiaľ vyplávali karavely na svoje objavné plavby. Belémska veža či pamätník objaviteľov sú dodnes hrdým odkazom tejto epochy. Mesto však môže toho ponúknuť omnoho viac. Rozsiahle námestia pokryté vlnovými vzormi, reštaurácie servírujúce tradičnú caldeiradu či domčeky s nezameniteľnou atmosférou predstavení fado. Lisabon je naozaj mesto snov. 

Za všetko môže miestny patrón sv. Anton

Príchod do Lisabonu 12. júna môže však spôsobiť to, že práve jeden z vašich snov sa stane skutočnosťou. Za všetko môže miestny patrón sv. Anton. Domáci si ho uctievajú ako patróna mladomanželov či najlepšieho dohadzovača. 13. jún je pre mnohých Portugalčanov najšťastnejší deň v roku, pretože práve v tento deň sa konajú skupinové svadby. Tie organizuje miestne zastupiteľstvo pre tie páry, ktoré si to nemôžu dovoliť. Aj to je jeden zo spôsobov, ako prilákať mladých ľudí do hlavného mesta. 
 
Každoročne v januári štartuje súťaž, do ktorej sa môžu prihlásiť odhodlaní kandidáti, rozhodnutí vybrať sa spoločnou cestou životom. Má to však jeden háčik. Musia byť dospelí a aspoň jeden z nich musí mať trvalé bydlisko v mestskom dištrikte. Zároveň musia súhlasiť s istými požiadavkami, aby ich mohla neskôr ohodnotiť porota. Nakoniec sa z víťazstva môže tešiť šestnásť párov, ktoré si povedia svoje vytúžené áno v miestnej katedrále. Či to bolo naozaj víťazstvo, to uvidia až časom. 

Okrem tých, ktorí si už svojho vyvoleného našli, stoja na druhej strane tí osamelí. Práve na Deň sv. Antona domáci dodržiavajú viacero zvykov, ktoré im majú  pomôcť uloviť toho pravého. Okrem umiestňovania svojich selfie fotografií na Facebook existujú aj iné praktiky. Dievčatá majú vo zvyku naplniť si ústa doplna vodou a vydržať tak, až kým nezačujú mužské meno, ktoré by malo byť kľúčom k Pandorinej skrinke. Veľmi zaujímavým pokusom o zázrak je spôsob, keď dievčatá napíšu na papieriky mená potenciálnych otcov svojich detí a umiestnia ich do nádoby s vodou pod posteľ.

Papierik, ktorý bude ráno najroztvorenejší, má naznačovať meno budúceho manžela

Ani chlapci nezostávajú na druhej strane v pozadí. Tí sa snažia získať si sympatie dievčat aspoň malými kvetináčmi s bazalkou a malým veršom, i keď pravdupovediac, na toto im dnes skočí len máloktorá. 
 
Okrem spomínaných excesov spojených s hľadaním ideálnych partnerov a uzatváraním manželstiev má toho Lisabon na programe omnoho viac. Obrovským ťahákom je jednoznačne defilé mestských štvrtí prechádzajúcich po ulici Avenida de Liberdade, ktoré súťažia o najkrajší sprievod v kostýmoch, odhaľujúcich viac ako treba. Domáci dokážu vytvoriť naozaj nádherné predstavenie, ktoré zaujme oko nejedného diváka. Hneď ako sa začne stmievať, vonku sa rozpália ošarpané grily a z pivníc sa vytiahnu vyzreté fľaše portského. V priebehu chvíle sa štvrťou Alfama rozlieha vôňa pečeného mäsa a tradičných sardiniek, z útrob domov sa ozýva melancholické fado a všade panuje uvoľnená atmosféra. Tancom, spevom či hrou na gitare si domáci užívajú pohodové chvíle sviatku ich patróna až do samého rána, keď sa skončia oslavy a Lisabon sa uloží na zaslúžený spánok.