Čo všetko môže priniesť cestovanie alebo ako vznikla slovenská značka Frogywear

O cestovaní sa všade vraví, ako rozšituje obzory a sprístupňuje doposiaľ neprebádané. Inak tomu nebolo ani u cestovateľky Jany, ktorá sa rozhodla využiť to praktické zo svojich ciest a podeliť sa o to aj so širokou verejnosťou. Navyše Jana začala šiť funkčné merino oblečenie. Nakoľko dobrodruh.sk fandí takýmto nápadom, Janu sme trochu vyspovedali.

Ahoj, úvodom by si sa mohla predstaviť našim čitateľom. A tiež prezraď ako si sa dostala k cestovaniu.

Jasné, volám sa Jana Bartovicová, okrem cestovania ma v poslednom čase berie hlavne príroda a hory. K cestovaniu som sa dostala úplne ako bežný smrteľník, niekedy v čase vysokej školy som išla na leto do Španielska, primárne za zárobkom a jazykom. Odvtedy som sa snažila cestovať čoraz viac a častejšie a vyústilo to v to, že som pred 3 rokmi odišla z kancelárskej práce, lebo som chcela cestovať dlhšiu dobu nepretržite. Po 9 mesiacoch som sa vrátila domov. Paradoxne som vďaka cestovaniu po svete začala oveľa viac poznávať svoju rodnú krajinu a už nemám toľko chutí z nej utekať.

Frogywear urban mikina

Aj o tejto ceste si rozprávala v októbri na prednáške v našej kaviarni Dobrodruh. Dala ti táto cesta aj niečo iné, okrem milióna zážitkov?

Baby, s ktorými som absolvovala túto cestu som zhodou okolností našla na zoznamke dobrodruh.sk. Dodnes sa pravidelne stretávame a chodíme spolu na akcie. Predtým som nemala stálych sparing parťákov, s ktorými by som behala po svete, takže tá zoznamka naozaj funguje. Ale treba mať aj šťastie na ľudí. A čo sa týka samotnej cesty - bežné fungovanie v rozvojových krajinách je úplne iné ako u nás. Obdivovala som vždy miestnych, ako „podnikajú“ a živia sa. Ráno otvoria garáž a celý deň buď niečo predávajú, majstrujú, skrátka živia sa tým, čo vedia a ich prácu nemožno outsorcovať inde. Vždy som mala takú miernu úchylku robiť manuálnu robotu, namiesto tej nudnej kancelárskej, žiť vo väčšom adrenalíne, takže ma to zaujalo a nemohla som prestať nad tým rozmýšľať.

Takže si sa rozhodla, že keď prídeš domov, začneš kopať kanále?

To cestovanie vo mne vzbudilo  strašne veľa nápadov. Poznajú to asi aj iní. Veď aj tvoja kaviareň je určite realizácia snov nejedného cestovateľa. Takže som ich mala viacej. V rozvojovej Ázií sa mi zapáčila myšlienka nejakého remesla. Ale kým som zistila, čo by som mohla vlastne robiť, musela som sa presunúť na Nový Zéland. Nápady museli trochu dozrieť. Vedela som už čo to o merino vlne, aké perfektné vlastnosti to má a pred tou veľkou cestou som si ušila zopár kusov oblečenia a vzala ich so sebou vrámci svojej výbavy.

Čo je to teda merino?

Ovčia vlna, ktorá je najjemnejšia spomedzi druhov vlny, takže väčšinu ľudí neškriabe, niekedy je jemná priam ako bavlna. Merino ovce žijú prevažne na Novom Zélande a v Austrálií, kde sa ich vlna prispôsobila drsným podmienkam. Merino - na rozdiel od tej bavlny, rýchlejšie schne, nepohlcuje pachy, takže sa v tom človek môže potiť týždeň v kuse a oblečenie nesmrdí. A tiež plní funkciu termo oblečenia, takže v lete chladí a v zime hreje. Oblečenie z tohoto materiálu je teda ideálne na turistiku alebo cestovanie, hlavne keď človek cestuje na ľahšie a nemá možnosti využívať práčky.

Frogywear mount fuji

To znie zaujímavo, takže ako to pokračovalo?

Dopadlo to tak, že zpomedzi 6 či 7 tričiek, ktoré som mala so sebou počas tých 9 mesiacov som sa polovice zbavila počas cesty. Bavlnené som vyhodila, niektoré drahšie poslala nazad domov a nechala si len tie z merina. Veľa ľudí pred svojou veľkou cestou nevie čo si má zbaliť, prípadne si zaobstarajú umelinové funkčné prádlo (podobne to bolo aj u mňa pri prvej exotickej ceste do južnej Ameriky). Umelina však po pár použitiach páchne a design toho oblečenia je veľmi športový a špecifický. Takže každému je v momente hneď jasné, že ste turisti. Na merine som sa stala závislá a nosím ho už takmer vždy a všade. Nechce sa mi totiž tričká prať každé 2-3 dni.
 
Takže som dostala taký nápad, že by sa tie merino tričká dali šiť aj pre ostatných cestovateľov. Keď som došla domov, bola som na nule a hladala som si robotu. Tú som aj našla. Ale po večeroch som vyrábala webstránku, vymýšľala strihy, objednala prvý materiál a zháňala prvých potenciálnych záujemcov. Šila skoro v spánku s polozavretými očami. Musela som to celé nejako nazvať, takže som si vymyslela značku Frogywear. Išlo to veľmi pomaly, nemala som na rozbeh čas ani peniaze. Potom som bola polroka pracovne v zahraničí, odtiaľ sa nedalo pracovať, takže to stagnovalo. Teraz som doma a snažím sa ísť do toho naplno, nakoľko ma podporilo zopár ľudí a presvedčilo o zmysluplnosti toho čo robím. A koniec koncov som si povedala, že aj 9 mesačná cesta bol najprv iba scifi sen, potom tvrdá príprava a nakoniec realita. Takže uvidíme, či to bude fungovať aj teraz.

Značiek, ktoré šijú z merina, je na trhu celkom dosť. Ako sa chceš odlíšiť?

Ľudia na Slovensku si začínajú vážiť, keď je niečo vyrobené na Slovensku. Nakoľko sa jedná o malokusové série, viem zákazníkom vyjsť v ústrety aj čo sa týka farebných kombinácií ( vrámci možností), prípadne prispôsobenia produktu na mieru pri atypických postavách (dlhý a chudý, nízky a tučný atď). Dá sa ovplyvniť všetko, čo pri výrobcovi, ktorý má rok dopredu stanovené kolekcie v tisícoch kusoch, nehrozí. A keď mi zákazníčka, ktorá cestuje do Nepálu z Fínska napíše, že hľadala všade možne, ale buď jej nevyhovoval strih alebo úplet a nakoniec nakúpi u mňa celý set od tričiek, spodkov, nohavičiek pre seba aj svojho priateľa a potom mi pošle ďakovný mail - to sú tie svetielka, ktoré mi signalizujú zmysluplnosť tohto domáceho projektu. Takisto sa snažím uchovať civilný design daným produktom a mať to aj v iných farbách ako je tmavomodrá či čierna. S farbičkami aj vzormi v poslednej dobe experimentujem a snažím sa prísť na to, aký vkus majú moji zákazníci. Zatiaľ je to však iba záhadou.

Frogywear

Takže nemáš ani len krajčírku?

Zatiaľ sa stále hrám na Máriu Lopézovú. A je mi vlastne jednoduchšie šiť priamo to, čo si odkomunikujem so zákazníkom cez mail, ako by som tú prácu niekomu zadávala. Aj keď mi je jasné, že skôr či neskôr sa tomu nevyhnem.

Dostanem jedno triko na odskúšanie? Všimol som si aj ten multifunkčný buff, ten by sa mi tiež hodil :)

Jasné, treba vidieť a držať v rukách. Je to však stále iba vlna, takže treba dodržiavať návod na údržbu a dbať o to. 

Frogywear

Super, takže tu máme funkčné merino oblečenie šité na Slovensku. Kde si môžu prípadní záujemcovia, cestovatelia či turisti tvoje produkty zaobstarať?

Buď priamo na webe http://frogywear.com, cez fanúšikovskú stránku alebo cez mail [email protected]. Všetky kontaktné údaje sú na webe. Keby si chcel niekto moje merino úplety ohmatať, či vyskúšať veľkosť, vieme sa stretnúť v Bratislave a vzorky posielam aj poštou. Termo prádlo je tiež ideálnym tipom na vianočný darček. Chlapi mávajú problém s tým, čo vymyslieť svojim partnerkám. Tých ženských vzorov aj farieb mám viac, takže určite niečo vymyslíme.

Vďaka za rozhovor, ešte by si mohla dodať zopár slov pre čitateľov dobrodruh.sk

Ako by povedal klasik, cestovaniu a horám zdar. Prikláňam sa za život tam vonku, nie na ploche monitora. Nelajkujte pekné fotky, foťte si tie vlastné, ktoré majú príbeh, aj keď nie sú také profesionálne. Neporovnávajte sa a nezáviďte. Vykročte vpred a keď po niečom túžite, tak smelo do toho. Najťažší krok je práve ten prvý.