Aljaška: Železnice a lietadlá ako jediné spojenie s civilizáciou

Aljaška je čo do rozlohy najväčším štátom USA, napriek tomu tam žije menej obyvateľov než v Prahe. Môžu za to nesmierne drsné životné podmienky, ktorým dokážu vzdorovať len tí najprispôsobivejší, či už z ľudskej alebo zvieracej ríše.

Tak obyčajné veci, ako je dovoz zásob alebo cesta do iného mesta znamenajú nutnosť prekonať desiatky kilometrov v mraze, cez vysoké hory a medzi divokými medveďmi. Aj napriek tomu tu žijú celé rodiny, ktoré dávajú prednosť nádhere miestnej prírody pred pohodlím.

Aljašská železnice (Railroad Alaska)

Zásobovanie jedlom a rozvoz liekov aj techniky sú na Aljaške každodennom dobrodružstvom. Štát pretína 500 míľ dlhá legendárny železnica, ktorá je zásadnou tepnou života miest, ktorými prechádza. Často je jediným spojením odľahlých miest a dedín s civilizáciou. Predstavuje pomoc, na ktorej sú miestni obyvatelia úplne závislí. Je preto nevyhnutné udržať ju v prevádzke. Na tom sa podieľa špeciálny tím, ktorý dennodenne vyráža bojovať s rozmarmi prírody: raz je trať podmytá vodou a hrozí jej strhnutie, inokedy je potrebné vyriešiť situáciu s losmi, ktorí sa dostávajú často do osudovej blízkosti s masívnou lokomotívou. Znovu a znovu vyráža tím kontrolovať situáciu, aby zabezpečil, že sa vlak dostane tam, kam má. Pomocou špeciálnych nástrojov rozhŕňa záveje, aby uvoľnil koľaje, presnými zásahmi pušky odstreľuje niekoľkotonové cencúle, ktorých pád na vlak by mohol vykoľajiť vagóny a za asistencie takmer vojenskej techniky preventívne uvoľňuje lavíny. To všetko v mraze, ktorý ide až do kostí. Pre železnicu pracuje okolo 600 ľudí, kvôli drsným podmienkam sú väčšina z nich muži.

Prvá epizóda druhej série seriálu Aljašská železnice (Railroad Alaska) začne na Discovery Channel od nedele 25. januára o 21:00.

Lety po divokej Aljaške (Flying Wild Alaska)

Na mnohé miesta sa však ani vlak nedostane, nehľadiac na to, že návšteva priateľov vo vedľajšom meste môže byť na Aljaške záležitosť prekonanie veľhôr. Miestna letecká spoločnosť "Era Alaska" prevádzkuje rodina Twetových - od otca cez matku po obe dcéry sú všetci piloti. Oni aj posádka ostatných lietadiel musia plniť neľahké úlohy, ktoré si vyžiadajú drsné aljašskej podmienky. Lietanie za nepriaznivého počasia, kedy panujú sneh a mráz, komplikujú aj neobvyklé náklady, či sa jedná o psie záprahy alebo rakva pre prvú obeť drsnej zimy. Nebezpečnú prácu si napriek tomu pochvaľujú: "Všetko, čo potrebujete je lietadlo a runway. A potom vám vážne patrí celý svet! " Tvrdí Ariel Twetová, najmladšia členka rodiny a čerstvá pilotka.

Lety po divokej Aljaške (Flying Wild Alaska) začínajú na Discovery Channel od piatka 6. februára o 14:25.