Ako si vybrať cestovné poistenie?

„Cestovné poistenie som si vybral preto, lebo mi ho ponúkli v mojej poisťovni za výhodnú cenu“ alebo „ponúkol mi ho mobilný operátor a zdalo sa byť fajn a lacné, tak som ho zobral“ či dokonca „mám celoročné za 10 eur a to je pre mňa praktické, keďže veľa cestujem“. Ak je jedna z vyššie spomenutých téz aj vaším odôvodnením výberu cestovného poistenia, tak dúfam, že sa vám v zahraničí naozaj nič nestane...

 

Je ťažké univerzálne odporučiť jeden druh poistenia. Existujú však isté parametre, na ktoré by sme sa pri výbere a porovnávaní rozhodne mali zamerať. 

Cena zdravotnej starostlivosti v krajine a výška poistnej sumy

Cena zdravotnej starostlivosti je v každej krajine iná. Ak cestujete napríklad do USA tak krytie na 50 000 či 100 000 eur nemusí byť postačujúce. V prípade že dôjde k úrazu, alebo dokonca k nutnej hospitalizácií, ceny za vyšetrenia by vás mohli vyjsť omnoho drahšie. Za deň strávený v nemocnici v Austrálii zaplatíte aj 5000 eur, preto aj keď sa nám môže zdať krytie 100 000 eur dosť, naozaj to tak nie je všade. Pred odchodom sa pozrite na približné sumy za zdravotnú starostlivosť v krajine a na základe toho určujte aj výšku poistnej sumy. 

Cieľ cesty

Veľmi dôležitým parametrom je cieľ cesty.  Ak sa chystáte na dovolenku s rodinou k moru, je dobré pripoistiť zodpovednosť (deti vedia vyparatiť čokoľvek) a samozrejme úrazové poistenie. V prípade, že je cieľom vašej cesty pracovné rokovanie a súčasťou batožiny sú napríklad dôležité dokumenty, je dobré zvoliť pripoistenie batožiny či právnej ochrany. Keď sa chystáte na lyže, snowboard či nejakú alpskú turistiku, určite je dobré pripoistenie výjazdu horskej služby alebo pripoistenie športovej činnosti (a samozrejme aj úrazové). 

Rizikovosť cesty

Ak je cieľom vašej cesty prehliadka centra Paríža je to určite niečo iné ako nejaký splav vodopádov či prechod juhoamerickou Amazonkou. Nejde len o vyššie riziko úrazu, ale aj o ohrozenie špecifickými ochoreniami, typickými pre určité exotické oblasti. Navyše je potrebné rátať s úrovňou zdravotnej starostlivosti v krajine. Na mnohých odľahlých miestach zdravotné stredisko nenájdete, preto by bol v prípade úrazu či ochorenia nutný prevoz. Výjazd vrtuľníkom vám (žiaľ) nikde zadarmo nespravia, a to ani prípadný prevoz domov (repatriácia), preto by ste pri uzatváraní poistenia mali myslieť aj na to.  

Pozor na „zbytočné“ pripoistenia

Problémom ponúkaných balíkov sú častokrát pripoistenia, ktoré v skutočnosti vôbec nepotrebujeme. Napríklad, ak sa chystáte ísť potápať, je dosť nezmyslené, aby ste si zobrali balík s pripoistením výjazdu horskej služby. Alebo ak idete na cestu vlakom či autobusom, určite nevyužijete pripoistenie storna letenky. Dôležité je tiež zvážiť pripoistenie batožiny. Vy sami poznáte skutočnú hodnotu vecí, ktoré so sebou beriete. Ak ide o niekoľko kusov oblečenia, ktorých hodnota nedosahuje ani 100 eur, je zbytočné brať balík s vysokou sumou pripoistenia batožiny. A na druhej strane, ak sú súčasťou vašej batožiny hodnotné veci, nezanedbajte to. Batožina sa na letisku stráca každý deň, a tak vám tých pár investovaných centov navyše môže v konečnom dôsledku prísť viac než vhod. 

Pred vycestovaním v rámci EÚ určite nezabudnite ani na Európsky preukaz poistenca. Spolu s komerčným poistením vám poskytnú prakticky komplexné krytie. Svoje cestovné poistenie hlavne vyberajte múdro. Jednoducho, neinvestujte do zbytočného a nešetrite na potrebnom. 

Ľubomíra Ivanková, redaktorka portálu Poistenie.sk