6 vecí o Portugalsku, na ktoré treba myslieť pri plánovaní výletu

Portugalsko. Miestne zaujímavosti, jedlo, ceny, cestovanie a počasie

Je štvrtok večer 4. mája a ja nadšene vystupujem z lietadla v krajine, do ktorej ma to lákalo už odkedy som sa vrátil z môjho polročného pobytu v Austrálii. Práve tam som sa zamiloval do krásnych pobreží a úžasných výhľadov na oceán a Portugalsko je asi najbližšie k tomu, čo sa v Európe dá prirovnať ku krásam „tam dole“.

Vonku bolo niečo cez 30 stupňov a ja som urýchlene zhodil bundu, ktorú som si priniesol z chladného Slovenska. Bol som nadšený a plný očakávaní z mojich 11 dní v najzápadnejšej krajine európskeho kontinentu, ktoré som už mal naplánované do poslednej minúty.

Plán bol požičať si auto v Porte, kam som sa priletel, a prejsť celé Portugalsko od severu až po juh, ktorý mal byť vďaka svojmu úžasnému pobrežiu zlatý klinec celého výletu. Bol už večer a ja som nemohol zaspať čakajúc na nový deň a objavovanie prvého mesta na mojom zozname - samotného Porta.

Hneď ráno ma však nezobudil slnečný svit, ale poriadne zatiahnutá obloha. „To sa roztrhá“, vravel som si. Neroztrhalo, a začalo poriadne pršať. Pršalo a pršalo cely prvý deň až do večera. Napriek tomu, že som to aj z časti očakával kvôli predpovedi, som dúfal, že to nepotrvá dlho.

Dážď trval celé prvé 3 dni a s prestávkami v podstate takmer celý môj pobyt v Portugalsku. Podľa domácich to však ani len nebolo nič výnimočné. Napriek tomu som si tento výlet vcelku užil a aj keď som nebol schopný naplniť ani tretinu môjho plánu, naučil som sa o Portugalsku naozaj veľa a teraz sa s vami podelím o to, na čo si dávať pozor a ako si vašu návštevu Portugalska maximálne užiť.

Porto

1.     Nevyspytateľné počasie

Ako väčšina ľudí, aj ja som si myslel, že Portugalsko je veľmi horúca a slnečná krajina, podobne ako Španielsko. No nie je tomu celkom tak. Napriek tomu, že veľká jeho časť patrí podľa niektorých klimatológov do subtropického pásma, vyzerá počasie v Portugalsku mimo južnej oblasti často podobne ako napríklad v Bratislave. Teplotné rozpätie je síce vďaka oceánu podstatne užšie, no dažďu je tu po obdobie 9 mesiacov v roku naozaj veľa.

Svoj výlet si teda rozhodne naplánujte na letné obdobie v júni, júli alebo auguste, kedy neprší takmer vôbec. Inak riskujete, že váš výlet bude celý o kompromisoch vychádzajúcich z častých a nepredvídateľných dažďov, ktoré môžu trvať aj niekoľko dní vkuse. V máji, napríklad, v Porte prší skoro polovicu mesiaca, v júni už len pár dní a júl a august sú takmer úplne suché.

Porto

2.     Lacné, ale nie vždy

Napríklad, večera v slušnej reštaurácii vás vyjde tak do 10€ za osobu, hotel v centre Porta či Lisabonu viete nájsť už od 20€ za noc. To je naozaj kontrast v porovnaní napríklad s Barcelonou, kde sa pod 50€ na noc okrem hostelov nedostanete ani mimo sezónu.

Čo však až tak lacné nie je, je verejný sektor. Portugalsko pred krízou minulo neuveriteľné peniaze na výstavbu infraštruktúry a hromadnej dopravy, ktorá je na rozdiel od Slovenska naozaj perfektná a funguje ako hodinky. No po kríze si páni v na čele krajiny uvedomili, že mnoho-miliardový dlh bude nutné raz aj splatiť a tak tieto služby spoplatnili riadnymi pálkami. Ceny MHD, poplatky za použitie diaľnic či ceny benzínu sú tu jedny z najdrahších v Európe.

Lisabon

3.     Autom či autobusom?

Pokiaľ sa nechcete tlačiť na prepchaných plážach Fara či Algarve a chcete vidieť naozaj krásne a odľahlé časti Portugalska, mali by ste zvážiť požičanie auta. No nakoľko ceny diaľnic a benzínu sú neúmerne vysoké, mali by ste si to dobre naplánovať a jazdiť čo najmenej. Ak sa ale chcete pohybovať len po mestách a neplánujete výlety do prírody, vystačíte si aj s autobusmi a vlakmi.

Či už sa rozhodnete pre auto alebo nie, dávajte si veľký pozor. Portugalsko má totižto najkomplikovanejší systém platenia MHD, diaľnic a parkovania aký som kedy zažil a len vysvetlenie systému v jednotlivých jeho mestách by pravdepodobne zabralo prinajmenšom celý ďalší článok. Ak sa chcete vyhnúť mastnej pokute, odporúčam si všetko riadne naštudovať, čo je však nie vždy jednoduché kvôli absencii anglických textov. Najlepšie je sa pýtať – anglicky tu totižto vedia dobre.

Lisabon

4.     Aké je lokálne jedlo?

Ako som spomínal, služby ubytovania a stravovania sú v Portugalsku lacné a kvalitné. Napríklad, vynikajúca reštaurácia v centre Lisabonu nazvaná Carvoaria Jacto ponúka úžasné stejky za ceny začínajúce na 5€ za 200g portugalskej sviečkovice aj so šalátovým bufetom – odporúčam navštíviť. V Lisabone sú taktiež veľmi populárne tzv. „Fado“ reštaurácie, kde vám počas večere hrá živá hudba.

Ak budete v Porte, rozhodne vyskúšajte ich lokálne jedlo zvané franchisina. Je to plátok hovädzieho mäsa, ktorý je spolu s nasekanou klobáskou a plátkom lokálnej šunky zapečený medzi dvoma krajcami chleba zasypaného syrom – a to celé vo vynikajúcej paradajkovo-pivnej omáčke. Výber rýb je tu taktiež veľmi zaujímavý, no tu už treba byť na výber reštaurácie opatrnejší a držať sa radšej miest overenými napr. tripadvisorom či lokálnymi obyvateľmi.

5.     Porto alebo Lisabon?

Porto je pre mňa, napriek počasiu, jedno z najúžasnejších miest v Európe. Okrem krásneho a veľmi unikátneho historického centra, vysokých a netradičných mostov či svetovo preslávených vinných pivníc, ponúkajúcich to najlepšie portské víno, je Porto známe aj neustálymi festivalmi a rôznymi študentskými akciami.

Ono študentský život je v Porte celkovo cítiť na každom kroku a miestami sa tu cítite ako vo filme o Harry Potterovi. Prečo spomínam práve tohto mladého kúzelníka? Autorka J.K. Rowlingová sem totižto chodievala vždy, keď písala novú diel tejto série. Viem si domyslieť, že atmosféra tohto mesta bola pre ňu rovnako inšpiratívna ako pre mňa. Práve z Porta pochadzajú napríklad známe školské uniformy študentov Rockfordu a nájdete tu aj tu aj architektonicky skvostnú knižnicu „Livaria Lello“, ktorú poznáte z filmov o Harrym.

A nesmieme zabudnúť na krásne pláže, ktoré bohužiaľ Lisabonu chýbajú. Blízko Porta sa nachádza aj mesto Aveiro, ktoré mnohí prezývajú portugalské Benátky. Lisabon ponúka na druhú stranu o niečo modernejšiu architektúru a väčšie centrum, no ja osobne som v ňom nenašiel tú unikátnu mestskú atmosféru, ktorú bolo v Porte cítiť na každom rohu.

6.     Krásne pobrežie, studená voda

Bod, na ktorý som sa tešil najviac, no bohužiaľ som z neho kvôli počasiu zažil najmänej. Nádherné pláže a portugalské pobrežie a, podľa lokálnych, riadne studený Atlantik (a to aj v letných mesiacoch). Nebudem to moc rozpisovať, keďže som tam kvôli počasiu nebol, no podelím sa aspoň o môj plán miest, ktoré sme chceli navštíviť a ak tam niekto pôjdete, prosím dajte vedieť, aké to bolo! Cesta začína v Lisabone a končí vo Fare.

 • Sesimbra 
 • Praia de Odeceixe
 • Praia da Samoqueira, Sines
 • Porto Covo
 • Zambujeira do Mar
 • Praia dos Alteirinhos
 • Praia da Amália
 • Praia de Odeceixe
 • Praia do Vale dos Homens
 • Praia da Carriagem
 • Aljezur
 • Praia Monte Clérigo
 • Praia da Arrifana
 • Vila do bispo
 • Ponta da Piedade
 • Praia do Camilo
 • Praia do Pinhão
 • Meia Praia
 • Praia la rocha
 • Algar de Benagil