New York

New York má niekoľko mien, či názvov. „Big Apple,“ „Melting Pot,“ „city that never sleeps.“ Mesto, ktorého štruktúru tvorí päť hlavných obvodov, pár riek, množstvo mrakodrapov a jedna zelená lady...

Každý, kto sa za veľkú mláku vybral objavovať svet a náhodou zakotvil v New Yorku, sa odtiaľ nevrátil ako ten istý človek. Mesto zmení človeka. A ak nie zmení, tak určite ovplyvní. A keď sa pod jeho čaro dostanete, až vtedy si uvedomíte, že Slovensko je len jedno. New York vás prekvapí možnosťami.New York vás prekvapí možnosťami. Či už sú to spoločenské akcie, kultúrne pamiatky či podujatia, alebo nočný život, stále máte čo robiť. Následne vám vyrazí dych svojou nepremožiteľnosťou, ako sa to na prvý pohľad môže zdať. (To, že je to len klamlivý dojem sme sa mali možnosť presvedčiť pred desiatimi rokmi). Najväčšie americké mesto s najväčším počtom návštevníkov v priemere v porovnaní s ostatnými veľkomestami. Zároveň spája kultúry všetkých národov. Pri prechádzkach štvrťami objavujete mestá v meste. Či už by ste sa vybrali do Chinatown, alebo by Vás zlákali útulné, vysvietené obchodíky v Little Italy, vždy by ste sa stretli len s veľkorysosťou miestnych obchodníkov, či majiteľov reštaurácií, ktorým všetkým ide iba o jedno. Čo najlepšie zarobiť. To však neplatí len pre malé štvrte, ako sú tieto. Ak sa chcete nechať dobrovoľne obrať o závratné sumy peňazí, jednoznačne navštívte Times Square.  A keď sa práve tam začnete cítiť bezpečnejšie ako vo vlastnej obývačke ( čo síce nie je až taká bludná predstava ) je jasné, že ste sa ocitli v koži pravého newyorčana.

Central Park

Budík o šiestej ráno, káva z umelohmotného pohára a rezká rozcvička v Central Parku pred odchodom do práce, to je rituál väčšiny ľudí, žijúcich v New Yorku. Teda aspoň tých, ktorým nevadí skoré ranné vstávanie a tých, ktorí majú Central Park na tri kroky od domu. Športovci, deti s rodičmi, mamičky tlačiace kočiare, psíčkari, ale aj tí, ktorých by ste už najradšej šupli do domovov dôchodcov, každý chce zdravo žiť.

Slovák, ktorý sa rozhodne pre takýto spôsob života, do ktorého spadá aj pár denne poctivo nabehaných kilometrov, najprv zavolá svojim priateľom s ktorými si krásne poklebetí, potom skontroluje klebety o známych na Facebooku, čo mu samozrejme zaberie polovicu dňa a než si uvedomí, že na začatie zdravého životného štýlu je už dnes neskoro si povie: „Veď aj zajtra je deň.“ V Amerike, ktorú by niekto označil za raj obéznych, čo je síce pravda, sa mnoho ľudí snaží vyvrátiť túto nepriaznivú povesť krajiny práve zdravou životosprávou. A zatiaľ sa im to darí.

Hurikán Irene 

Prvý hurikán tohtoročnej sezóny, ktorý sa v druhej polovici augusta vytvoril nad Atlantikom nabral nečakaný smer. Po tom, ako hurikán tretej kategórie zasiahol Severnú Karolínu a spôsobil tam nevyčísliteľné škody nielen na majetku, ale aj na ľudských životoch  sa nad New York „doplazil“ už len ako jednotka. To však starostovi mesta Michaelovi Bloombergovi nezabránilo vyhlásiť stav ohrozenia. Zrušených bolo okolo 12 500 letov a vytvorených 91 evakuačných prístreškov pre tých, ktorí nemali kam ísť, alebo sa ich obydlia nachádzali v záplavami ohrozených zónach. Nečakal som, že moja dovolenka sa, zdramatizovane povedané, premení na boj o holý život. Keď ste si niekedy mysleli, že v New Yorku sa dá stratiť, hneď vás vyvediem z omyluIrene zasiahla New York 28. augusta 2011 v nedeľu ráno. Evakuačné centrum, v ktorom som sa nachádzal bolo vybavené provizórnymi posteľami a ochotnými dobrovoľníkmi, ktorí sa rozhodli poraziť mrchu Irene pomáhaním tým, ktorí to potrebovali. A aj napriek tomu, že som sa nachádzal dnu, mal som možnosť následky hurikánu okúsiť na vlastnej koži. Odstávka metra, autobusovej, vlakovej a leteckej dopravy. Konáre stromov roztrúsené po uliciach a rozbité sklá na obchodných domoch. Irene sa ukázala v plnej sile. Niekto sa môže pochváliť, že prežil hurikán. Ja sa môžem pochváliť, že som prežil hurikán aj zemetrasenie, ktoré mimochodom v ten istý týždeň zasiahlo New York.

Times Square

Keď ste si niekedy mysleli, že v New Yorku sa dá stratiť, hneď vás vyvediem z omylu. Je to nemožné. Aj keď vám zo začiatku dá zabrať rozoznávanie ulíc a systému podzemnej dopravy, s prehľadnou mapkou a zdravým rozumom sa dostanete vždy tam, kam potrebujete. Aj tak sa najviac zameriate na 42 ulicu a siedmu avenue ako správny turista. Áno, Times Square. Times Square je Mekkou turistov. Na miestneho tu nenarazíte. Vysvietené výklady obchodov majú priam hypnotické účinky na každého, kto prejde okolo. Nenastane situácia, aby sa námestie vyľudnilo úplne. Mal som možnosť sa túlať po Times Square o piatej ráno. Ľudí spiacich na odpadkových košoch tu zrejme vídať dosť často, preto tomu nikto nevenoval väčšiu pozornosť. Každopádne, japonský turista nesmie chýbať nikdy, nikde. Alebo je skôr vždy a všade. Mladí ľudia vracajúci sa z večierkov sa zastavia najesť v najslávnejšom McDonalde na svete, v ktorom ste svojho času mohli vídať aj tie najznámejšie hollywoodske celebrity.

Nenarazíte tu ani na fajčiarov. Times Square sa vo februári tohto roku stalo „smoke free.“ Život v meste New York skrátka plynie nezastaviteľne rýchlo. Čas tu nestojí, pretože nemá kedy.