Lost in Reykjavík

Našinec – turista - berie väčšinou návštevu islandskej metropoly Reykjavíku len ako povinnosť a prestupnú stanicu medzi letiskom v Keflavíku a tým pravým Islandom.

Snaží sa tu, pokiaľ možno, nezdržovať a pokračovať čo najskôr a čo najďalej smer ľudoprázdna krajina. Kde chýbajú stromy a duje všade prítomný vietor. Čo si však počať vo chvíli, keď vaša batožina nestihne to správne lietadlo a nachádza sa na druhej strane sveta? A vy trčíte v meste, kde za jedno pivo bez peny dáte ako u nás za štyri? Dovolenka, starostlivo z hodiny na hodinu naplánovaná, začína dostávať povážlivé oneskorenie. Tu platí sväté heslo všetkých cestovateľov:  „neprepadnite panike“ doplnené o islandskú časť: „a hlavne nič neplánujte. Nikdy“. Čo teda robiť? Pokiaľ práve nevlastníte zlatú kreditnú kartu a túžite po niečom inom ako navštíviť miestnu turistickú kanceláriu a skúpiť všetky ponúkané jednodenné zájazdy (a je ich požehnane, napr. výlet do Grónska a späť za jeden deň), alebo ak hľadáte niečo trochu iného než čo popisuje bežný turistický sprievodca, môžete zvoliť podľa vášho razenia, nálady a hlavne počasia aj z nasledujúcich možností.

TURISTA - ŠPORTOVEC

Ak sa nemôžete dočkať, až vyskúšate svoje nové vibramky, urobte si jednodenný výlet na blízke pohorie Esja alebo na horu Akrafjall. K úpätí oboch vás dopraví miestna MHD, takže to môžete spojiť s jej prieskumom. Čaká vás zhruba 800 m, resp. 500 m prevýšenia a na vrchole výhľad na mesto a zátoku. Ďalšou možnosťou je obísť, obehnúť či na bicykli odpedálovať pobrežie okolo vnútorného mesta, čo je dávka cca 26 kilometrov. Večer sa môžete zájsť naložiť do termálnej vody „hot potu“ niektorého z mnohých reykjavíckych bazénov a poklábosiť s ďalšími turistami. Trebárs o problémoch s dopravou.

TURISTA – PRIESKUMNÍK

Objavte miestnu MHD. Zvoľte dva poriadne od seba vzdialené body a skúste ich dosiahnuť v čo najkratšom čase miestnou MHD - Straetó. Len pokusom o preniknutie do systému cestovného poriadku strávite dopoludnie. Potom nasleduje bojovka zahrňujúca správny odhad smeru, stopnutie autobusu, zaplatenie v hotovosti presnou čiastkou a na záver zlatý klinec cesty, vyslanie znamenia vodičovi, že chcete vystupovať. V správnu chvíľu a to bez akejkoľvek nápovede, kde sa v meste práve nachádzate. Autobusy totiž, pokiaľ nedáte znamenie, tu na zastávkach nezastavujú.   Ak budete mať šťastie, narazíte na poľského vodiča, ktorý sa vás bude pýtať na trasu jeho linky. Za to všetko však budete odmenený luxusným pohodlím, pretože veľmi pravdepodobne budete v autobuse sami, čo sa vám asi v inom meste hneď tak nepošťastí.

TURISTA – „PAŘMEN“

Je piatková alebo sobotná noc? Tak zabudnite na svoju novotou žiariacu goretexovú bundu a vibramky. Oblečte si čokoľvek iného. Čokoľvek. Vrátane šiat po babičke alebo pyžamy. Ak nemáte, zájdite si doplniť šatník do niektorého z mnohých second handov na hlavnej triede. V noci vyrazte do mesta. Ale najskôr o polnoci, kedy Reykjavík ožíva. Aj tak budete v bare prvý. Na výber máte z mnohých destinácií, zvoľte podľa vášho hudobného založenia. Vzhľadom k veľkosti mesta a toho, že väčšina nočného života sa odohráva v okolí hlavnej triedy menom Laugavegur, by vám orientácia nemala robiť problémy. Môžete pretancovať celú noc. Ale pozor, vďaka miestnym cenám alkoholu môžete taktiež za jednu noc prepiť celé svoje úspory na dovolenku…

TURISTA - WORKOHOLIC

Patríte medzi tých, čo bez notebooku ani na krok? Zájdite so svojim Applom do akejkoľvek kaviarne. Dostanete výbornú kávu na celé odpoludnie, kvalitné internetové pripojenie a vodu zadarmo. Nepracujte, využite čas získavaním nových islandských priateľov cez sieť Myspace. Pretože tu je pripojený každý. Pokiaľ snáď ešte nie ste členom tejto komunity, máte najvyšší čas, lebo podľa mnohých už to nie je ono. Vytvorte si stránku so svojim profilom, začnite chatovať a uvidíte, že sa dovolenka vyparí, ani nebudete vedieť ako. Pokiaľ ste si nevybrali ani z jednej možnosti, ospravedlním sa, ale jediné na čom naozaj záleží, aby ste so svojou islandskou dovolenkou boli spokojný,je: hlavne nikdy nič neplánovať. Odporúčam si zapamätať, bude sa vám hodiť pri vašej ďalšej návšteve Islandu. Autor: Blanka Pöschlová; vedie zájazdy na Island a tiež ďalšie poznávacie zájazdy u CK Mundo.