Belize

Raj na brehu Karibského mora. Takto znie najčastejšia charakteristika jednej z najmenších krajín amerického kontinentu – Belize.  Práve tu je pravdepodobne najkrajšia korálová bariéra sveta...

pri pobreží Belize sa nachádzajú nádherné karibské ostrovy tak dobre známe z filmových hitov o drsných pirátoch a konečne, Belize je jedinou krajinou Strednej Ameriky, ktorá nemá sopku.

Rasový kotol národov

Na hraničnom prechode nás privítali čierni colníci v nádherných bielych uniformách, nevyhnutnú prehliadku batožiny vykonal Indián a pečiatku do pasu dal nagelovaný Hispánec. „Where are you from?“ znela automatická otázka černocha, ktorý by sa mohol v stredoveku pokojne živiť ako gladiátor. „Europa, Slovakia“, znela stručná odpoveď. Na dve sekundy vypúlil veľké tmavé oči. Bolo jasné, že o našej vlasti zatiaľ nikdy nepočul. Rozjasnilo sa mu až pri slove Čekoslovakia , Jawa a futbal. Na to siahol do zošita, pozrel abecedný zoznam krajín s bezvízovým stykom a spokojne skonštatoval „OK“. „Vitajte v Belize a dúfam, že sa vám budú páčiť naše dievčatá“, žmurkol šibalsky. A tak, hneď na hranici, či lepšie povedané po jej prekročení bolo jasné, že sme v inom svete. Tu je namieste skonštatovať tri veci. Po prvé, konečne sme mohli platiť bez obmedzenia americkým dolárom. Pevným kurzom, pričom jeden americký dolár rovná sa dva belizské doláre. Odpadol tak zložitý proces výmeny peňazí. Za druhé, ženy sú v Belize skutočne krásne. No nielen ženy. Pekné sú aj deti a vôbec celá populácia prekypuje už na prvý pohľad zdravím, energiou a temperamentom. Prečo? Pokiaľ v okolitých krajinách majú drvivú prevahu potomkovia španielskych conquistadorov a pôvodných obyvateľov, v Belize je jasne badať aj africké korene. Žijú tu vedľa seba Mayovia, belosi aj černosi. Najpočetnejšie sú pritom zastúpení kreoli, potomkovia černochov a prvých britských osadníkov a mestici, kríženci Španielov a Indiánov. Dovedna tvoria až dve tretiny populácie a rôznymi odtieňmi kože sa to v Belize len tak hmýri. Konečne za tretie, odpadol komunikačný problém. Úradným jazykom je angličtina, ktorou hovorí plynule prakticky každý. Až do roku 1981 bolo územie na brehu karibského mora britskou kolóniou. Dokonca je dodnes členom Britského spoločenstva národov – Commonwealth a vplyv európskej mocnosti je dodnes vidno na každom kroku. V nápisoch, architektúre, na uniformách. Treba však pripomenúť, že drvivá väčšina ľudí komunikuje aj v španielčine a popri tom aj v miestnom nárečí – kreolčine, zlátaninou domorodých a černošských jazykov s angličtinou.

Relax a turistická polícia

Pokojne môžeme skonštatovať, že Belize je na Slovensku zatiaľ veľkou neznámou. Malá krajina na brehu karibského mora s približne 200 000 obyvateľmi pripomína Luxembursko alebo Lichtenštajnsko. Samozrejme, v inom kultúrnom a zemepisnom prostredí. Dôležitú, lepšie povedané najdôležitejšiu úlohu hrá v živote tunajších obyvateľov more. Spríjemňuje život vo večne teplej klíme, poskytuje množstvo pracovných príležitostí a samozrejme spôsob, ako darmi mora nakŕmiť aj tie najchudobnejšie krky.  „Keď nie je čo robiť, vezmem harpúnu a idem na ryby“, spestroval nám čakanie autobusu náhodný známy v mestečku Puerto Gordas na juhu krajiny. Na robotu by toho bolo dosť, akosi však chýba chuť. Belizania sú síce prudko komunikatívni a keď vám práve niekto neponúkne na predaj cigaretu marihuany, aspoň nadviaže rozhovor priateľským „How are you?“. Budovať a pracovať sa tu ale prestalo po odchode Angličanov. Domáci jasne uprednostňujú vylihovanie v hojdacej sieti, tanec, hudbu a prísun marihuany. Je zaujímavé, že nikto sa nás nepýtal na krajinu pôvodu. Okrem colníkov. Každý biely gringo je totiž automaticky Američan /pokračovanie textu po fotkách.../. zoomcat catid=9 Treba pripomenúť aj jedno negatívum. V najväčšom, no nie hlavnom meste Belize city si treba dávať riadny pozor. Národným športom unudených černochov je okrádanie neskúsených a nepozorných turistov. Alebo lepšie povedané, v minulosti tak bolo. Cez deň a na verejnom priestranstve vám v súčasnosti veľké nebezpečenstvo nehrozí. Už niekoľko rokov tomu veľmi napomáha pozorná turistická polícia. Na pohľad však pôsobí ošarpané a zanedbané centrum mesta dosť odstrašujúco.  

Kúpte si ostrov

Relaxačný spôsob života je badateľný najmä na karibských ostrovoch patriacich Belize. Ľudia žijú z turistov, hoci veľmi dôležitý je aj príjem z rybolovu. Jednoduchšie je poskytnúť ubytovanie, sprevádzať, organizovať výlety na lodi, či potápačské kurzy. A v neposlednom rade, množstvo mladých chlapov obšťastňuje za finančnú odmenu užívania chtivé rekreantky. „Už ma to ale veľmi nebaví. Stále to isté, nuda. Celý ostrov prejdem na bicykli za päť minút, okolité more poznám ako svoju dlaň a o susedoch viem viac ako o vlastnom bratovi“ zdôveril sa počas obednej siesty jeden z fešákov na ostrove Caye Caulker a skonštatoval „Uvažujem, že odídem za bratom do Spojených štátov“. Znie to skoro neuveriteľne, ale je to tak. Nie je všetko zlato čo sa blyští. Na približne päť kilometrov dlhom Caye Caulkery sme boli tri dni, no akurát stačilo. Len ťažko si predstaviť, ako niekto prežije na tak malom priestore celý život, či trebárs dve desaťročia. Celkovo je ostrovov dovedna asi 450, väčších, menších, obývaných, no vo väčšine stále ľudoprázdnych. Práve tu je sústredený národný poklad krajiny. Koralová bariéra, s pestrofarebným podmorským životom. S tým súvisí turistický ruch, ktorý získava z roka na rok dôležitejšie postavenie. Pochádzajú z neho až dve tretiny štátneho rozpočtu a z turistov žije tretina populácie. Niet sa teda čo čudovať, že ostrovy nazývané cayes, sú chránené rôznymi nariadeniami vlády a v posledných rokoch tu vzniklo množstvo Národných parkov. Ak však máte dostatok peňazí, možno v Belize investovať a uskutočniť tak skrytý sen hádam každého Slováka. V ponuke miestnych realitných kancelárii sme videli na predaj viacero ostrovov. Podobne ako sa u nás predávajú byty a rodinné domy, tu boli za sklom výkladu umiestnené ponuky na vysnívaný raj uprostred Karibiku. Samozrejme, ceny sú len pre zlatú vrstvu – milión a viac dolárov za malý kus zeme. Nám, bežným smrteľníkom tak naďalej zostáva snívať svoj pekný sen....  

Praktické rady:

  • Pri návšteve tejto karibskej krajiny dnes vízum nepotrebujete, stačí platný a neporušený cestovný pas.
  • Americký dolár má voči belizskému doláru pevný kurz 1 : 2. Peniaze môžete zameniť v ktorejkoľvek banke, no bez problémov je možné platiť aj americkou menou. Prijímajú ju súkromní obchodníci, obchodné domy aj šoféri v autobusoch.

Skúsenosti:

  • V Belize neexistuje vlakové spojenie, krajiny križujú staré americké školské autobusy. Pôvodne boli určené na prepravu detí, dospelí tak majú veľké problémy s pohodlím. Pokiaľ domáci sú na tento spôsob dopravy zvyknutí, pre našinca ide o dosť únavní spôsob cestovania. Majte preto pevné nervy. V prípade, že máte plnú peňaženku prenajmite si súkromného prepravcu.
  • Nestrácajte čas a navštívte karibské ostrovy! Vo väčšine sú blízko seba, sú ich desiatky a premáva medzi nimi množstvo člnov. Vystriedajte ich viac a zažijete tak neopakovateľné dobrodružstvo.