Bangkok – ladyboys a pagody

Hoci sa už o Bangkoku popísalo veľa, priblížme si túto ázijskú metropolu z pohľadu individuálneho cestovateľa. Tu je niekoľko praktických rád.

Platí pritom jedno pravidlo, ak sa chystáte do juhovýchodnej Ázie, prakticky celkom určite priletíte do hlavného mesta Thajska. Sem smeruje najviac leteckých spoločností, čo sa automaticky odzrkadľuje na najvýhodnejšej cene leteniek. Prijmite dobrú radu a nestrácajte čas hľadaním priameho letu z Európy do hlavného mesta Laosu, Vietnamu, Barmy, či Kambodže. Zrejme by ste sa nedoplatili.

Bangkok

V tomto prípade neplatí staré okrídlené: „Všetky cesty vedú do Ríma“ ale do Bangkoku. Oplatí sa tu celkom určite zostať niekoľko dní, vychutnávať kolorit mesta a pokračovať v ceste.

Je tu nespočetné množstvo rôznych cestovných agentúr, kde možno zohnať letenky do celej Ázie za skutočne dobré ceny. Máte však obavy z orientácie v obrovskom desaťmiliónovom ľudskom kotly? Pocity ako stratení, zmätení a dezorientovaní sa zo začiatku zmocnili aj nás. Po prílete na hypermoderné medzinárodné letisko ale nasledovalo príjemné prekvapenie. Do centra Bangkoku, ale aj do okolia vzdialeného niekoľko stoviek kilometrov vyráža priamo z letiska niekoľko autobusových spoločností.

Stačí sledovať navigačné tabule alebo zbehnúť na informácie. Ceny lístkov sa pritom pohybujú vo veľmi priateľskej rovine. Rozhodnete hneď nesadnite na lep nespočetnému množstvu taxikárov, ale cieľ svojej cesty si najprv konzultujte a preverte na oficiálnych informáciách. Ak ale smerujete do centra mesta a je vás viac, môžete sa zložiť na taxík. Je rýchlejší ako autobus. Musíte však bezpodmienečne zjednávať.

A túto praktiku si treba osvojiť počas celého pobytu. Hoci sú tamojší obyvatelia veľmi príjemní a ani zďaleka ich nemožno agresivitou a dotieravosťou porovnávať s obchodníkmi v arabských štátoch, bez zjednávania sa každý tovar, či služba riadne predražuje. Konkrétne, pri ceste do centra Bangkoku treba vychádzať zo skutočnosti, že autobus stojí na osobu 150,- bathov. Ak zoženiete taxík za 400,- a ste čo už len traja, choďte do toho.

Khaosan road

Poďme si však vychutnať atmosféru mesta. Kroky veľkej časti individuálnych cestovateľov, ktorí plánujú zotrvať v Bangkoku niekoľko dní, vedú väčšinou na Khaosan road. Ulicu, so špecifickou, uvoľnenou a priateľskou atmosférou. Hmýri turistami z celého sveta, je preplnená obchodmi s farebnými tričkami, handrami, suvenírmi. Za facku sa tu môžete obliecť, najesť, ubytovať v niektorom z mnohých hotelov.

Khaosan Road

Kúpiť tu možno za pár korún "značkové" oblečenie ale aj desaťtisícové "Rolexky"... Ale nezabudnite, zjednávať, zjednávať, zjednávať... A samozrejme je tu množstvo krčiem, pubov a reštaurácii. Ak sa chcete najesť doslova za pár faciek, využite služby pouličných stánkov. Varí sa v nich priamo pred vašimi očami z čerstvých surovín a veľmi chutne. Takto sa stravujú prakticky skoro všetci turisti. Vďaka veľkému záujmu je jedlo stále čerstvé a nemusíte tak mať obavy zo žalúdočných problémov. Samozrejme, treba ale dávať pozor na vodu a kupovať iba nové a zapečatené flaše. Rovnako treba zvýšiť opatrnosť aj pri chladených nápojoch z ľadom. Pýtajte vždy nápoj bez ľadu. Ten môže byť z vodovodu a hneď máte postarané o zábavu na toalete. Dobrá rada: ak sa rozhodnete pre hlavný nápoj pivo, odporúčam značku Singha. No pivo je tu pomerne dosť drahé, v reštaurácii stojí aj dve - tri eura (rok 2009). V obchodoch je ale lacnejsie.

Odporučam potravinovú sieť - 7 Eleven

Ubytovanie na osobu pritom vychádza približne do desať dolárov. Skúste trebárs hotel D & D Inn priamo na Khaosan road. Na streche máte hotelový bazén, internet, raňajky v cene. Paráda. Hotel spoznáte jednoducho, podľa obrovského zeleného vývesného štítu.

Khaosan road

Ak sa aj chystáte v ďalších dňoch na dobrodružnú individuálnu výpravu, v Bangkoku nemá význam si niečo odriekať. Keď už, užite si tých pár dní priamo v centre komunity tzv. cestovateľov. Možno sa tak dozviete množstvo dôležitých informácii a porelaxujete. Tu treba povedať, že na Khaosan road sa ale nejedná o vykričanú štvrť so striptízovými barmi, ktoré preslávili Thajsko po celom svete. Tie sa nachádzajú v inej časti mesta. Veľmi ochotne vás tam zvezie niektorí z nespočetného množstva taxikárov, či šoférov motorovej rikše. Návrh dostanete obrazne povedané na každom kroku. Pijete pivo, trávite čas rozhovorom, prezeraním suvenírov, či len tak bezcieľnym túlaním?

Bankgkok

Ak zaznie typické síkanie nezľaknite sa. To vám po intuitívnom obzretí stojí za chrbtom mužíček a dôverne sa vás spýta: Pingpong show? Môžete si domyslieť, akú „pingpong show“ má na mysli... Tú, v centre nočného života na Patpong Night Markete. Mieste s vykričanými nočnými barmi a množstvom krásnych žien. Tu si už vraj ale treba dávať pozor na peniažky. Ak si napríklad dopredu neoveríte cenu za pivo v nápojovom lístku, môže sa ľahko stať, že zaplatíte aj niekoľkonásobne viac.

Rama IX. Road

Ak chcete naopak zapadnúť medzi zabávajúcich sa domácich, tým správnym miestom s množstvom diskoték je ulica Rama IX. Road. Pritom pozor. Znie to už možno ako klišé, no chlapov prerobených na ženy možno stretnúť v turistických zónach doslova na každom kroku. Ide o takzvaných – ladyboys. Neraz sú to veľmi pekné a šarmantné stvorenia, ktoré často ponúkajú svoje telo pre potešenie, stretnete ich ale aj ako predavačov v obchode, na recepcii, v pouličnom stánku, na masáži.

Či ide o normálnu babu alebo prerobeného chlapíka je vidno niekedy hneď na prvý pohľad, no často ide o skutočne veľmi náročnú hádanku, niekedy snáď až nemožný rébus. Tí čo videli, vedia o čom je reč. Navyše, keď má turista neraz ešte aj nakúpené pod čapicou, len ťažko zistí, kde je pes zakopaný. Pri pive sa ale dozviete všetko a tak vraj treba pozerať na väčšie ruky, chodidlá a chrtan...

Menu: pečené chrobáky a húsenice

Bangkok však zďaleka neponúka iba neviazaný nočný život. Máte tu možnosť navštíviť množstvo chrámov a rôznych pamätihodností. Pripomeňme hlavne nádherný chrámový komplex Grand Palace. Samozrejme, k povinnostiam patrí chrám Wat Pho, kde máte možnosť vidieť ležiaceho Budhu. Obrovskú sochu, dlhú 45 a vysokú 15 metrov, zachytávajúcu umierajúceho Budhu v polohe, v akej dosiahol nirvánu.

Big standing budha bangkok

Naopak, zopár ulíc ďalej sa nachádza aj socha Big Standing Budhu v stojacej polohe. Celkovo, tu sa žiada zacitovať šoféra jednej z rikší: „Budha je všade kam len pozrieš“.

Neďaleko Grand Palace a Khaosan road sa rozprestiera park zvaný Sanam Luang. Vizuálne nie je ničím zaujímavý. Okrem iného sa tu ale konajú rôzne politické demonštrácie, no a hlavne, pod holým nebom si tu možno dopriať originál thajskú masáž. Na dekách majú rozložené stanoviská desiatky masérov. Žien aj mužov. Pozor, tu ale ide skutočne o klasickú masáž.

Nie je na mieste obťažovať masérky a mýliť si ich so sexuálnymi pracovníčkami. My sme masáž skúsili a môžem potvrdiť vysokú spokojnosť. A tá cena... Za hodinovú masáž celého tela v prepočte niečo vyše dve eurá. Navyše, vo večerných hodinách sa chodníky parku menia na obrovský trh s jedlom. Okrem miestnych špecialít tu možno vyskúšať aj rôzne druhy pečených chrobákov a húseníc. Neodolal som a môžem konštatovať, že chutia ako slané chipsy.

Chrobáky

chrám Wat Arun Ratcha Wararam

Na moment ešte spomeňme pamiatky, konkrétne chrám Wat Arun Ratcha Wararam. Ten sa rozprestiera na brehu rieky Chao Phraya. Už sám o sebe je pre Európana exotický a navyše, z jeho vyvýšenej pozície je veľmi dobrý výhľad na mesto.

Možno sem podniknúť aj zaujímavý výlet loďou po rieke, no ako všade inde aj tu platí, treba sa dopredu dohodnúť na primeranej cene.

Arun Ratcha Wararam