Ako získať ruské víza a registráciu

Pred cestou do (nie len) Ruska je nutné vybaviť potrebné formality. Nemusí to byť vždy jednoduché. To je aj dôvod prečo ponúkam naše skúsenosti, ktoré sme získali na našej malej „espedícii“ do Moskvy a Petrohradu.

A nakoľko užitočných informácii nikdy nie je dosť, nech vám padnú vhod. Občania SR majú do Ruskej Federácie vízovú povinnosť.

 v_kupe
 v kupé...

Pre „samocestovateľa“ je zrejme najjednoduchším spôsobom ako získať víza do Ruska je obrátiť sa na cestovnú kanceláriu. Mne je známa iba jedna CK, ktorá sa týmto zaoberá. A tou je CK Danmar Slovakia, ktorá sa špecializuje výlučne na Rusko, môžem ich odporučiť. Po vyplnení žiadosti, zaplatení a predložení poistenia vám táto agentúra do cca dvoch týždňov víza sprostredkuje. Tiež vám poskytnú cenné informácie. Cena záleží od počtu osôb. Pre jedného je to myslím 4000,- SK ( 133 Eur ) no pre troch je to 3000,- SK na osobu. Ak je ešte väčšia skupina cena je o to výhodnejšia. My sme boli traja.

Víza do Ruska

Ďalším spôsobom ako víza získať je podať si žiadosť priamo na Ruskom konzuláte v Bratislave Veľmi však neušetríte, akurát si to poriadne skomplikujete. Je totiž nevyhnutné predložiť pozvanie z ruskej strany. Ak idete bez pozvania tak doklad o zarezervovaní a zaplatení ubytovania v Rusku. Overovanie pozvania, administratívna náročnosť a veci s tým súvisiace môžu trvať aj mesiace a výsledok nemusí byť kladný. A práve toto môže byť problém. Agentúra to rieši tak, že vám poskytne tzv. „vízovú podporu“ na základe ktorej vízum dostanete.

 kontrola_listkov_v_rusku2  plisacik  
 kontrola lístkov v Rusku  plišáčik...  

Paradoxom je, že vízum v pase ešte neznamená koniec vybavovania. Vašou ďalšou, podľa mňa väčšou starosťou je, pokiaľ nebudete bývať v hoteli, získať registráciu. Hotely registrujú svojich hostí automaticky. Pokiaľ však plánujete prespať u známych v Rusku alebo v stane, je to zložitejší, no nie neprekonateľný problém. V podstate sú dva spôsoby. Prvý je ísť na poštu niekde v Rusku a vypýtať si registračný lístok, balíček, alebo také niečo. (V minulosti to bolo tzv. oddelenie „OVIR“ a je možné že v budúcnosti to bude nejaký iný úrad. V r. 2008 mala však túto agendu na starosť obyčajná pošta.)  Ak dokonale ovládate ruštinu a poznáte miestne pomery tak by ste to údajne mali zvládnuť vyplniť. Ak bude milá poštárka tak vám snáď aj pomôže. Druhý spôsob je tak trochu nelegálny. Je ale drahší – nakoľko ide o „uplatenie recepčného“ Skrátka ho „poprosíte“ či by vás nezaregistroval ako cudzinca ubytovaného v jeho hoteli, aj keď tam v skutočnosti vôbec nebudete. Cena môže byť rôzna. Určite to nemusíte skúšať v drahých, luxusných moskovských hoteloch, tam nie sú odkázaní na drobné úplatky. Vraj to ale funguje v niektorých menších hoteloch alebo penziónoch. Záleží od ľudí. Po zaregistrovaní sa si vyplnený registračný lístok prísne strážte, budete ho odovzdávať pri výstupe z krajiny. Ak ho náhodou stratíte, máte zaručený problém na hraniciach – pokiaľ pôjdete do Ruska vlakom ako my, nedajbože autom či peši:o) Viac o našej ceste do Ruska nájdete na: www.rusko.estranky.sk